مموستا حاج قربان سلیمانی خواننده و بخشی کرمانج

موسیقی محلی ایران   یكى از متنوع ترین موسیقی های   جهان است. در هر گوشه ای از ایران، راویان موسیقی که حالا دیگر سال های پیری را پشت سر می گذارند و اغلب وارث تمام عیاری ندارند تا راه استاد را ادامه دهد دیده می شود. خراسان یکی از سرزمین هایی است که تنوع چشمگیر موسیقی و حضور استادان درجه یک در آن به خوبی به چشم می خورد. قسمتی از موسیقی خراسان موسیقی بخشی های شمال خراسان است که شهرت زیادی دارد. حاج قربان سلیمانی، استاد مسلم و          قدیمی ترین « بخشی»*   و آخرین روایتگر از نسل بخشی های بزرگ خراسان است که هنوز نفس گرمی دارد و روح علاقمندان به موسیقی را صیقل می دهد.

 مموستا ؘ?ج قربان سلیمانی

       حاج قربان سلیمانى موسیقیدان كشاورز، خواننده و نوازنده دوتار، در روستاى ترك نشین على آباد در شمال قوچان به دنیا آمد. حاج قربان كه اكنون بیش از هشتاد سال سن دارد در مزرعه خود در این روستا کار می کند.   نوازندگی دوتار در خانواده او موروثی بوده است . از سن 7 سالگی دوتار را به دست گرفت. پدرش کربلایی رمضان نخستین استادش بود. بیست ساله بود که پدرش درگذشت. بعد از فوت پدر نزد استادان موسیقى تركى: غلامحسین بخشی جعفرآبادی، حاج محمد بخشی قیطانی و عوض بخشی به آموختن نوازندگی دو تار و خوانندگی ادامه داد.   در 21 سالگی عنوانِ بخشی گرفت. او در سیر حیات موسیقیایى خود به مجالس عروسی در روستاها و قصبه ها دعوت می‌شد. 

مموستا ؘ?ج قربان سلیمانیمموستا ؘ?ج قربان سلیمانی

 ____________________________________

عکس در سایز بزرگ تر:http://kurmance.googlepages.com/soleimani1.JPG

____________________________________
         حاج قربان از سال 1346 به مدت بیست سال به دلایل مذهبی دست به ساز نزد و از نواختن دو تار امتناع ورزید و سال 1366 نوازندگی و خوانندگی را از سر گرفت و با وجود بیست سال دوری از موسیقی دوباره مرکز توجه قرار گرفت.       

       او از آخرین نمونه هاى اساتید بخشى در شمال خراسان است. بسیارى حاج قربان سلیمانى را یكى از مهمترین و برجسته ترین هنرمندان معاصر ایران شمرده اند. موسیقی، نوازندگى، خوانندگى، اشعار تركى و فارسى او كه آنها را به لهجه خاص تركان شمال خراسان می خواند هر گونه مرز و سد زبانى را درهم می نوردد و به هر گوشی خوش می نشیند. 
       حاج قربان در كشورهاى بسیاری از جمله سوریه، عربستان، تركیه، فرانسه، آلمان، سوئیس، بلژیك، كلمبیا، انگلیس، پرو، پاناما، آمریكای شمالی برنامه های مختلفی اجرا كرده است.   

        او هشت بار به فرانسه دعوت شده است. در سال 1991 میلادی که این هنرمند بزرگ در فستیوال موسیقی و تئاتر سنتی ایران در جشنواره شهر آوینیون فرانسه شرکت کرده بود حضار را مجذوب و حیران هنر خویش ساخت و تحسین موسیقى دانان و آهنگ سازان نامى غرب را برانگیخت. منتقدین اروپایی موسیقی به او لقب «گنجینه ملى واقعی» را دادند و مجله مشهور فرهنگى فرانسوى نوول آبزرواتور در مورد او نوشت: «حس عمیق او نسبت به موسیقى و مهارت او در نوازندگى، در عین حال كه بسیار طبیعى جلوه می كند، بسیار حیرت انگیز است.»   پس از فستیوال آوینیون  او در مقابل تماشاگران به وجد آمده در پاریس اجراى هنر نمود. در این اجرا حاج قربان و پسرش از سوى تماشاگران سه بار به صحنه بازخوانده شدند و پس از آن بر دست هاى حضار حمل شدند. لوموند  نیز تصویر حاج قربان سلیمانى را روى جلد خود چاپ كرد و زیر آن نوشت:«كسى كه درهاى بهشت را به روى غرب گشود.»

حاج قربان سلیمانی می گوید: «باید با ساز مهربان و شکیبا بود. تو عاشق سازی، نه ساز عاشق تو. وقتی که ساز و نوایش آدم را گیر بیندازد دیگر نمی توانی از چنگش خلاص شوی. در این حال است که از خود بیخود می شوم، حساب زمان از دستم در می رود و تمام بدنم خیس عرق می شود. ساز گویی بال در می آورد، خودش را به این طرف و آن طرف می کشد. سیم هایش جان می گیرند و با هر پنجه من به فریاد و لرزه در می آیند.»

Advertisements

بدون پاسخ to “مموستا حاج قربان سلیمانی خواننده و بخشی کرمانج”

 1. محمد تمرتاش Says:

  از شما می خواهم که به این ادرس یعنی ااستان گلستان گالیکش خ محمد باقر خسروی پالک 18 برای من ازیک cd
  کامل از اهنگ های کردی قوچان و شیروان با صدای حاج قربان و عبدالله حصاری بفرستید

 2. محسن Says:

  ممنون میشم کل اهنگهای حاج قربان سلیمانی را برای من بفرستید

 3. زهرا منتجبیان Says:

  سلام می تونم آهنگهای آقای حاج قربان سلیمانی رو برام بفرستید چون من نتونستم دانلود کنم
  ممنونم

 4. آهنگ های خراسان شمالی ( الله مزار ) « کرمانج و کرد Says:

  […] +مموستا حاج قربان سلیمانی خواننده و بخشی کرمانج […]

 5. مهدی Says:

  سلام.امکانش هست آهنگ های حاج قربان(یا لینک دانلود مستقیمشون) رو به میلم بفرستید؟
  mehdi_643@yahoo.com

 6. مئهران باهارلي Says:

  حاج قربان سليماني كرد نيست، او ترك است. مقاله هم به ترك بودن او اشاره دارد . لطفا اين اشتباه را تصحيح كنيد.

 7. hojjat Says:

  ممنون میشم کل اهنگهای حاج قربان سلیمانی را برای من بفرستید

 8. kormanj Says:

  سلام به با هارلی

  دوست عزیز وثتی کسی محبوب قلب ها است در مرزها نگه داشته نمی شود.

  موفق و موید باشید.

 9. amir Says:

  age mishe vase man ham befrestiin ahangashoooooo

 10. پانزدهم مهر دات کام - وبلاگ » بایگانی وبنامه (وب‌نامه (وبلاگ)) » حاج قربان سلیمانی بخشی از تاریخ شد Says:

  […] چند لینک که ارزش خواندن درباره حاج قربان دارد: گنج راستین ملی عطالله مهاجرانی مموستا حاج قربان سلیمانی خواننده و بخشی کرمانج […]

 11. حاج قربان نوای دوتار تو را می خواند « کرمانج و کرد Says:

  […] مختصری درباره مموستا حاج قربان سلیمانی خواننده و بخشی کرمانج و […]

 12. بیات Says:

  سلام
  دوست عزیز درست است هنرمند مرزها را می شکند اما ماموستا یک عنوان مذهبی کردی هست و خواننده را به اشتباه می اندازد. اعتراض آقای بهارلی ناظر به این نکته هست.
  در ضمن از مقاله تان لذت بردم
  موفق باشید

 13. آرمان Says:

  با سلام

  قول و فعل شما به همدیگر همخوانی ندارد

  شما فرموده اید که:»برخی دوستان هم یه چند وقتی است که بر علیه اقوام دیگر ایران زمین نظر می دهند. باید عرض کنیم که همه ما از یک سرزمین هستیم و هیچ یک برتر از دیگری نیست» و همچنین فرموده اید:»وثتی کسی محبوب قلب ها است در مرزها نگه داشته نمی شود»

  اما در عمل «حاج قربان سلیمانی جهانی» را تا حد یک «ماموستا‌ی کرمانج» تقلیل داده اید.

  تا اونجایی که من میدونم ماموستا به آخوندهای سنی استان کردستان میگویند

  حاج قربان سلیمانی ترک بود و فکر نکنم احتیاج به تاکید بیشتر از این داشته باشد. حاج قربان سلیمانی(قربان بخشی) آنقدر بزرگ بود که مرزهای زبانی رو شکست و نه تنها به زبان اصلی ترکی میخواند و میسرود، بلکه به زبانهای کرمانجی و فارسی هم هنر نمایی میکرد()خیلی بهتر از کرمانجها و فارسها.

  اگر قرار است جهانی فکر کنیم نباید بنویسید «مموستا حاج قربان سلیمانی خواننده و بخشی کرمانج و ترک»

  چون با این حرف در عمل «حاج قربان سلیمانی(قربان بخشی) جهانی» را تا حد یک «ماموستا‌ی کرمانج» تقلیل داده ایم.

  نگاهی به دسته بندی مطلب و تگهایی که بکار برده اید نشان میدهد که ترجیح میدهید حاج قربان سلیمانی به عنوان یک کرمانج معرفی شود:

  «کرمانج, کرمانجی, بخشی, تار, حاج قربان سلیمانی, خراسان شمالی, دوتار, شمال خراسان
  دسته بندی‌ها : بزرگان کرد و کرمانج, خراسان شمالی, سازها و نوازندگان کرمانج و کرد, شعر و شاعران کورد و کرمانج, موسیقی کرمانجی»

  به هر حال برای من فرقی نمیکند ترک باشد و یا کرمانج و یا فارس. یک مقام شاختایی(شاه اسماعیل ختایی) و یا نوایی(امیرعلیشیر نوایی) از حاج قربان مرا بس…

 14. bayar Says:

  در همان سفر سری نیز به حاج قربان سلیمانی زدیم. همراه من در این سفر یکی از اساتید بزرگوار دانشگاه فردوسی مشهد بود که خود از ترکهای خراسان است و حسن شهرت و اعتباری تام در آن منطقه دارد. به همراه این استاد بزرگوار و میزبان قوچانی‌مان در تاریکی عصر به روستای علی‌آباد رسیدیم. دلم برای دیدن هنرمندی بزرگ پر می‌زد. بلی درست است ستون خیمه موسیقی ترکی در شرق ایران در این روستا میزیست. حاج قربان سلیمانی.

  همه جا تاریک شده بود و کوچه‌های روستا برق نداشت. از یک پسر فانوس به دست پرسیدیم: «حاجی قوربانین ائوی هارادیر؟» و آن پسر نشانی خانه پیر فرزانه را به ما داد و افزود: حاجی زنش مرحوم شده است و بیشتر در خانه فرزند خود به سر می‌برد به خانه پسرش بروید.

  ماشین را برگرداندیم و راهی خانه پسر حاجی شدیم. نوه حاجی تازه داشت گوسفندها را از چرا می‌آورد. ماه رمضان هم بود و اهل منزل مشغول افطار بودند اما ما مسافر بودیم و حاجی را هم از روزه گرفتن منع کرده بودند. از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیدم. آری در کنار افسانه موسیقی شرق نشسته بودم، در کنار گنجیه واقعی ملی‌. حاجی بسیار خوش محضر بود، جزء معدود شخصیتهای دارای شخصیت و جذبه که در عمر خود می‌بینیم. دیگر پیر شده بود و نمی‌نواخت با این همه به احترام ما که مهمان بودیم یک داستان ترکی را همراه با دو تارتعریف کرد. گاهی شعر داستان به خاطرش نمی‌آمد و پسرش علیرضا به خاطرش می‌آورد. هفته نامه یارپاق در کیفم بود آن را به حاجی دادم که یک عکس یادگاری بگیرم. می‌دانستم دکتر ایواز طاها سردبیر نشریه از این کار خوشحال خواهد شد. اما همان استاد محترم دانشگاه که همراه من بود صلاح ندانست عکس را به یارپاق بدهیم و عکس در پیش ایشان ماند.

  نوه‌های حاجی به او بسیار احترام می‌کردند و پسر ش آقای علیرضا سلیمانی نیز انسان متواضع و تو دل برو بود. دوتار خراسانی را خوب می‌نواخت و مثل پدرش خوب می‌خواند. اما

  «به هر الفی الف قدی بر آید»

  الف قد هزاره موسیقی ترکی خراسان حاجی قربان سلیمانی بود. خاطرات جالبی از زندگیش برایمان تعریف کرد. از جمله اینکه یک روحانی به او گفته بود موسیقی حرام است و دو دهه دست به ساز نزده بود و بعد از دودهه یک روحانی دیگر او را به نزد استادش برده و دوباره او را به موسیقی برگردانده بودند. در واقع حاجی انسان دیندار و متشرعی بود. وقتی فهمید در قم تحصیل می‌کنم از خاطرات اجرای موسیقی در قم سخن گفت. روزی که در مراسم عید غدیر در حضور علما و روحانیان حوزه علمیه قم به صحنه رفته بود و همه علما او را تشویق کرده بودند

 15. bayar Says:

  خا طرات درج شده فوق از خاطرات سید حیدر بیات میباشد.
  http://hbayat.azerblog.com/

 16. زهره فرزانه Says:

  از ناکجاآباد ما به کجا میروی «بخشی بزرگ»؟! اعجازمان نمیکنی دیگر با آن دوتار؟! افلاک چه دلبری از تو کرد که اینگونه از شوق پنجه در خاک زدی و روح از حصار تکیده ی خویش بیرون بردی؟! بر تو چه نواختیم که دیگر یارای شنیدنش نداشتی؟!

  این منم که درین بیگاهی شب،مینالم از سنگینی خوابی که هوشیاری مرا نیز مدهوش کرد… این منم که سالهاست با نوای تو ،»با تو» میگریستم و اکنون با نوای تو بر بی»نوایی» تو و بر «بینوایی»خویش میگریم. چقدر سرد است این «شب»…این «سکوت»…این «کویر»!برخیز و آتشی بیفکن در آن دوتار و گرممان کن ای شگفت مرد!

  برخیز و زخمه هایت را پرواز ده در این زمستانی که «ابرهای بهار میبارند»…»بر دل خون شده «ی تو میبارند…هنوز «داد بیداد» خویش ازین روزگار نستاندی،کجا میروی اسطوره ی پاک؟! در کدامین گوش موم اندود شده فریاد برآرم که دیگر خراسان من بخشی ندارد؟! خراسان بی نوای من، دیگر سامان ندارد…سریست بی سامان که دیگر سلیمان ندارد…سلیمانیست که دیگر اشکی بر این غربت در چشم ندارد!

  تنهایمان میگذاری ای سترگ؟!دیگر مستمان نمیکنی ای کهنه شراب خدایی؟!خاک بر چهره پاشیدی تا بهتر ببینندت؟! حال دیدی آنقدرها هم غریب نیستی ای آخرین افسانه؟!…میدانم که تو نیز درشگفتی از این طایفه ی زنده کش…از این طایفه ی مرده پرست…از اینان که بدرود تو را به «خویش» تسلیت میگویند و در این میان این خراسان من است که دیگر بخشی ندارد…این خراسان من است که هیچ درودی تسلای بدرودش نیست…خراسان مرا بیدل رها مکن ،غریب دل!

  کاش بازگردی،وضویی بسازی و زخمه ای بنوازی که بی نوای تو،گران نمازِ ما نه تاری دارد و نه پودی… .در شرع دلهای خسته ای که با تو بودند و اینک بی تو مانده اند،بی نوای ساز تو ماندن،حرام است!!!

  بودنت را شایسته نبودیم،میدانم! اما بی تو بودن را بیتابیم…میدانی؟!

  آرام بخواب حاج قربان که دیگر زمختی هیچ نگاهی سینه ات را نمیخراشد، و آرامتر دیده فروبند که نوای دوتار…دوتار تو،این کهر سرکش – مست از شراب انگشتان تو – درین پهنه،تا ابد…تا همیشه،میتازد بر این بوم…بر این بر.

  اما خدا میداند…تو میدانی…و همه نمیدانند در این میان،این خراسان من است که دیگر بخشی ندارد!!!

  ______________

  بسيار زيبا نوشته ايد . ما هم به نوبه خحود اين ضايعه اسفبار را خدمت شما و هنر دوستان تسليت عرض مي كنيم.

 17. آهنگ های از هنرمند فقید حاج قربان سلیمانی « کرمانج و کرد Says:

  […] + مموستا حاج قربان سلیمانی خواننده و بخشی کرمانج  […]

 18. پگاه Says:

  اگر لطف کنید و همه آهنگهای حاج قربان رو (یا هر کدوم رو که میتونید) برام بفرستید واقعا ممنون میشم. من تازه یه هفته ست با حاج قربان آشنا شدم. با این همه تعریف حتما دلم میخواد اهنگهاشونو بشنوم. مرسی

  ____________

  مدیر وبلاگ:

  مطلب مورد نظر به ایمیل شما ارسال گردید .

  امیدوارم رضایت خاطر شما را جلب نموده باشیم.

 19. پگاه Says:

  از زحمتتون ممنون. سال خوبی داشته باشید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: