کردها ، پیشینه ، دین و مذهب ،جمعیت و پراکندگی و زبان آنها

  

  

 کردها ، پیشینه ، دین و مذهب ،جمعیت و پراکندگی و زبان آنها

کردها

کردها یکی از اقوام ساکن خاورمیانه‌ هستند که در غرب آسیا و در بخش غربی فلات ایران زندگی می‌کنند. کردها به زبان‌ کردی ، از شاخه غربی زبان‌های ایرانی سخن می‌گویند. در دوران اخیر، برخی به کل سرزمین‌های کردنشین نام کردستان را برنهاده‌اند، هرچند که در تمام تاریخ مستند بشری اثری از کشوری بنام «کردستان» وجود ندارد. این «کردستان» مفروض، در نقشهٔ جغرافیای امروزی در چهار کشور ترکیه ، عراق ، ایران و سوریه قرار میگیرد (البته در این کشورها هم همه نواحی «کردی» کاملاً کردنشین نیستند و اقوام غیرکرد هم در آن سرزمین‌ها سکونت دارند، بویژه در ایران). در حال حاضر چنین فرض میشود که کردها بخش اصلی بازماندگان اقوام بومی خاورمیانه‌ و ماد ها هستند و به زبان کردی ، مربوط به شاخه شمال غربی زبان‌های ایرانی سخن می‌گویند. این نکته که که زبان کردی بازماندهٔ زبان ماد است، و التزاما کردهای امروزی هم استمراری از مادها ی باستان هستند، تا زمانی که زبان ماد ی بدرستی شناخته نشده، کماکان یک فرضیه باقی می‌ماند. بسیاری از پژوهشگران، از جمله «تئودور نولدکه» خاورشناس بزرگ آلمانی، معتقدند که اگر روزی زبان مادی درست شناخته شود، بدون شک خویشاوندی بسیار نزدیکی با زبان پارسی باستان خواهد داشت، ولی تاکنون متاسفانه از مادها کمتر اثر مستندی در دست نیست.

پیشینه‌

:مقاله‌ اصلی: تاریخ کردها در کتیبه‌های سومر ی ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد از کشوری به نام « کاردا » نام برده شده‌است. این اقوام همان قومی بودند که به گفته گزنفون مورخ یونانی راه را بر تیگلاث پیلسر شاه آشور که با قبایل گورتی در حال جنگ بود بستند و لشکر کشی او را به سوی دریای مدیترانه متوقف ساختند گزنفون این قوم را کاردو مینامد. کردها بخش اصلی بازماندگان اقوام بومی خاورمیانه‌ و مادها هستند. مادها پس از ورود به زاگرس اقوام بومی آنجا یعنی کاسی‌ها و لولوبی‌ها (در لرستان) و دیگر اقوام آسیانی را در خود حل کردند و زبان ایرانی خود را در منطقه رواج کامل دادند. بنا بر نوشته‌های تاریخ نویسان و جغرافی دانان عرب، از قبیل بالاهوری، طبری و ابن اثیر قبایلی که بعداً به نام کرد شناخته شدند بیشتر نواحی شرقی رود بوتان و کرانه‌های شمالی دجله را تا نواحی جزیره (جزیره ابن عمر) متصرف شدند. بر طبق برخی منابع فارسی که‌ تعریفی سنتی از این واژه‌ می‌دهند آنها گروهی از گوردها یا گردان به معنی پهلوان و قوی هیکل یا جنگجوی بی باک بودند و نام گرد در شاهنامه هم از همین خانواده‌است گرد بعدها در زبانها برای راحتی تلفظ و یا در زبان عربی به کرد تبدیل شده‌است.. کورد همچنین می‌تواند به معنی پسر تعبیر شود. برخی منابع اسلامی نیز کردها را از نژاد جن ‌ دانسته‌اند که‌ خداوند ایشان را به‌ هیبت انسان درآورده‌است [حلیه المتقین فصل چهاردهم، محمد باقر مجلسی]. به موجب تاریخ شرفنامه بدلیسی ، قدیمی‌ترین قبایل کرد باجناوی ‌ها و بوتی ‌ها هستند که این نام‌ها به دلیل سرزمین باجان و بوتان بر آنها نهاده شده‌است. تا دوره‌ای نه چندان دور مردمی که به زبان کردی کرمانجی (زبان اکثر کردها) سخن می‌گویند و در آناتولی ساکن هستند خود را کرمانج می‌نامیدند و نام کرد در میان ایشان چندان رواج نداشت. مردمی که به زبان زازاکی صحبت می‌کنند یعنی زبانی که برای دیگر کردها زیاد قابل فهم نیست نیز بر دو دسته‌اند برخی خود را کرد معرفی می‌کنند و برخی خود را دارای هویت قومی متفاوتی می‎دانند. شرف‌الدین بدلیسی حدود کردستان را در روزگار صفوی و در کتاب شرف نامه خود با افزودن ولایت لرستان یک جا ذکر می‌کند و در شرفنامه سرزمین لرستان و قوم لر را با کردها یکی می‌شمارد.ظاهرا منظور بدلیسی از قوم لر، لک های لرستان است. برخی هم مانند مصطفی بارزانی تنها احساس کرد بودن را برای کرد نامیده شدن کافی دانسته‌اند.

جمعیت و پراکندگی

به علت اینکه آمارگیری دقیقی از جمعیت کردها انجام نگرفته تمام آمارهای ارائه شده تخمینی می‌باشند. بنا به برآوردهای غیررسمی جمعیت و مساحت این منطقه به طور تقرییبی ۳۰ میلیون نفر در سال ۲۰۰۳محیطی به وسعت ۱۹۰۰۰۰ کیلو متر مربع می‌باشد. برخی جمعیت و مساحت آن را ۴۰ میلیون نفر در محیطی به وسعت کشور فرانسه (km² ۵۴۳ ۹۶۵) تخمین می‌زنند. ناحیه زیست کردها عمدتا کوهستان ی است که از شرق به وسیله دامنه‌های شرقی کوه‌های زاگرس به دریاچه ارومیه منتهی می‌شود. از این قسمت به طرف جنوب و حد فاصل همدان و سنندج امتداد می‌یابد. در طرف جنوب هم بعد از دور زدن کرمانشاه ، ایلام و بخشهایی از لرستان و کرکوک به موصل ختم می‌شود. از شمال به طرف ماردین ، ویران‌شهر و اورفه امتداد یافته، آن گاه از شمال به طرف ملاطیه و حوزه رود فرات می‌رود تا به کمالیه میرسد. در قسمت‌های شمالی کردستان محدود به کوهستانهای مرگان‌داغ و هارال‌داغ است که به طرف ارزنجان و ارضروم امتداد یافته و تا کوه‌های آرارات پیشرفته که مرز طبیعی بین ترک‌ها در شمال و کردها در جنوب به شمار می‌رود. البته بسیارند کردهایی که در خارج از این محدوده بیان شده زندگی می‌کنند اما در آن مناطق در اقلیت هستند. مناطق کردها اگر چه کوهستانی است اما همین مناطق کوهستانی دارای دره‌های وسیع و حاصلخیزی نیز می‌باشد. کوههای این منطقه در زمستانها پوشیده از برف است و در تابستانها با آب شدن برفها به مانند فرشی سبز رنگ از زیباترین مناطق دیدنی جهان می‌شود. چراگاههای آن که در دورانهای دور پرورش دهنده اسب‌های مادی بوده‌اند امروزه نیز برای چرای گوسفندهای عشایر و ایلات کرد از اهمیت به سزایی برخوردارند. به طور کلی از بدو تاریخ کوه‌های بالای میانرودان مسکن و جایگاه مردمی بوده‌است که با امپراطوری‌های جلگه‌ها یعنی امپراطوری‌های بابل و آشور و گاه آنها را شکست می‌داده‌اند.

زبان

:مقاله‌ اصلی: کردی کردی که اکثر کردها در ( ترکیه , ایران , عراق و سوریه ) با آن صحبت می‌کنند زبان ادبی و نیمه رسمی به شمار می‌رود و در کشور عراق از زمان اشغال قوای انگلیس تا کنون در مدارس تدریس می‌شود خود به دو بخش تقسیم می‌شود:
– کرمانجی شمالی یا اصطلاحا کرمانجی
– کرمانجی جنوبی یا اصطلاحا سورانی کرمانجی شمالی گویش کردهای شمال خراسان، ناحیه مرزی ایران و ترکیه، آناتولی شرقی و شمال عراق است. از لحاظ جمعیتی اکثر کردها با یکی از دو لهجه فوق صحبت می‌کنند. گویش‌های اورامی و زازاکی (که در قسمت کوچکی از کردستان ترکیه بدان تکلم می‌شود) می‌باشند. گویش‌های ایلامی، کرمانشاهی، کلهری ، کلیایی، پیروندی، لکی ، فیلی (و یا پهلی) نیز در قسمت جنوبی کردستان بدان‌ها تکلم می‌شود.

دین و مذهب

از لحاظ مذهبی اکثریت کردها مسلمان (و پیرو اهل‌سنت ) هستند. در استان‌های کرمانشاهان ، ایلام و بخش اعظم لرستان وشمال خراسان  ایران نیز جمعیت قابل ملاحظه‌ کرد شیعه‌ زندگی می‌کنند. البته در بین کردها نزدیک به ۵۰ هزار خانوار و شاید بشتر یزیدیان ی هستند علاوه بر این گروهی نیز که به یارسان معروفند در بین کردها هستند. بقیه‌ کردها مسیحی یا یهودی هستند.

منابع:http://www.khordad4u.blogspot.com

Advertisements

بدون پاسخ to “کردها ، پیشینه ، دین و مذهب ،جمعیت و پراکندگی و زبان آنها”

 1. kormanj Says:

  http://uzakyol.blogspot.com/2007/10/190-5.html

 2. علی رضا - فارس Says:

  برادران ترک عزیزم من یک فارس هستم ولی ترکها را خیلی دوست دارم چون به انسانیت احترام می گذارم ولی می خواستم عرض کنم که متاسفانه تاریخ ترکیت شما پر از جنایت و قتل و کشتار می باشد من به عنوان مثال کردهای بدبخت و بی دولت را برای شما مثال می زنم که داداش آتاتورک شما صدها هزار کرد را همراه ارمنی ها قتل عام کرد و صدها روشنفکر کُرد را در کیسه های بسته به دریاچه ی «وان» انداخت و آنها را ناجوانمردانه غرق کرد و زنان و کودکانشان را در دره ای در خاک و میهن خودشان ( کُردستان ترکیه ) با هواپیماهای آن زمان گلوله باران کرد و حتی در تاریخ هست که به سربازان ترک دستور داده شده بود که هر وقت به جنوبشرقی ترکیه ( که در اصل کُردستان است )رسیدند آزادی تام را دارند که هر جنایتی که دلشان بخواهد بکنند مثلا به صدها زن و دختر جوان کُرد و ارمنی تجاوز جنسی نمودند – برادر ترکم آیا واقعا این نشان از وحشی و بربریت ترکها نیست مگر آنها انسانت نبودند چرا دولت پستی به نام ترکیه این اقدامات را در حقشان اجرا نمود و یا هزاران کودک کُرد را در گهواره آتش زدند و زنده زنده شکمشان را با سر نیزه پاره کردند. ویا مگر شما نبودید که در نغده ی کُردستان ایران جنگ کُرد کشی را به راه انداختید شما همسایه ی دربه در کُردها بودید پس چرا هزاران کُرد را در نقده سر بریدید و در عوض کُردها را متهم به سربریدن نمودید هیچ گاه کُردها چه در آذربایجان غربی ( که 70 ) درصد کُرد هستند) و ترکیه که 40 درصد جمعیت ترکیه کُرد هستند به ترکها توهین و بی احترامی و تهاجم نموده اند بلکه فقط ترکها بوده اند که به خاک و میهنشان تجاوز نموده اند برادر ترکم عصر بربریت و وحشی گری به سر آمده است عصر انترنت و ماهواره و تمدن است نمی دانم شما به کجای تاریختان افتخار می ورزید تاریخی که پر از جنایت و قتل علیه انسان باشرف کُرد است. آیا آیندگان از شما نخواهند پرسید که چرا تاریخ ترکها پر از جنایات می باشد.

  برادر ترک عزیزم کُردستان ترکیه بخشی از خاک ایران بود که به خاطر سنی بودنشان ملحق به امپراطوری دروغین سنی ترکان عثمانی شدند و الا ترکیه حالا به این وسعت نبود و نام ترکیه در سال 1923 ورد زبان مردم شد و نامگذاری گردید و الا قبلا نامی از ترکیه در میان نبود بلکه نامش سرزمین آناتولی و کُردستان بود که داداش آتاترک وحشی و بی تمدن به خاطر حس نژاد پرستی اش تمام ساکنان آناتولی و کُردستان را با کُرد و ارمن و آشوری و … ترک قلمداد کرد و به جای اسم « کردیه » اسم « ترکیه» را برای آن انتخاب کرد. در فرصتی دیگر وسعت خاک ایران را در طی نقشه ای در طول تاریخ به نمایش خواهم گذاشت تا ترکها بدانند که شرق و جنوبشرقی ترکیه زمانی خاک « ایران زمین » بود نه خاک ترکستان مغولان غارتگر وحشی و بی تمدن. من یک خواهشی از برادران کُرد دارم که دست از تعصب مذهبی و سنی گرایی بردارند و خواستار ملحق شدن به خاک ایران باشند. من از طرفی کُردها را مقصر می دانم و به آنها می گویم که چرا به خاطر سنی بودن باامپراطوری عثمانی متحد شدید؟ مگر نمی دانستید که ترک اگر مسلمان هم باشد مسلمان بودنش هم از روی خریت است. حالا از کُردستانی های عزیزم دعوت می کنم که هر چه سریعتر مواضعشان را تغییر دهند و در سازمان ملل خواستار ملحق شدن به ایران زمین گردند برادران کُرد عزیزم شما با ما فارسها از نژاد « آریا » هستید و مشترکات فرهنگی زیادی با هم داریم مثل نوروز و … . پس چرا نمی آیید و از قلمرو حکومت ترکیه بیرون نمی آیید و به ما فارسها ملحق نمی شوید به خدا ملت فارس بد نیستند شاید سردمداران حکومتی در زمان شاه با شما بد بوده باشند و در زمان حاضر هم مطمئن باش بد نیستند بلکه ترکها که همسایه شما بودند اخبار و شایعات بد سربریدن را منتشر می کردند و تمام ایرانیان را بر ضد کُردها تحریک کرده بودند و الا فارس هیچ گاه اینقدر بی رحم نیست که کُردها را در ایران زمین قتل عام کند،

  ترکها همسایه ی خوبی برای شما نبودند آنها شما را بیگانه به حساب آوردند به خدا قسم ( خطاب به ترکها می گویم ) اگر ترکها با کُردها خوب بودند و ما فارسها را بر علیه کُردها تحریک نمی کردند نه این جنگ و خونریزی بوجود می آمد و نه کُردها ادعای تجزیه طلبی می کردند من مطمئنم اگر با کُردها خوب رفتار شود و از روی انسانیت با آنها رفتار کنیم آنها هیچ گاه از ایران جدا نمی شوند بلکه کُردهای ترکیه را هم تحریک به ملحق شدن به خاک ایران می نمایند. اگر ترکیه ادعای ارضی بر سر دو شهر کُردنشین « موصل » و « کرکوک » را دارد ایران هم حق دارد ادعای ارضی بر سر کُردستان ترکیه داشته باشد که در دوران عثمانی از ایران جدا شد. ای کُردان سراسرجهان به زادگاه آبا و اجدادیتان افتخار کنید و از زیر ستم ترکیه به در آیید تا در کنار بقیه ی ایرانیان به حقوق پایمال شده ی خود دست یابید ما انسان هستیم حداقل وحشی و بی تمدن نیستیم ترا خدا دست از سنی بودن هم بردارید همین سنی بودن شما اتحاد را در میان شما سست کرد و کرمانشاه و ایلام و درسیم و و خانقین و … که شیعه هستند از خود رنجاندید و دور نمودید. همین سنی بودن شما را مجبور به تبعیت از آتاترک و صدام و … کرد و در نهایت باعث حادثه ی انفال و حلبچه و جنایات غیر انسانی کُردهای استان آگری و درسیم کُردستان توسط ترکیه گردید که به نظرم به نسل کشی بیشتر شبیه اند تا یک کشتار معمولی ( البته این، موضوع بحث مدرک دوره ی دکترایم خواهم بود که انشائ الله به زبان انگلیسی به سازمان ملل هم ارائه خواهم داد ).

  طبق آماری که سازمان ملل بدون حکومت جهانی در طی اقدامی منتشر کرد جمعیت واقعی ترکها را در ترکیه 56 درصد برآورد کرد و جمعیت کُردها را به نسبت کل جمعیت ترکیه 43 درصد برآورد کرد، تازه ترکیه در همین چند سال اخیر از روند افزایش زاد و ولد کُردها در ترکیه اظهار وحشت و نگرانی کرد و در مجلس خواستار پیگیر این مساله شد که زاد و ولد کُردها را کنترل کند و نگذارد بیش از 2 بچه داشته باشند و در عوض به والدین ترکهای وحشی جهت تشویق به زاد و ولد بیشتر پاداش دهد هرچند ترکها به اندازه ی کُردها توانایی زاد و ولد بیشتر ندارند، کُردها به نسبت ترکها زاد و ولد بیشتری دارند این را تجربیات نژاد و قومیت و ملیت شناسی اثبات کرده است که نژادها به نسبت زاد و ولد متفاوتند ( پایان نامه ی فوق لیسانس جمعیت شناسی اینجانب می باشد که شاخه ای از جامعه شناسی است؛ در ضمن یادم رفت عرض کنم که من حالا دانشجوی دکترای جمعیت شناسی « بر روی مسایل خاورمیانه و جهان سوم» هستم ). تمام این وحشی گری و بربریت به تفکر سیبری بودن شما برمی گردد چون که شما متعلق به این سرزمین نبوده و نیستید شما از سرزمین سیبری آمده اید منطقه ای که تمدن شهرنشینی نداشت. چرا شما در استان آذربایجان غربی کُردها را از شهر اصلی خودشان ( نقده ) بیرون می کنید از نظر تاریخی متعلق به کُردهاست و هیچ شکی در آن نیست و شما باز هم دست از آنها بر نمی دارید و شهرک محمد یار را در سرزمینی ایجاد نمودید که هر چها طرفش روستاهای کُردنشین می باشد و شما با زور می خواهید شهرکی ترک نشین را در آن ایجاد کنید تا فردا ادعای ارضی بر سرزمین کُردستان داشته باشید. ترا خدا ترکها بدانند که اگر جهان این واقعیتها را بداند تمام جهان شما را نفرین خواهند کرد و به کُردهای مظلوم خواهند گفت ( بای ذنب قتلت ) . همین حسنی شما در شهر کُردنشین ارومیه خون کُردها را مباح نموده است به خاطر چی؟ چونکه کُرد و سنی هستند؟ آیا کُردها انسان نیستند؟

  این خلق کُرد در طی تاریخ این قدر فروتن بوده است که از حق دولتی مستقل چشم بپوشد و تا حالا که دستش به خونی آلوده نشده و در طول تاریخ مهاجم و متجاوز نبوده نشان از تمدن سه هزار ساله اش در این سرزمین دارد این ملت تاریخی به قدمت 2700 ساله دارد این مردم – مردم آریا و زردشت هستند که از کوههای قفقاز تا کوههای توروس کشیده شده است. متاسفانه باز هم ترکیه می خواهد گریلاهای پ ک ک را از میان بردارد و به ناحق آنها را تروریست خوانده است ولی در واقع آنها به خاطر بربریت ترکها شورش نموده اند انصافا از شما می پرسم کسی که زبان مادری را از کسی قدغن نماید ( چیزی که سالهاست در ترکیه اعمالل می شود ) دور از انسانیت نیست؟ چرا نمی گذارید کُردها به زبان مادری در ترکیه گفتگو کنند آیا شما جای کُردها بودید قبول می کردید ؟ می دانی چرا به ترکها خر می گویند به خاطر این است که ترکها در سرزمین کُردها به کُردها ظلم می کنند و آنها را می کشند و می گویند اینجا کُردستان نیست و شما ترکان کوهی هستید آیا این واقعا مسخره نیست؟ تازه همین ترکان اروپایی شما ( که ادعای تمدن و اروپایی بودن می نمایند ) و در آلمان ساکن هستند و مقیم و تبعه ی آنجا به شمار می روند طی همین چند روز پیش که ترکیه به شمال عراق لشکر کشی کرد به ساکنان مقیم کُرد در آلمان یورش می برند و آنها را مورد اذیت و آزار قرار می دهند . آیا نزاد پرستی تا این حد بربریت و وحشی گری و خریت نیست؟ کُردی که به خاطر حفظ زبان مادری و حقوق فرهنگی اش مبارزه می کند این تروریست بشمار می رود؟ اگر نه پس چرا آنها را از سرزمینشان بیرون می رانید و آنها را قتل عام می کنید؟ حالا باز هم می خواهید برایت بگویم البته من که کُرد نیستم و الا اطلاعات بیشتری در اختیارت می گذاشتم تا قانعت کنم که… .

 3. علی رضا - فارس Says:
  جنبش ملی کرد وحقوق بین الملل – 90 نظر نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:15 نقدی بر اظهارات نژادپرستانه ی یکی از ترکهای به اصطلاح روشنفکر آذربایجان « توران تبریزلی » http://www.radist.org در سایت در خصوص تاریخ و فرهنگ و سرزمین کُردها در کُردستان علی رضا – فارس توران تبریزلی – عزیزم ، من – علی رضا – از دیار فارس ( نورآباد فارس – شیراز ) و دانشجوی دوره ی دکترای « جمعیت شناسی » با تکیه بر مسایل خاورمیانه و جهان سوم ( البته با مدرک لیسانس تاریخ از دانشگاه تهران ) هستم که با شما ارتباط برقرار می کنم ( لازم به ذکر است که من اصلیتم چهارمحال بختیاری « شهر کُرد » می باشد )، از اینکه در سایتها و وبلاگها با شما آشنا شدم خیلی خوشحالم ( هرچند چندان مطمئن نیستم که زیاد تحصیل کرده باشی ) ، البته از نامت پیداست که خیلی برای من آشنا هستی البته نه فقط برای من بلکه برای همه، شما شناخته شده هستی و همه می دانند که شما چه شخصیت و عقده ی حقارتی داری چون این نام واقعا برازنده شما و امثالی مثل شما و زهره وفائی همکار و همدست عقده ای شما خواهد بود اسمی که از آن فریاد نژاد پرستی و بی منطقی و عدم قبول واقعیتهای انسانی و تاریخی و نیز بی تمدنی و عدم شهرنشینی بر می خیزد. دوست داشتم بیشتر با هم اختلاط کنیم تا شاید از مصاحبت با شما بیشتر به دنیای واقعی جهل و بی سوادی و نفهمی شما و امثال شما در جهان کنونی پی ببریم و سعی در جبران خسارات و ضررهای ناشی از آن و خشکاندن آن در آینده ی جهان بشریت باشیم. تازه نام شما چه با مسمّا « تبریزلی» را با خود یدک می کشد این نشان می دهد که خیلی حلالزاده ای و پدر و مادرت براستی ترکند و … . البته توران عزیزم قصدم اصلا توهین و بی احترامی به شما و ترکها نیست، ناراحت نشی ها چون من هم خر هستم و الا با خری مثل شما دهن به دهن نمی شدم، چه کنم حقایق و واقعیتهای تاریخی که ناموس انسانیت و بشریتند مرا وادار به نوشتن این چند سطر نمود تا شاید این حقایق و واقعیات تاریخی دوباره وجهه ی انسانی خویش را باز یابد و شما هم کمی متمدن و فرهیخته شوید. نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:16 این چند سطر برآیند نظرات و پیشنهادات عجیب و غریب و خطرناک شما در مورد تاریخ و فرهنگ غنی چند هزار ساله ی این ملت کهن (کُردها) در سرزمین میزوپوتامیا و آناتولی ( سرزمین کُردستان امروزی ) می باشد که از منظر احساسات کور و کر نژادپرستانه ات برخاسته است، بی خود نیست که رئیس جمهور کشورهای فرانسه و پرتغال چه واقعگرایانه و حقیقت جویانه گفته اند که » ترکها به هر منطقه ای هجوم و یورش بردند تمدن شهرنشینی در آنجا از بین رفت «. در اینجا شاید تصور کنی که من مدافع کُردها هستم و از آنها جانبداری می کنم ولی بدان که من با توجه به اینکه حتی داداشم در اوایل انقلاب خاطره ی بدی هم از کُردستان دارد و خانمم از کُردهای ایلام می باشند ( دارای مدرک لیسانس روانشناسی )، اصلاً طرفدار هیچ ملت یا قومی نبوده و نخواهم بود و از آنها خط نمی گیرم و بر خلاف شما وابسته به هیچ حزب یا گروه یا سازمان سیاسی خاصی نیستم ، کُردها که ملت من نیستند تا از آنها دفاع کنم بلکه تنها با توجه به داشتن وجدان انسانیت و آگاهی و بیداری فکری و وظیفه ی انسانی و تحصیلاتی ام در رابطه با تاریخ و فرهنگ ملتها مرا وادار به دفاع از ناموس تاریخ بشریت نمود که همان حقایق و واقعیتهای انسان نمایانه می باشد که در اینجا ملت متمدن کُرد را به خاطر اظهارات وحشیانه ی شما در این رابطه به عنوان نمونه آورده ام. نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:16 جریان نقد این اظهارات خرافی زمانی شروع شد که یکی از دوستانم مرا به صرف شام دعوت نمود اتفاقاً بعد از صرف شام سراغ کامپیوتر شخصیش رفتیم و به انترنت وصل شدیم که یه دفعه دوستم گفت که چطوره سری به سایت یا وبلاگ ترکهای آذری بزنیم ، ببینیم آیا واقعاً شعور داشتن سایتها و وبلاگهای با ارزش را دارند یا نه؟ اصلاً آیا در این سایتها حرفی برای گفتن دارند یا نه؟ یا مثل سابق به فکر غارت و چپاول و دزدی هستند؟ آیا در عصر مدرن شعور اجتماعی و هویت فرهنگیشان رشد کرده است یا نه ؟ در این گیر و دار بود که دوستم بر روی جستجوگر گوگل به فارسی نام ترک و آذری را نوشت که چندین مطلب در مورد ترکها بر روی صفحه ظاهر شد که شانساً یکی از آنها را کلیک کردیم که ناگهان سایتی ظاهر شد که چند مقاله در رابطه با تورک و کورد به زبان فارسی در آن نوشته شده بود، من هم که قبلاً به تاریخ و فرهنگ کُردها آشنایی پیدا کرده بودم و به برکت اطلاعات شخصی برادران خانمم که کُرد ایلام هستند و دوستان کُردم در دانشگاه، سایتهای عالی و پیشرفته ی کُردها را به زبان کُردی و فارسی و عربی و آلمانی ( که همه در رابطه با کُردها و تاریخشان نگاشته شده بود ) دیده بودم و تحقیق کرده بودم، یه دفعه کنجکاو شدم و به دوستم گفتم صبر کن ببینیم که ترکها در رابطه با کُردها چه چیزی نوشته اند، وقتی مطلب را باز کردیم دیدیم که مطالب توران تبریزلی و زهره وفایی در رابطه با موضوع توطئه ی کُرد و آذربایجان درآن نگاشته شده بود، همراه دوستم تا آخر خواندیم، بعد از خواندن من و دوستم واقعاً یکه خوردیم، خیلی تعجب کردیم حتی دوستم گفت که من با وجود این که کُرد نیستم و چندان از تاریخشان نمی دانم ولی اینها همه دروغ است، من هم جداً از ته دل خیلی ناراحت شدم و از گفتن این خرافات لحظه ای لرزیدم، چون واقعاً مثل روز روشن می دانستم که این مطالب در رابطه با کُردها دروغ محض بوده و خیانت آشکار به تاریخ و فرهنگ و تمدن کُردها محسوب می شود، خلاصه این جریان باعث شد که من به یقین کامل برسم که ترکها انسانهای عقده ای و مریض و بی هویت هستند، از سر بی هویتی و حس نژاد پرستانه و فاشیستشان این اراجیف و یاوه گوییها را بر زبان می رانند تا شاید به یاد مناطق سیبری شان در شوروی سابق افتاده باشند. نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:17 خلاصه یاد آور شوم که من بطور بسیار مقطعی و جزئی در رابطه با اظهارات ناجوانمردانه شما بحث می کنم چرا که اگر بخواهم بطور آکادمیک و با اسناد و مدارک بیشتری پاسخ دهم از حوصله ی این چند سطر فراتر خواهد بود و کتابی چندصد صفحه ای را می طلبد، تازه اظهارات و دلایل تاریخی شما این قدر غیرمنطقی و کودکانه می نماید که آدم واقعاً شگفت شده می شود که این توران عزیز ما چقدر کمبود داشتن تمدنی ملی و شعور جمعی ملی دارد به همین خاطر من بر طبق این خیالبافی ها و اراجیف شما پاسختان خواهم داد چون فراتر از این برای شما سنگین بوده و مورد قبول تفکر کودکانه ی شما نخواهد بود و شاید هم سوءهاضمه بگیری ( انشاءالله بحث مورد نظر من در دوره ی دکترا بطور مفصل بصورت کتابی چندصد صفحه ای خواهد بود؛ بطوریکه سعی می کنم که به زبان انگلیسی هم آن را به سازمان ملل و جهانیان ارائه دهم و شما انشاءالله روزی آنرا خواهی دید البته اگر حس زیاده خواهی و فاشیستی و نژادپرستانه ات سرت را به باد ندهد و کمی هم در مورد تاریخ این ملت کهن ایران زمین ( کُردها ) کسب علم کنی و منطقی باشی ، ملتی که حتی تاریخی قدیمی تر از ما فارسها دارند؛ زیرا تاریخ واقعی ما فارسها به 2500 سال پیش برمیگردد درحالی که تاریخ کُردها « یا کاردوخها یا سومریها یا لولوبی ها و گوتی ها و کاسیها و مادها و … که آباء و اجداد کُردها هستند » به 2700 سال پیش می رسد )، این در حالی است که تاریخ شما در این مرزبوم که با افتخار آنرا آذربایجان می نامید به 600 یا 700سال پیش بر می گردد که با ترور و خشونت و وحشی گری آنرا از دست کُردها و فارسها غصب نمودید. برو تاریخ مادها را مطالعه کن ، کتابخانه های ایران پر از این تاریخ می باشد و اگر نویسندگان ایرانی را قبول نداری در تاریخی که خارجیها بدون تعصب و پیش داوری در مورد تاریخ مادها یا کُردها تحقیق نموده اند به وفور یافت می شود، بگیر آنها را مطالعه کن، حتی تاریخی که خودتان هم به آن معتقدید ناخودآگاه بسیاری از این حقایق را بازگو نموده است برو با تعمق مطالعه کن، سپس برگرد تا حسابی با هم بحث کنیم تا شاید فرجی باشد که با دنیای فرهنگ و تمدن آشنایی پیدا کنی. نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:17 ترا خدا توران عزیزم خودمونیم ها ، وجداناً از تاریخ این سرزمین مقدس چقدر مطالعه کرده ای؟ انصافاً راست بگو کمکت می کنم به کسی نمی گم؟ مدرک دانشگاهیت چیست؟ اصلاً تحصیلات دانشگاهی داری یا نه؟ من که فکر نمی کنم با این چرندیاتی که گفته ای حتی دیپلم هم گرفته باشی. ها فهمیدم حتماً کارخانه ی تولید تاریخ مصنوعی ترکها را راه اندازی کرده ای و ما خبر نداریم. ها حقه باز! با این کارخانه حتماً درآمد هم کسب می کنی و پولی هم گیر زهره ی بدبخت اومده که همدوش شما کارگر و برده ی این کارخونه است؟ ترا خدا توران عزیز چرا با این تفکر کودکانه ات بزرگترین ضربه را به ترکان هم نوع و هم جنس خود می زنی؟ چه مشکلی با کُردها داری؟ آخه خودت که مریض هستی ترکها چی؟ ترکها که مقصر نیستند. ترا خدا بهم بگو توران عزیز این اراجیف را چه کسی به تو یاد داد؟ من مطمئنم اگر در اروپا بودی شما را به تیمارستان می فرستادند و بطور رایگان معالجه ات می کردند. وجداناً خودمونیم ها ، شما عقده ی حقارت ندارید؟ من فکر می کنم که شما از بی هویتی و بی تاریخی ترکهای هم نوع و هم جنس خود دچار عقده ی حقارت شده ای. به خدا قسم به علی قسم به پیر به پیغمبر این سرزمینی که شما در آن زندگی می کنید و ادعای آن را دارید غصبی است. اگر بخواهید و موافق باشید چندین کتاب از نویسندگان ایرانی و خارجی و حتی خودتان برایتان می فرستم ولی به شرطی آنها را پاره نکنی و دور نیندازی- نه این کار را نمی کنم می ترسم بیشتر از این مریض بشی تا خوب نشی برایت نمی فرستم. نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:17 ولی نه چند کتاب بهت پیشنهاد می کنم برو خودت بخر و مطالعه کن : « تاریخ ماد، دیاکونف ( ترجمه ی کریم کشاورز ) – کرد و کردستان ، واسیلی نیکیتین – ترجمه محمد قاضی – نشر درایت Û±Û³Û¶Û³- شرف الدین بدلیسی، شرفنامه یا تاریخ مفصل کُردستان با مقدمه ی تعلیق و فهارس به قلم محمد عباسی، انتشارات نشر حدیث، پاییز 1373، چاپ سوم – محمد امین زکی، کُرد و کُردستان، جلد اول، ترجمه ی حبیب الله تابانی، تبریز، انتشارات آیدین، 1377، چاپ اول – هنری راولینسون، گذر از ذهاب به خوزستان، ترجمه ی سکندر امان اللهی بهاروند، تهران ، انتشارات ادب و قلم- تاریخ عثمانی ج 1و2، اسماعیل حقی اوزون چارشلی، ترجمه دکتر وهاب ولی، مؤسسه ی مطالعات و تحقیقات فرهنگی، تهران 1370 مبحث ( الحاق آناتولی شرقی ) – تاریخ سیاسی و جغرافیایی مردم کُرد، غلامرضا انصاف پور، انتشارات ارمغان، 1379 – جفری هاوس هولد، بازگشت ده هزار یونانی ( گزنفون ) ترجمه ی منوچهر امینی ، تهران 1339 – مینورسکی – مردوخ ، شیخ محمد، تاریخ مردوخ ، چاپخانه ی ارتش و … . ». این قدر منابع و مآخذ در این رابطه زیاد است که نمی دانم کدام را برایت ذکر کنم، اینها تنها بخش کوچکی از این کتابها بودند که در بالا ذکر کرده ایم . نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:18 ترا خدا توران عزیز یه کمی تاریخ خودتان را بطور مفصل مطالعه کن و ببین تو و آباء و اجدادت کی بودند- از کجا آمده اند و چه غارتها و چپاولهایی کردند سپس بیا نظر بده. بدبخت! شما تقریباً 700 سال است که به ایران و دیار فارسها و کُردها آمده اید، در حالی که فارسها و کُردها به عنوان نژاد اصیل آریا تقریباً 2700 سال پیش به ایران آمده اند، شما که از نسل مغول و تاتار و چنگیز و جغتای هستید همان شخصیتهایی که تمام کتابخانه ها و میراث فرهنگی و تاریخی ما را به آتش کشیدند و از بین بردند هزار برابر رحمت به عربها. این ترکان قشقایی در استان فارس چکار می کنند؟ این به جای خود این ترکان استان همدان و اصفهان از کجا آمده اند؟ حتماً می گویی که استانهای فارس و همدان و اصفهان سرزمین ترکهاست!! چون مشتی ترک در آن زندگی می کنند که معلوم نیست از کجا و به چه قصدی آمده اند؟! ترکهای قزوین و اراک و اردبیل چطور ؟ اینها دیگه از کجا آمده اند؟ اینها نشان از این می دهد که شما صاحبان اصلی این دیار نیستید بلکه مهاجر هستید. آری مهاجرینی یغماگر و چپاولگر. آری اینها همه نشان از هجوم قبایل ترک می باشد که در طول تاریخ در امتداد و داخل مرزهای فارسها و کُردها ( ایران زمین ) مانور می زده اند و مهاجر و کوچ نشین بوده اند و هر سال سرزمینی را به یغما می برده اند. پس بدان بدبخت بیسواد، پارتها و پارسها و کاردوخها یا مادها ( همان کُردهای امروزی ) به ترکهای وحشی و مهاجر، فرهنگ شهرنشینی و یکجانشینی یاد دادند( آنهم بطور ناقص و جزئی و مقطعی یاد گرفتند، بطوریکه اوایل به عنوان برده و غلام و کنیز وارد دربار پادشاهان ایران شدند سپس کم کم وارد دستگاه اداری و حکومتی شده و سکان حکومت را با وحشیگری و خیانت به دست گرفتند نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:18 و چندین سال بر ایران فارس و کُرد حکمرانی کردند) و الا قبلاً راهزن و غارتگر و متجاوز بودند، همین پراکندگی تان در ایران ( شیراز – همدان – قزوین – زنجان ) و کُردستان عراق ( موصل و کرکوک ) و کُردستان ترکیه ( ارزنجان – آغری – غازی انتپ – ارزروم – سیواس – مرعش – الازیغ ) و کُردستان ایران ( ارومیه- میاندوآب – تکاب – نقده – سلماس – خوی – ماکو ) نشان از کوچ نشینی و غارت و راهزنی و مهاجر بودن شما ترکها دارد. اصلاً ترکها از همان موقع که در سیبری هم بودند و بعد به ایران آمدند از فرهنگ یکجانشینی و شهرنشینی چیزی بلد نبودند، باور کن من از تاریخ خودتان این را خوانده ام اتفاقاً از یکی از خواهران دانشجوی ترکمن صحرا، موقعی که دانشجوی رشته کارشناسی تاریخ در تهران بودم بهم هدیه داد، هنوز هم این کتاب را دارم که در پایان نامه ی فوق لیسانسم از آن به عنوان منبع استفاده نموده ام. نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:19 تو در اظهارات به اصطلاح روشنفکرانه ات در مورد هجوم کُردها به آذربایجان غربی ( جنوبی ) چرندیات گفته اید، من واقعاً دلم به حالت می سوزد، آخه نفهم- خیال می کنی که شهرهای مهاباد و اشنویه و پیرانشهر و بوکان و سردشت و نقده و ارومیه و روستاهای اطراف میاندوآب و خوی و سلماس و تکاب و ماکو و شاهیندژ که شهروندانش صد در صد کُرد هستند و هزاران سال است که در آنجا ساکنند، سرزمین کُردها یا کُردستان نیست؟؟!! آیا تغییر نام یک سرزمین به منزله ی نفی هویت ساکنان آن سرزمین می گردد همان طور که شما ادعا می کنید، اگر فرض بر این بگذاریم که محمد رضا شاه عکس این قضیه عمل می کرد و آذربایجان غربی را استان » کُردستان شمالی » می نامید آیا به کُردها حق می دادید که در مورد شما بگویند که چون نام استان شما کُردستان شمالی است پس مهاجر و غاصب هستید و با زور کُردستان را اشغال کردید؟ پس اگر نه این اراجیف در مورد هم میهنان عزیز ما یعنی کُردها برای چیست؟ می دونی این گفته ی شما به چه می ماند مثل اینکه کسی کُرد باشد ولی اسمش ترکی باشد ( یعنی نامش ریشه ی ترکی داشته باشد) و شما بگویید که چون نامت ترکی می باشد پس تو ترک می باشی درحالی که نژاداً و ملیتاً کُرد می باشد، به شما می گویم آیا به این می گویند منطق؟ اگر این طور است و می گویید که کُردها بهتر است به جای توطئه به سرزمینشان بازگردند، مگر سرزمینشان همین سرزمینی نیست که حالا در آن زندگی می کنند؟ اگر دست از این گفته های تفرقه افکنانه بر ندارید ما فارسها هم حق داریم بگوییم که به ترکان قشقایی استان فارس و نیز ترکهای استانهای همدان و اصفهان و قزوین هم تهمت توطئه نسبت دهیم و به آنها بگوییم که شما مهاجرید و در پی توطئه ی بیگانگان به اینجا وارد شده اید و بهتر است به آذربایجان بازگردید. نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:20 لازم به یادآوری است که زمانی که ترکان قشقایی به استان فارس مهاجرت کردند ( که اقلیت خیلی خیلی کمی هستند ) همزمان شاخه ای دیگر از ترکها به نام ترکمن به استانهای کُردنشین « کرکوک » و « موصل » در کُردستان عراق هم مهاجرت کردند که حالا مثل استان فارس در ایران، پنج درصد ( شاید بسیار پایین تر از این هم باشند ) ساکنان آنجا را تشکیل می دهند. در نتیجه ترکان تنها در سرزمین آناتولی و بین النهرین و میزوپوتامیا ( کُردستان کنونی ) به عنوان مهاجر، پراکنده و ساکن نشده اند بلکه در استانهای فارس نشین هم به عنوان مهاجر پراکنده شده اند و ساکن گشته اند. این را هم بدان که کُردها هیچ گاه در حال کوچ از منطقه ای به منطقه ی دیگر نبوده اند، تا آذربایجان به اصطلاح ترک شما را به مخاطره بیندازند. مگر تو در تاریخ نخوانده ای که کُردها در سرزمینشان کُردستان، قبل از بوجود آمدن دولت – ملت مُدرن در منطقه برای خود امارتهایی داشتند مثل امارتهای بابان- اردلان – بتلیس – بوتان – وان –شهرزور- گرمیان ( کرکوک امروزی در کُردستان عراق ) و … که تاحدودی شکل فدرالیسم امروزی می باشد ( نه بطور کامل و مُدرن امروزی ). شما اگر به ترکها بنگری می بینی که همه جا رخنه کرده اند ؛ یعنی پراکندگی قومی ترک را بسیار می بینیم همانطور که قبلاً اشاره کردیم در بیشتر نقاط ایران ( شیراز- همدان و اصفهان و… ) و نقاط کُردستان ( نقده – ارومیه – کرکوک – موصل – سیواس – الازیغ – ارزنجان و … ) ترکها پراکنده اند، ولی اگر به کُردها بنگریم می بینیم که چندان به اطراف پراکنده نشده اند مگر در مناطق خراسان شمالی و یا غرب ترکیه ( استانبول ) و آنهم به دلایل سیاسی حاکمان وقت بوده است بطوریکه حاکمان آن زمان آنها را یا به خاطر سلحشوری شان یا به دلیل ترس از اتحاد کُردها آنها را مجبور به کوچ نموده اند، نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:20 اگر کُردها را به خاطر حفاظت از مرزها و جلوگیری از یورش بیگانان به خراسان فرستاده اند، ترکها را که به خاطر حفاظت از میهن به شیراز یا کرکوک و موصل نفرستاده اند بلکه خصلت کوچرو بودن و مهاجر و راهزن بودنشان به این مناطق رفته اند، آخه ترکها کی مثل کُردها آنقدر سلحشور بوده اند تا آنها را برای حفاظت از مرزها به اجبار کوچ بدهند؟ تازه مثلاً اگر به استان فارس نگاه کنی به خاطر منتهی شدن به دریای عمان و خلیج فارس نگرانی از یورش بیگانگان اصلاً وجود نداشت تا آنها را به خاطر حفاظت و جلوگیری از قشون بیگانه کوچ داده باشند، پس حتماً به خاطر راهزنی و قتل و غارت به اینجا آمده اند.همین لشکرکشی ترکیه به شمال عراق ( کُردستان ) نشان از بربریت شما دارد من می توانم اثبات کنم که 40 درصد عدم توسعه نیافتگی کشورهای جهان سوم به همین خصلت و روحیه ی چپاولگری و ویرانگری شما دارد. کُردستان عراق کم کم دارد به سوی توسعه پیش می رود ولی شما این سرزمین آباد را می خواهید به بهانه سرکوب دلاورمردان کوهستان که به خاطر ظلم و وحشیگری شما به کوهها پناه برده اند به ویرانه تبدیل نمایند. نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:21 می دونی اصلاً به خاطر چی محدوده ی سرزمین اصلی محل سکونت کُردها در زمان حکومت شاهنشاهی که رسمی بودن استانها به شیوه ی مدرن امروزی معمول گشت به جای اینکه نام استان کُردستان شمالی یا مُکریان را برایش انتخاب کنند، به ناحق نام آذربایجان غربی را برایش انتخاب کردند؟ به خاطر این بود که دولت شاه تازه از دو جنبش آزادیخواهی کُرد ( جمهوری مهاباد به رهبریت مرحوم قاضی محمّد ) و ترک ( جمهوری آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه ور ) رهایی یافته بود و برای اینکه دو ملت کُرد و ترک را به جان هم بیندازد و روحیه آزادیخواهی و ملیت خواهی مخصوصاً کُردها را ( که به نسبت ترکها آگاهی و بیداری ملی شان بیشتر و وسیعتر بود ) ضعیفتر کند مجبور شد محدوده ی عظیم جغرافیایی اصلی کُردها را در محدوده ی استانهای آذربایجان غربی ( که در اصل آنزمان کل استان 15 درصدجمعیت آنرا ترکها تشکیل می دادند ) و کُردستان – کرمانشاه ( کرماشان ) و ایلام قرار دهد. بنابراین کُردها در چهار استان مذکور ( ایلام – کُردستان – کرمانشاه و آذربایجان غربی ) تقسیم شدند و تنها برای دلجویی کُردها یکی از این چهار استان را کُردستان نامیدند تا بهانه از دست کُردها گرفته شود. البته دقیق نمی دانم ولی تا جایی که بدانم سرزمین اصلی کُردها یعنی کُردستان در ترکیه هم به شانزده استان و در عراق به پنج استان و در سوریه هم به یک یا دو استان تقسیم شدند. حکومت شاه در آن زمان بر این امر واقف بود چون آن زمان بیشتر از بیداری ملی کُردها می ترسید نه از ترکها، چون براین باور بود که ترکها زیاد به ملیت و فرهنگ و زبان و آداب و رسومشان آگاه نیستند و برایشان مهم نیست، چون هنوز هم حس مهاجر بودن در وجودشان هست ، حتی اعتقاد داشت که ترکها فرهنگ و تمدنی ندارند تا بواسطه ی آن به خودآگاهی جمعی و شعور اجتماعی و بیداری ملی و ناسیونالیستی شدید برسند چون تا دیروز راهزن و کوچ نشین و غارتگر و انسان کُش بودند و در کوهها و بیابانها به مهاجرت مشغول بودند و بعید به نظر می رسید به اندازه کُردها به این خودآگاهی رسیده باشند و اگر هم تا حدودی حس ناسیونالیستی داشته باشند به برکت آگاهی و بیداری و ناسیونالیستی همسایه ی کُردشان می باشد. حکومت و دولت شاه هم در اصل می دانست که کُردها ( یا کاردوخها یا مادها ) تمدنی به عظمت تمدن فارسها ( وشاید هم بیشتر ) دارند چون هردو از تبار آریاییها هستند. نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:22 بدین ترتیب بود حکومت شاهنشاهی مصلحت را در این دید که برای سرزمین دلاورمردان کُردستان مُکریان ( مهاباد – سردشت – بوکان – اشنویه – پیرانشهر – میاندوآب- نقده و ارومیه) به جای انتخاب استان کُردستان شمالی یا مُکریان ، استان آذربایجان غربی را انتخاب نماید، پس هی نگویید که فارسها بد بودند و به نفع ترکها کاری انجام ندادند، حداقل این کار را به نفع شما انجام دادند که شما امروزه از این منفعت به زیان کُردها و خیانت به مملکت آنها سوءاستفاده می کنید. سندهای تاریخی بسیاری در دست است که حتی شهرهای میاندوآب – نقده و ارومیه اصلاً در زمان رضاخان پنج درصد ترک داشت و آنهم مهاجر بودند بقیه کُرد بودند که بر اثر سیاستهای غلط فارسها و مجال دادن فارسها به ترکها جهت غصب آن، بافت اکثریت جمعیت آن به نفع ترکها تغییر یافت( اگر به کُردهایی که سنشان از 50 سال بیشتر است بپرسی می گوید که زمان ما ترک در نقده و ارومیه و میاندوآب اصلاً وجود نداشت)، البته در مورد صحت این گفته، روزی خانمم پیشنهاد کرد که سفری به میاندوآب و ارومیه و نقده داشته باشیم تا هم سفر و گشت و گذاری به دیار کُردهای همنژادم داشته باشیم و هم ببینیم که کُردها و ترکهایی که مسن هستند چه اظهاراتی در مورد ترکیب جمعیتی میاندوآب دارند؟ و هم برای تکمیل پایان نامه ی فوق لیسانسم لازم و ضروری بود، طبق پیشنهاد خانمم به میاندوآب سفر کردیم و از چندین نفر پرسیدیم که برای نمونه اظهارات یکی از ترکها را می آوریم که قبلاً ساکن نقده بودند که حالا ساکن میاندوآب هستند و 75 سال سن دارند به اسم مشدی قنبر، دقیق فامیلیش یادم نیست ( حالا نمی دانم زنده است یا نه؟ چون این، ماجرای 7 سال پیش است،به هر حال از اظهاراتش تشکر می کنم و اگر زنده اند از خدواند متعال برایش سلامتی و طول عمر را خواهانم ) – پرسیدیم که 60 سال پیش وضعیت ترکیب جمعیتی میاندوآب از نظر داشتن جمعیت ترک و کُرد چطور بود؟ اظهار داشت که » آنزمان ترکها به نسبت حالا خیلی خیلی کم بودند کم کم ترکها به اینجا مهاجرت کردند و جمعیتشان زیاد شد » نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:23 و درباره ی شهر نقده ازش پرسیدیم : که شما آنزمان که ساکن نقده بودید، هیچ خانواده ی
 4. ثریا Says:

  سلام اقای فارس من با هزاران دلیل تاریخی اثبات میکنم تو غلط بزرگی کردی من فوق لیسانس تاریخ هستم و با دلیل میکم تو احمقی .ملت تورک تاریخی درخشان دارد درود بر ملت تورک

 5. kormanj Says:

  سلام به ثريا

  شما بهتر بود مانند ديگر دوستان دلايل خود را مطرح مي كرديد. نه اين كه اين چنين

  به عليرضا حمله كنيد.

  اگر دليلي داريد ما را هم از آن ها مطلع كنيد.

  با تشكر از شما

 6. ALP Says:

  خیلی متاسفم برای شما . به شما که این همه دم از باسوادی خود میزنید وباسوادی دیگران را انکار میکنید(که البته این خود بزرگترین نشانه بیسوادی است)
  از این جهت که از خیانتها وجنایاتی که کردها و ارامنه بر علیه ترکها در طول تاریخ انجام داده اند خبر ندارید(که طبیعیست با توجه به نشانه بیسوادی)یا اینکه نوشتن آن را به ضرر میدانید
  ودر مورد زادو ولد که این همه به خود میبالید(که فاکر خوبی هستیم)باید بدانید کهزیاد هم مایه فخر نیست بلکه ننگ است «آقای فارس و کرد»

  «یاشاسین آذربایجان و اونین غیرتلی مللی»

  http://www.azarurmu.blogsky.com/?Date=1386-02
  البته این لینک اصلا به من ربطی نداره

 7. elxan Says:

  YASHASIN TURK MILLETI

 8. جستاری کوتاه در تاریخ موجودیت کردها و نقش آنها در پایداری و استقلال ایران « کرمانج و کرد Says:

  […] دوره های پیش از تاریخ ، کرد و کردستان در سرزمین گسترده ا… که سرانجام به امپراتوری ماد نامبردار شد و  سده ها بعد ، […]

 9. مجيدكرمانج Says:

  و ناوه واي كو كردان أني ور دن يه
  kormanj paydar

  سلام
  درود بر تو علي رضا
  من ذهن اين تورك را متوجه جوكهايي كه براي توركها هست نميبينم!(اينم نتيجه تورك بودن)
  ثريا خانم هم كه حالش معلوم است(1- يا تورك زاده ست2-يا تورك داده3-ياكرد زده4-يالوده)

 10. kormanj Says:

  دوستان عزيز اگر قاوام ديگر چه كرد و چه ترك و چه … را مورد حمله قرار دهيد . نظرات شما حذف خواهد شد.

  ترك ها هم ايراني هستند . كردها هم ايراني هستند بهتر است در جهت كمال رشد كنيم نه در جهت …..

 11. حسین Says:

  اقا علیرضا سلام من یک کرد واهل خراسان ودانشجوی ترم آخرکاردانی طراحی صنعتی هستم واز حمایت شما در قبال کردوتاریخش تشکروسپاس گذاری فراوان دارم وآرزوی موفقیت برای شماواتحاد تمامی کردهای جهان دارم با اجازه شما بعضی از مطالب را برای وبلاگم کپی می گیرم با تشکر behestkormanj.blogfa.com

 12. حسین Says:

  اقا علیرضا سلام من یک کرد واهل خراسان ودانشجوی ترم آخرکاردانی طراحی صنعتی هستم واز حمایت شما در قبال کردوتاریخش تشکروسپاس گذاری فراوان دارم وآرزوی موفقیت برای شماواتحاد تمامی کردهای جهان دارم با اجازه شما بعضی از مطالب را برای وبلاگم کپی می گیرم با تشکر behestkormanj.blogfa.com اقا علیرضا کمی هم در باره نادرشاه افشار که افتخار بزرگی برای کردها مخصوصا» کردهای خراسان هست بنویسید تا ترکهابفهمندکه نادرشاه ترک نبوده

 13. majid Says:

  سلام علي رضا جان من مجيد هستم از سن 10 سالگي با تاريخ اشنا شدم و با وجود اين كه فارس هستم به كردها دلبستگي عجيبي دارم اكنون نيز دارم براي فوق ليسانس درس مي خوانم خانواده ي من هم پدرم و هم مادرم با اين وجود كه فارسند تركي نيز بلد هستند و من نيزهم كردي بلدم هم اذري و متوجه اراجيفي كه اقاي توران تبريز لي و ثريا خانم و زهره خانم در سايت هاي تركي بر ضد فارس ها و كرد ها مي نويسند خبر دارم من نمي دونم امثال اينها دنبال چه چيزي هستند يك روز اگر منافعشان حكم كند در لباس دين فرو مي روند و مي گويند شيعيان در ارمنستان قتل و عام شدند و روز بعد در لباسي ديگر خودشان هم نمي دانند دنبال چه چيزي هستنديك روز مي گويند ما 30 ميليون نفر هستيم و روز بعد مي گويند از شبه جزيره كريمه تا مغولستان بايد زير چتر ترك ها درايد
  يك روز مي گويند مردم دو سوي ارس. يك روز به تاريخ و تمدن ديرين ما مي تازند و تمدن 7000 ساله ما را به سخره مي گيرند گو اينكه خودشان 700 سال بيشتر تمدن ندارند البته اگر بشود تمدن گذاشت از ارامنه مظلوم بگير تا كرد هاي دلير و فارس هاي نجيب موردحمله اينها قرار مي گيرند
  همين اقاي تبريز لي چندي پيش چه دشنام هايي كه به كورش كبير نمي دادند البته با كمك صادق خلخالي گور به گور شده و يا به شعراي فارسي و كردي حمله مي كنند انگار زبان من دراوردي تركي خداي شعر است نه زبانشان سبكي دارد ونه سواد ان را دارند كه به شعرو شاعري روي اورند من با اين وجود كه خانمم اذري هستند به اذري زبان ها احترام قائلم ولي صبر و تحمل انسان نيز حدو اندازه اي دارد
  ترك ها كه به هر جا پاي گذاشتند زبان و حتي اسامي ان سرزمين را تغيير دادند و با قتل و كشتار كار خود را پيش بردند
  ثريا خانم شما كه در رشته تاريخ درس البته رشته ي آش رشته خواندي نديدي كه بر ايران چه رفت من كه فكر نكنم شما تحصيل كرده باشيد از شما بدتر اقاي تبريز لي هستند كه تاريخ من دراورديشان حتي مرغ پخته را نيز به خنده مي اندازد امثال شما مثل موش خزيده ايد در سوراخ و هر چه دلتان مي خواهد به فارس ها ارامنه و كرد ها يا داشناك مي گوييد يا شونيست و.. امثال شما از ترس پان ايرانيست هاي اذرباييجان 7 تا سوراخ قايم شديد نديديد كه چه بر سر پيشه وري ها رفت امثال شما ها عقده ي خود كم بيني دارند چون نه شاعري در بينتان بوده ونه تاريخي داشتيد و بخاطر وحشي گري كه در زمان حمله ي مغول از خود نشان داديد تا ابد مورد لعن و نفرين قرار گرفته ايد من روي سخنم به كساني است كه خود را ترك مي نامند نه اذري چون اذر در زبان فارسي اوستايي به معناي اتش است شما وحشي ها زبان اذري را به ضرب شمشير و نيزه بر انداختيد و ان وقت هزار ادعاي پر مدعا نسبت به اين سرزمين داريد
  از لحاظ زبان شناسي فارسي و لهجه ديگر آن يعني كردي جزء زبان هاي ايندو اوروپين(هندو اروپايي) است يعني به مانند زبان هاي ژرماني .لاتيني.روسي و…و زبان فارسي و كردي اروپايي هستند همانطور كه نژادمان نيز اروپايي است
  و مردم اذر ابادگان نيز بجز تركان تركيه اروپايي هستند تازه خود تركيه 5 درصد ترك نژاد دارد چون 95 درصد از نژادهاي ايراني يوناني رومي و يهودي هستند اصلا احزابي در تركيه وجود دارند كه خود را اريايي مي دانند قابل توجه ثريا خانم و اقاي تبريز لي كه به طبل مي كوبند كه ما تركان اريايي نيستيم اون وقت شما ميشويد كاسه داغ تر ازآش خوب ميخواهي نباشي هم نباش فكر نمي كردي اين ها رو يه فارس هم بدونه نه عزيزم من از تمام افكار پليد تركان با خبرم البته قربان آذري هاي عزيز هم ميشم كه اين قدر به پان ايرانيسم بودنشون افتخار مي كنند
  علي رضا جان من وقتي به اسياي مركزي فكر مي كنم در اندوه و غم توصيف ناپذيري فرو ميروم فكرش را بكن كه عده اي غلام حلقه به گوش كه هر لحظه منتظر فرصت بودند تا بر سرزمين اهورايي ما بتازند اينها عده اي كوچ نشين و چادر نشين بودند كه مدام در حال گذر از منطقه اي به منطقه ي ديگر بودند و در روي اسب دنيا مي امدند و در روي اسب از دنيا مي رفتند چشم ديدن اقوام متمدن را نداشتند
  و باآن قيافه ي كريه المنظر كه گويا مردگاني از قبر برخاسته ويا زامبي هايي كه مي خواهند از ديگران تغذيه كنند و با ان چشم هايي كه گويا با انگشت دست دو طرف ان را كشيده اند وبيني هايشان كه انگار پتك زده اند و پخت شده
  جمجمه هاي گرد و گونه هاي برجسته كه گويي لگد خر بر آن فرود آمده و شانه هايي كه به گوژ پشت رتردام شبيه اند رنگ زرد آنها كه انگار روي ان را با زرد چوبه ماليده اند و قدشان كه به مانند قوز ويت ها ماند .اصولا به انها قوز ويت مي گفتند انها به دنبال مغول هاي وحشي از كشت و كشتار انسان هاي بيگناه لذت مي بردند در دستوري كه از تموچين (چنگيز وحشي) و خونخوار رسيده بود اين بود كه هيچ موجود زنده اي باقي نماند حتي به گربه ها و سگ ها نيز رحم نكردند نيزه در حلق طفل 6 ماهه با لذت تمام فرو مي بردند چراغ سبزي كه خليفه ي بغداد به مغول ها داد دامن خودش را نيز 50 سال بعد در زمان المعتصم بالله گرفت وحشي گري تركان حتي مغولان را به حيرت وا مي داشت تا بدانجا كه يك سردار ترك نزد چنگيز خان مي رود و مي گويد اجازه بدهيد كه تمام شهرها و اباديها را هموار كنيم براي چراع دام هايمان حتي چنگيز خان با ان همه بي رحمي يكه خورد و دستور قطع حمله به فلات مركزي ايران را داد و به همان اسياي مركزي بسنده كرد
  و در زمان هولا كو خان مغول ها از ايران گذشتند وبا وجود وزير با تدبيري همچون خواجه نصيرالدين طوسي جلوي كشتار گرفته شد و اما بغداد را شهر شعله ها نام دادند چون يك ماه شبانه روز اين شهر مي سوخت البته اين بار به تحريك وانتقام ايرانيان بود چون فهميده بودند خليفه بغداد چراغ سبز نشان داده بود
  جمعيت ايران در زمان حمله مغول و تركان به ايران نزديك به 7 ميليون بود كه حدودا 3 ميليون ايراني بي گناه گشته شدند ما شهرهاي ميليوني در ان زمان كه دنيا در بربريت بود داشتيم و ان شهرها در زمان حمله مغول از روي صفحه روزگار محو شد هنوز هم بعد از گذشت قرن ها آثارآن ويراني و كشت و كشتار در ويرانه هاي نيشابور قديم مانده
  در آسياي مركزي وضع به مراتب بد تر بود چون قتل و عام سر تا سري بود چون هجوم تركان زودتر از مغولان صورت گرفته بود و مي رفت كه نژاد اهورايي ما در سراشيب سقوط قرار گيرد نژادي كه دنيا حتي دشمنان متمدن ايران بدان افتخار مي كردند
  البته تمدن ما به مانند سومر اكد بابل اشور و مصر محدود به يك منطقه نمي شد واز ما وراانهرتا مصربود ماندگاري ما ايراني ها به خاطر همانند سازي ما بود يعني خود را با شرايط سخت وقف مي داديم
  در مورد تركان كورش كبير به خدا پناه برد مي دانيد ماجرا از چه قرار بود تركان به مرزهاي تاجيكستان نزديك شدند و از پادشاه خواستند كه به تركان اقامت بدهد چون عدالت شاه را در پناه دادن به يهوديها شنيده بودند و شاه خواست كه به انها پناه دهد ولي قبل از ان به مرز دارانش گفته بود كه اين مردم چه كساني هستند و چگونه زندگي مي كنند سربازان مناظري كه به چشم ديدند باور نمي كردند خداي من يعني چه اتفاقي افتاد كه كورش كبير به خدا پناه برد گفته شد كه انان(ترك ها)كه وحشي و كوچ نشين بودند دسته جمعي سكس گروهي مي كردند و گروهي بچه دار مي شدنديعني جلوي چشم كودكان وجلوي همديگر و با همديگر كورش كبير تا اين شنيد دستور داد تا نگذارند انها وارد ايران شوند چون كانون خانواده در ايران 5000 سال قبل از كورش ارج نهاده ميشد و نمي خواست اين وحشي هاي چشم بادامي وارد قلمرو اهورايي اريايي ايران شوند
  حالا كه ثريا خانم واقاي تبريز لي تاريخشان رااز بر كردند مي گويم كه كمي هم جمعيت شناسي بخوانند
  چند سال پيش كه به تركمنستان رفته بودم فكر مي كردم كه فارسي بلد نباشند ولي اشتباه مي كردم انها به ايراني بودن خود افتخار مي كردند و مي گفتند زبان دوم ما فارسي است تازه اين كشوري بود كه خود را تركستان مي خواند
  و فيلم هاي تاريخي كه ياد اور هخامنشي و اشكاني و ساساني است در اين كشور ساخته مي شود
  از لحاظ جغرافيايي و جمعيت شناسي و تاريخ اقاي تبريز لي
  كه اسم تبريز نيز فارسي است به معناي فرو كش كردن تب حلا من نمي دانم لي ديگر به چه معناست شايد هم به معناي شلوار لي باشد شما وطن فروش ها هميشه كم مي اوريد و چون منطق نيز سرتان نمي شود مانند ثريا خانم دشنام مي دهيد با شما هستم شما كه به مانند مغول هاي وحشي سگ مي پرستيديد البته مغول ها از شما ها به مراتب بهتر بودند شما در جايي به فارس ها گفتيد سگ ها پارس مي كنند سگ باشم بهتر از اين است كه مانند خر ار ار كنم و ارار كنان لگد به اينو ان بيندازم يا در جايي كرد ها را دشنا م مي دهيد كرد هايي كه به مانند خاري در چشمان شما فرو رفته اند شما ان قدر احمق هستيد كه بينهايت براي خود دشمن مي تراشيد كردها ارامنه فارس ها وحتي عرب ها يوناني ها دير يا زود اتحاد فارس كرد ارمني و يوناني عربي بر عليه شما شكل مي گيرد

  . شما كه آب را به روي همسايگان جنوبي خود مي بنديد يعني عراق و سوريه از اب دجله و فرات محروم مي مانند يو نان هم كه جاي خود دارد اصلا شما اقوام وحشي با تمام اقوام متمدن در جنگيد چون عقده ي نداشتن تمدن داريد حيف كه اين رژيم از شما طرف داري مي كند وگرنه شما ها را سر جاي خود مي نشانيم
  اقاي تبريز لي و ثريا خانم برويد و زن در دوره ي مغول را بخوانيد و از حمام هاي مختلط ان با خبر شويد بله شما ترك ها در مناطق اذر ابادگان(اذر پادگان يعني پايگاهي براي آتش) در 700 سال پيش وحشي گري را به حد اعلا رسانده بوديد حالا درباره ي جمعيت شناسي با شما بحث مي كنم
  در تاجيكستان كه حدودا 8 ميليون نفر جمعيت دارد همه فارس زبانند
  در ازبكستان كه به تركي صحبت مي كنند پايتخت ان شهر فارس زبانند و جمعيت كثيري در ان شهر و اطراف ان كه قبلا جزء تاجيكستان بود و در زمان شوروي سابق در طرح هاي استاني به استان يا جمهوري ازبكستان ملحق شدفارس زبانند يعني حدود 15 ميليون نفر
  در افغانستان كه ديگر نگو نپرس كشور شاعر پرور كه واژه هاي فارسي به مانند گوهرهاي گرانبها در ابيات و غزليات شعراي افغاني نقل محافل و مجالس مي شود و نفوس در افغانستان در سرشماريهايي كه انجام مي شود جمعيت بالاي 16 سال را در سر شماري محاسبه مي كنند و جمعيت افغانستان به طور تقريبي حداقل بالاي 45 ميليون نفر است يعني غير از 16 ساله ها
  در پاكستان كه جمعيت آن بيش از 130 ميليون نفر است زبان دوم ان به غير از انگليسي فارسي است پاكستاني هايي كه به ايران مي ايند فارسي را بدون لهجه بيان مي كنند و حدود 40 ميليون به فارسي صحبت مي كنند البته اين به غير از شيعيان ان كشور است كه فارسي صحبت مي كنند
  در هندوستان تا قبل از استعمار انگلستان زبان دوم ان ديار به شمار مي رفت ولي اكنون زبان دوم فارسي به همراه انگليسي است اين به غير از شاهزاده هاي فراري ساساني( در زمان حمله اعراب است) و همچنين موبدان زرتشتي است كه تعداد انها متجاوز از 6 ميليون نفر است
  در عراق كه زماني پايتخت ايران تيسفون درآن قرار داشت تمامي به فارسي صحبت مي كردند و اكنون اين كرد هاي قهرمان و دلير و شجاع از مرزهاي فرهنگي ما ايران دفاع مي كنند انها علي رغم اذيت وازاري كه در قرون اوليه هجري به انها مي شد با رشادت جلوي اعراب را گرفتند و اگر شمال عراق و تركيه و ايران را حساب كنيم جمعيت پسر عموهاي مافارس ها(كرد ها) بيش از 45 ميليون نفر مي شود.
  يعني نيمي از تركيه خاكش كرد نشين است و اين براي ما ايراني ها عالي است حدود 30 ميليون در تركيه ونيز كل شمال عراق كلا مي شود 45 ميليون
  و اكنون تركان نه(آذريها)سايت هايي در حمايت از اعراب بدوي ايجاد كردند تا درد دلي كرده باشند البته نمي دانند همين اعراب دستشان به نواميس آنها برسد چه كار ها كه نمي كنند مثل حمله عراق در 31 شهريور 1359كه كه در فكر بعضي از اعراب ايراني اتحاد با عراق خلاصه مي شد و ديديد كه چه طور شد
  همين تركان خود فروخته كه پستي و رذالت را به حد رسانده و خائنانه وطن خود را مي فروشند چون نه تاريخي در بين تركان مي بينند ونه تمدني كه به ان ببالند و اگر هم ببالند ان تمدن از آن كردها و فارس هاست
  در تركيه كمال اتاترك كه خود را پدر ترك ها مي خواند چه پدر خواندگي شومي و در خيال اتحاد با تركان جهان كه جمعيتشان كلا به 85 ميليون نمي رسد چون تركيه 30 ميليون كرد و 10 ميليون نيز ساير نژادها ارامنه. يوناني .ويهودي دارد و در اذر بايجان 8 ميليون و در اسياي ميانه كه كشورهاي كم جمعيتي دارد روي هم رفته كل ترك زبانان جهان بيشتر از 85 ميليون نمي شود عجيب است كه تر ك ها مي گويند ما 30 ميليونيم درست هم مي گويند با جمعيت تركيه مي شود 30 ميليون اخر 3 تا استان چگونه مي شود كه 30 تا استان را ترك زبان كند البته گفتم ترك زبان آذري هاي عزيز مرا بخاطر بي ادبي ببخشيد چون شما ها اذري هستيد نه ترك
  در تركيه چون شعروشاعري نبوده و اگر هم بوده ايراني بوده دهها شاعر پارسي گوي در دربار عثماني به فارسي شعر مي گفتند و اكنون مولوي را شاعر ايراني نمي دانند بلكه او را شاعر ترك مي خوانند من نمي دانم قسم حضرت عباس را باور كنم يا دم خروس را در ايران هزاران هزار شاعر پارسي گوي و كردي گوي امدند و غنا بخشيدند به اين زبان ها ولي در تركيه نگم بهتره اگر هم بوده در ايران بوده ان هم شهريار كه هم شعر پارسي مي گفته وهم به اذري و نيز در مدح ائمه اطهار
  فارس زبان ها بيش از 250 ميليون نفرند در حالي كه تركها85 ميليون و تازه به خاطر ذكاوت شماها كه شمشير دو دم هستيد زبان تركي به مخاطره افتاده است شما از اين مي تر سيد كه روزي مردم تبريز به فارسي صحبت كنند كه مي كنند
  در ارمنستان مظلوم جالب است كه بدانيد چه مردمان خون گرمي در اين مناطق زندگي مي كنند كه انها نيز به ايراني بودن خود مي بالند در جنگي كه در سال 1991 در گرفت 165 غير نظامي جمهوري اذر بايجاني كشته شدند در منطقه خوجالي اگر درست گفته باشم و اين را مي خواهند ببرند به سازمان ملل تا ارامنه را جنايتكار جنگي معرفي كنند ولي قتل و عام بيش از 2/5 ميليوني ارامنه در سال هاي 1915 تا سال 1922 را جزء قتل و عام به شمار نمي اورند و بي شرمانه ان را دروغ محض مي دانند
  تو گويي كه هر چه حقيقت است در تركان چاپلوس حلقه به گوش در بار ساماني است در جنگ ارامنه با جمهوري من در اوردي اذربايجان كه اسم اصيل ان اران است ارامنه از خود دفاع كردند ترك ها با مظلوم نمايي مي ايند و در فرصت مناسب طناب دار را به گردن ميزبان مي اندازند انها نسل كشي را از مغول ها ياد گرفتند و كار را بدان جا بردند كه مغول ها نيز در حيرت ماندند وحشي هاي ياغي بدون كوچكترين رحمي ارامنه را قتل و عام كردند وصد ها هزار كرد را كشتند
  كار را به جايي رسانده اند كه يوناني ها هم به ديده ي تازه به دوران رسيده وحشي به انها نگاه مي كنند چون انها به يونان به ديده ي غاصب مي نگرند اخر اين چه رسمي است كه مهمان ايد و صاحب خانه گردد اخر باد وزيد دل ما نيز پوسيد

  درجمهوري اران يا من درآوردي آذربايجان ريس جمهور آن كشور در اقدامي بي شرمانه گفته است كه ايروان پايتخت ارمنستان جزء خان نشين هاي اذربايجان بوده غلطي به بزرگي كشورش اين جمهوري قلابي دير يا زود با اين كار هايي كه سر دمدارانش انجام مي دهد از صحنه روزگارمحو مي شود
  در ايران خودمان اسم هشتگرد كه اسم كامل ان هشت كردان كه 8 طايفه كرد امدند و انجا قرن ها پيش اقامت گزيدند حالا اسم ان منطقه را ساوج بالاغ يعني چشمه اب سرد نام گذاري كردند يعني عده ي قليلي امدهاند و اسم اين منطقه كه اكثرا كرد هستند را تغيير دادند و فقط به هشتگرد اين كه مثلا چون كردها ناراحت نشوند مركز ساوج بالاغ را هشتگرد گذاشتند
  البته اين مناطق كه داشت مي رفت ترك نشين شود به سبب مهاجرت فارس ها جلوي اين زبان گرفته شد ترك ها از اين ناراحت هستند كه اذري ها پس از 7 قرن دارتد دوباره فارس مي شوند چون اصلا اذري ها شبيه ترك ها نيستند ترك ها چشم هايشان بادامي است و گونه هاي برجسته اي دارند وقوز ويتند اما اذري ها به مانند فارس ها و كرد ها سفيد پوست و بيني عقابي و تيزي دارند و شانه هايشان چهار شانه و بر جسته است
  ودانايي و ذكاوت نزد همين اقوام اريايي است ايران كه فرازو نشيب هاي زيادي را پشت سر گذاشته و خاري شده بر چشم دشمنان. تمدن هاي زيادي هزاران سال بعد از تمدن ما بوجود آمد و چون چشم ديدن ايراني را نداشت هزاران سال پيش نيز از بين رفت تمدن هايي به مانند اشور بابل و… تازه اينها متمدن بودند شما ترك ها كه از تمدن بويي نبرده اييد و مي خواهيد كشور را نابود كنيد البته زهي خيال باطل
  ما اريايي ها مي گوييم
  چو ايران نباشد تن من مباد بدين بوم ير زنده يك تن مباد اگرهمه سر به سر تن به كشتن دهيم از ان به كه كشور به دشمن دهيم
  به شما وطن فروشان اخطار مي كنم صبر ما به سر رسيده اخر ترك ها را چه به حكومت داري حكومت داري شما را در زمان قاجاريه ديديم كه داشتيد كشور را به باد مي داديد دوست نداريد در ايران زندگي كنيد برگرديد به همان سرزمين كه از آن امديد درست فهميديد سيبري را مي گويم شما ترك ها ما فار س ها را دست كم گرفته ايد اگر دست از كارهايتان بر نداريد با شما همان كار ميكنيم كه ال بويه در شيراز كرد
  هر كه با كشور ايران در افتاد ور افتاد
  اكثر فارس ها و كرد ها و اذري ها و ارامنه تحصيلات عاليه دارند حاضرند نان خالي بخورند ولي تحصيلات عاليه داشته باشند ولي ترك ها به مانند يهودي ها پول پرست و ترسو هستند و تحصيلات عاليه آنها از سيكل و ديپلم بالا نميرود تا وقتي كه ميليون هاايراني به مانند من فكر مي كنند جايي براي وطن فروشان خائن باقي نمي ماند ديگر كسي براي شما خائنين پشيزي ارزش قائل نيست دست شما رو شده من يكي دو با ر به گوناز تي وي گوش كردم هر كي مي امد ساز خودش را مي زد و در اخر سر هم يك سري عرب هاي معلوم الحال را پهلوي يك سري ترك مي نشاندند يك دفعه خري به شتر لگد انداخت
  فكر تجزيه ايران رو از سر به بيرون بيندازيد صدام در سال 1980 چه نعره هايي كه نمي زد و اخر سر ان نعره ها كه بر ضد ايران مي زد سر از سوراخ موش در اورد و سزاي كارش طناب دار بود از صدام درس بگيريد كه يك ميليون ايراني را در جنگ 8 ساله كشت و در سال 1991 در حادثه انفال( كه مرا در ان روز ها به گريه انداخت)بيش از 180 هزار كرد بي گناه را قتل و عام كرد.
  امريكا و اسرائيلي هاي نمك به حرام كه كورش كبير به انها پناه داد و اكنون بر ضد ايران كار مي كنند اين را بدانند كه هيچ غلطي نمي توانند بكنند واگر هم جنگي در بگيرد بازنده ي اصلي خود امريكا و متحدين عرب و تركشان است و ان وقت است كه نه جمهوري اذر باييجاني مي ماند و نه شبه كشورهاي پوشالي عربي و عرب ها بايد بدانند عراق قدرتمند و سردار قادسيه آن جز تفاله اي از آن بيش نمانده و عراق و افغانستان باتلاق نيروهاي امريكايي شده است
  سال 1372 را بياد داشته باشيد كه ارامنه با سلاح هاي ايراني وروسي چه دماري از جمهوري پوشالي اذر باييجان در اوردند من تركي بلدم فكر كردين نميفهمم كه در ان سال ها من دبيرستاني بودم و چه هلهله هايي كه ترك هاي وطن فروش نمي كردند يك جمهوري اذر باييجاني بسازيم كه سه تا جمهوري از بغلش بزنه بيرون البته بي ربط هم نگفتم تقسيم جمهوري اذر بايجان بين ايران ارمنستان و گرجستان وتنها همون منطقه نخجوان بمونه تا شراب هاي ناب به سلامتي ترك ها بزنه تو خندق بلا تركيه تون هم هيچ غلطي نمي تواند بكند چون خاكش اون وقت ميشه كمتر از نصف الان اون وقت بايد بره غاز بچرونه
  پاينده باد حزب پان ايرانيست حزبي كه استعمار ستيزي ان از 100 سال پيش شروع شد و تا كنون نيز ادامه دارد
  علي رضا جان ايميل من هستmajid_kmn@yahoo.com

 14. اتیلا Says:

  سلام جناب دکتر علی رضا فارس؟کرد ؟؟؟ بسیار باسواد مگه کردا از سر کوه پایین اومدن که برن دانشگاه .چقدر فک کردی این اراجیفو نوشتی ؟ چرا ننوشتی که هنوز تو کردستان دحترای ده دوازده ساله رو با پول میدن به پیره مردای هشتاد ساله یا انیکه سه چهار تا زن گرفتن عادیه البته این از سر با سوادی با فرهنگ بودنشونه حالا جدی یه سوال چنتا زن داری

 15. کیوان Says:

  به نام خدا
  سلام
  سلام به تمام موجودات روی کره ی زمین سلام به تمام مسلمانان جهان سلام به بلوچ و عرب و لر و تر ک و فارس و کرد و ….
  من کیوان دانشجوی رشته کامپیوتر 20 ساله از سنندج هستم من کرد سوران اردلانی و سونی مذهب هستم
  و آقای علیرضا ای کرد غیور واقعآ به تو افتخار می کنم و امیدوارم که در تمام مراحل زندکی ات سربلند و موفق باشید .

 16. كردي از خراسان Says:

  مي خواهيد منطق تركان نژاد پرست را ببينيد؟ انها عقده دارند. عقده نداشتن هويت . و برا ي همين هم سعي در دزديدن هويت ديگران مي كنند. گاهي سومريان را ترك مي دانند گاهي نياكان ما كردها يعني مادها را ترك مي دانند و دليل هايي مي اورند كه انقدر احمقانه است كه هر كودكي را نيز به خنده وا مي دارد. چند وقت پيش با يكي از اين ترك زبان صحبت مي كردم . او مي گفت :در تخت جمشيد بيش از 100 كتيبه هست كه 60 كتيبه از انها به زبان تركي است. اگر با منطق اين تركان به جهان بنگريم تمام دنيا ترك هستند چون بعضي از اسمها را مي توان با زبان تركي تطبيق داد . مثلا توكيو پايتخت ژاپن :توكو يو (مو را بشور) ايتاليا( ايت+اليا: سگ مي خرد) سويس( سو+ايس: بوي اب)ملاحظه كرديد اگر با اين منطق احمقانه تركان به دنيا بنگريم تمام دنيا مال تركان است نه اينكه تركان مال باشند

 17. هر كه نياموخت ز تاريخ پند -باز نسنجيده بيفتد به بند Says:

  هر کسی می خواهد تاریخ واقعی ترکان ایران که به دور از هر گونه بزرگنمایی و بر خلاف بعضیاشخاص که هم ادعای متمدن بودن می کنند و هم به اقوام دیگر توهین می کنند که این خود گواهی بر حماقت خود و نژاد به اصطلاح متمدنشان و دروغگویی انهاست بهتر است برای اطلاع از تاریخ و ریشه ی ترکان در ایران که کی و از کجا امده اند و چگونه زندگی می کرده اند به سایتهای زیر که متعلق به بنده نیست اما به طور اتفاقی با این سایتها اشنا شدم و خیلی سایتهای خوب و پر محتوا هستن و در عین حال همه چیز را طبق سند و مدرک و دلیل اورده اند (بر خلاف بعضی اقوام که ادعای تاریخ و تمدن چند هزار ساله دارند اما بدون دلیل یا انکه خودشان یا هم نژادشان کتابی نوشته اند و ان را دلیل می اورند که خودتان ان را قضاوت کنید که چگونه انسانهایی هستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).
  1.www.rayeganet.com
  http://www.turkiran.persianblog.ir .2
  http://www.ayulduzli.blogfa.com/cat-44.aspx .3
  ((((فعلا این سایت ها برای کسانی که حق گرا و منطقی هستن کافی است))))

 18. یک ایرانی Says:

  سلام درود بر همه ایرانیان درورود بر تمام اقوام ایرانی لعنت بر کسی که به اقوام ایرانی توهین کند .
  من یک سئوال دارم اگر واقعا کوروش و بابک زنده بودند قوم دلیر آذر بایجان را به ترکان وحشی که از آسیای مرکزی آمده اند و با زور زبان ترکی را به جای زبان آذری باستان،در اران و آذر بایجان و… جا انداخته اند، ترغیب می کردند ویا ایران؟
  بجای اینکه همدیگر را مسخره کنیم اگر واقعا با سواد هستیم بیاییم تارخ و اوضاع زمانی را که ترکها ی وحشی از آسیای میانه آمدند وستم ها و تحقیر هایی که بر سر مردم شجاع آذر بایجان آورده اند را بیان کنیم شاید آنموقع و پس از تفهیم شرایط انتخاب زبان ترکی بجای زبانهای مادری (فارسی ،کردی و آذری باستان و…)با افتخار ویا شرم بیشتری بگوییم از زبان ترکی طرفداری کنیم .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: