جنبش ملی کرد وحقوق بین الملل ( علی رضا – نور آباد فارس)

جنبش ملی کرد وحقوق بین الملل –

نویسنده: علی رضا – نور آباد فارس
پنجشنبه 8 آذر1386 ساعت: 1:15
نقدی بر اظهارات نژادپرستانه ی یکی از ترکهای به اصطلاح روشنفکر آذربایجان « توران تبریزلی »
www.radist.org در سایت
در خصوص تاریخ و فرهنگ و سرزمین کُردها در کُردستان
علی رضا – فارس

توران تبریزلی – عزیزم ، من – علی رضا – از دیار فارس ( نورآباد فارس – شیراز ) و دانشجوی دوره ی دکترای « جمعیت شناسی » با تکیه بر مسایل خاورمیانه و جهان سوم ( البته با مدرک لیسانس تاریخ از دانشگاه تهران ) هستم که با شما ارتباط برقرار می کنم ( لازم به ذکر است که من اصلیتم چهارمحال بختیاری « شهر کُرد » می باشد )، از اینکه در سایتها و وبلاگها با شما آشنا شدم خیلی خوشحالم ( هرچند چندان مطمئن نیستم که زیاد تحصیل کرده باشی ) ، البته از نامت پیداست که خیلی برای من آشنا هستی البته نه فقط برای من بلکه برای همه، شما شناخته شده هستی و همه می دانند که شما چه شخصیت و عقده ی حقارتی داری چون این نام واقعا برازنده شما و امثالی مثل شما و زهره وفائی همکار و همدست عقده ای شما خواهد بود اسمی که از آن فریاد نژاد پرستی و بی منطقی و عدم قبول واقعیتهای انسانی و تاریخی و نیز بی تمدنی و عدم شهرنشینی بر می خیزد. دوست داشتم بیشتر با هم اختلاط کنیم تا شاید از مصاحبت با شما بیشتر به دنیای واقعی جهل و بی سوادی و نفهمی شما و امثال شما در جهان کنونی پی ببریم و سعی در جبران خسارات و ضررهای ناشی از آن و خشکاندن آن در آینده ی جهان بشریت باشیم. تازه نام شما چه با مسمّا « تبریزلی» را با خود یدک می کشد این نشان می دهد که خیلی حلالزاده ای و پدر و مادرت براستی ترکند و … . البته توران عزیزم قصدم اصلا توهین و بی احترامی به شما و ترکها نیست، ناراحت نشی ها چون من هم خر هستم و الا با خری مثل شما دهن به دهن نمی شدم، چه کنم حقایق و واقعیتهای تاریخی که ناموس انسانیت و بشریتند مرا وادار به نوشتن این چند سطر نمود تا شاید این حقایق و واقعیات تاریخی دوباره وجهه ی انسانی خویش را باز یابد و شما هم کمی متمدن و فرهیخته شوید.

این چند سطر برآیند نظرات و پیشنهادات عجیب و غریب و خطرناک شما در مورد تاریخ و فرهنگ غنی چند هزار ساله ی این ملت کهن (کُردها) در سرزمین میزوپوتامیا و آناتولی ( سرزمین کُردستان امروزی ) می باشد که از منظر احساسات کور و کر نژادپرستانه ات برخاسته است، بی خود نیست که رئیس جمهور کشورهای فرانسه و پرتغال چه واقعگرایانه و حقیقت جویانه گفته اند که ” ترکها به هر منطقه ای هجوم و یورش بردند تمدن شهرنشینی در آنجا از بین رفت “. در اینجا شاید تصور کنی که من مدافع کُردها هستم و از آنها جانبداری می کنم ولی بدان که من با توجه به اینکه حتی داداشم در اوایل انقلاب خاطره ی بدی هم از کُردستان دارد و خانمم از کُردهای ایلام می باشند ( دارای مدرک لیسانس روانشناسی )، اصلاً طرفدار هیچ ملت یا قومی نبوده و نخواهم بود و از آنها خط نمی گیرم و بر خلاف شما وابسته به هیچ حزب یا گروه یا سازمان سیاسی خاصی نیستم ، کُردها که ملت من نیستند تا از آنها دفاع کنم بلکه تنها با توجه به داشتن وجدان انسانیت و آگاهی و بیداری فکری و وظیفه ی انسانی و تحصیلاتی ام در رابطه با تاریخ و فرهنگ ملتها مرا وادار به دفاع از ناموس تاریخ بشریت نمود که همان حقایق و واقعیتهای انسان نمایانه می باشد که در اینجا ملت متمدن کُرد را به خاطر اظهارات وحشیانه ی شما در این رابطه به عنوان نمونه آورده ام.

جریان نقد این اظهارات خرافی زمانی شروع شد که یکی از دوستانم مرا به صرف شام دعوت نمود اتفاقاً بعد از صرف شام سراغ کامپیوتر شخصیش رفتیم و به انترنت وصل شدیم که یه دفعه دوستم گفت که چطوره سری به سایت یا وبلاگ ترکهای آذری بزنیم ، ببینیم آیا واقعاً شعور داشتن سایتها و وبلاگهای با ارزش را دارند یا نه؟ اصلاً آیا در این سایتها حرفی برای گفتن دارند یا نه؟ یا مثل سابق به فکر غارت و چپاول و دزدی هستند؟ آیا در عصر مدرن شعور اجتماعی و هویت فرهنگیشان رشد کرده است یا نه ؟ در این گیر و دار بود که دوستم بر روی جستجوگر گوگل به فارسی نام ترک و آذری را نوشت که چندین مطلب در مورد ترکها بر روی صفحه ظاهر شد که شانساً یکی از آنها را کلیک کردیم که ناگهان سایتی ظاهر شد که چند مقاله در رابطه با تورک و کورد به زبان فارسی در آن نوشته شده بود، من هم که قبلاً به تاریخ و فرهنگ کُردها آشنایی پیدا کرده بودم و به برکت اطلاعات شخصی برادران خانمم که کُرد ایلام هستند و دوستان کُردم در دانشگاه، سایتهای عالی و پیشرفته ی کُردها را به زبان کُردی و فارسی و عربی و آلمانی ( که همه در رابطه با کُردها و تاریخشان نگاشته شده بود ) دیده بودم و تحقیق کرده بودم، یه دفعه کنجکاو شدم و به دوستم گفتم صبر کن ببینیم که ترکها در رابطه با کُردها چه چیزی نوشته اند، وقتی مطلب را باز کردیم دیدیم که مطالب توران تبریزلی و زهره وفایی در رابطه با موضوع توطئه ی کُرد و آذربایجان درآن نگاشته شده بود، همراه دوستم تا آخر خواندیم، بعد از خواندن من و دوستم واقعاً یکه خوردیم، خیلی تعجب کردیم حتی دوستم گفت که من با وجود این که کُرد نیستم و چندان از تاریخشان نمی دانم ولی اینها همه دروغ است، من هم جداً از ته دل خیلی ناراحت شدم و از گفتن این خرافات لحظه ای لرزیدم، چون واقعاً مثل روز روشن می دانستم که این مطالب در رابطه با کُردها دروغ محض بوده و خیانت آشکار به تاریخ و فرهنگ و تمدن کُردها محسوب می شود، خلاصه این جریان باعث شد که من به یقین کامل برسم که ترکها انسانهای عقده ای و مریض و بی هویت هستند، از سر بی هویتی و حس نژاد پرستانه و فاشیستشان این اراجیف و یاوه گوییها را بر زبان می رانند تا شاید به یاد مناطق سیبری شان در شوروی سابق افتاده باشند.

خلاصه یاد آور شوم که من بطور بسیار مقطعی و جزئی در رابطه با اظهارات ناجوانمردانه شما بحث می کنم چرا که اگر بخواهم بطور آکادمیک و با اسناد و مدارک بیشتری پاسخ دهم از حوصله ی این چند سطر فراتر خواهد بود و کتابی چندصد صفحه ای را می طلبد، تازه اظهارات و دلایل تاریخی شما این قدر غیرمنطقی و کودکانه می نماید که آدم واقعاً شگفت شده می شود که این توران عزیز ما چقدر کمبود داشتن تمدنی ملی و شعور جمعی ملی دارد به همین خاطر من بر طبق این خیالبافی ها و اراجیف شما پاسختان خواهم داد چون فراتر از این برای شما سنگین بوده و مورد قبول تفکر کودکانه ی شما نخواهد بود و شاید هم سوءهاضمه بگیری ( انشاءالله بحث مورد نظر من در دوره ی دکترا بطور مفصل بصورت کتابی چندصد صفحه ای خواهد بود؛ بطوریکه سعی می کنم که به زبان انگلیسی هم آن را به سازمان ملل و جهانیان ارائه دهم و شما انشاءالله روزی آنرا خواهی دید البته اگر حس زیاده خواهی و فاشیستی و نژادپرستانه ات سرت را به باد ندهد و کمی هم در مورد تاریخ این ملت کهن ایران زمین ( کُردها ) کسب علم کنی و منطقی باشی ، ملتی که حتی تاریخی قدیمی تر از ما فارسها دارند؛ زیرا تاریخ واقعی ما فارسها به 2500 سال پیش برمیگردد درحالی که تاریخ کُردها « یا کاردوخها یا سومریها یا لولوبی ها و گوتی ها و کاسیها و مادها و … که آباء و اجداد کُردها هستند » به 2700 سال پیش می رسد )، این در حالی است که تاریخ شما در این مرزبوم که با افتخار آنرا آذربایجان می نامید به 600 یا 700سال پیش بر می گردد که با ترور و خشونت و وحشی گری آنرا از دست کُردها و فارسها غصب نمودید. برو تاریخ مادها را مطالعه کن ، کتابخانه های ایران پر از این تاریخ می باشد و اگر نویسندگان ایرانی را قبول نداری در تاریخی که خارجیها بدون تعصب و پیش داوری در مورد تاریخ مادها یا کُردها تحقیق نموده اند به وفور یافت می شود، بگیر آنها را مطالعه کن، حتی تاریخی که خودتان هم به آن معتقدید ناخودآگاه بسیاری از این حقایق را بازگو نموده است برو با تعمق مطالعه کن، سپس برگرد تا حسابی با هم بحث کنیم تا شاید فرجی باشد که با دنیای فرهنگ و تمدن آشنایی پیدا کنی.

ترا خدا توران عزیزم خودمونیم ها ، وجداناً از تاریخ این سرزمین مقدس چقدر مطالعه کرده ای؟ انصافاً راست بگو کمکت می کنم به کسی نمی گم؟ مدرک دانشگاهیت چیست؟ اصلاً تحصیلات دانشگاهی داری یا نه؟ من که فکر نمی کنم با این چرندیاتی که گفته ای حتی دیپلم هم گرفته باشی. ها فهمیدم حتماً کارخانه ی تولید تاریخ مصنوعی ترکها را راه اندازی کرده ای و ما خبر نداریم. ها حقه باز! با این کارخانه حتماً درآمد هم کسب می کنی و پولی هم گیر زهره ی بدبخت اومده که همدوش شما کارگر و برده ی این کارخونه است؟ ترا خدا توران عزیز چرا با این تفکر کودکانه ات بزرگترین ضربه را به ترکان هم نوع و هم جنس خود می زنی؟ چه مشکلی با کُردها داری؟ آخه خودت که مریض هستی ترکها چی؟ ترکها که مقصر نیستند. ترا خدا بهم بگو توران عزیز این اراجیف را چه کسی به تو یاد داد؟ من مطمئنم اگر در اروپا بودی شما را به تیمارستان می فرستادند و بطور رایگان معالجه ات می کردند. وجداناً خودمونیم ها ، شما عقده ی حقارت ندارید؟ من فکر می کنم که شما از بی هویتی و بی تاریخی ترکهای هم نوع و هم جنس خود دچار عقده ی حقارت شده ای. به خدا قسم به علی قسم به پیر به پیغمبر این سرزمینی که شما در آن زندگی می کنید و ادعای آن را دارید غصبی است. اگر بخواهید و موافق باشید چندین کتاب از نویسندگان ایرانی و خارجی و حتی خودتان برایتان می فرستم ولی به شرطی آنها را پاره نکنی و دور نیندازی- نه این کار را نمی کنم می ترسم بیشتر از این مریض بشی تا خوب نشی برایت نمی فرستم.
ولی نه چند کتاب بهت پیشنهاد می کنم برو خودت بخر و مطالعه کن : « تاریخ ماد، دیاکونف ( ترجمه ی کریم کشاورز ) – کرد و کردستان ، واسیلی نیکیتین – ترجمه محمد قاضی – نشر درایت ۱۳۶۳- شرف الدین بدلیسی، شرفنامه یا تاریخ مفصل کُردستان با مقدمه ی تعلیق و فهارس به قلم محمد عباسی، انتشارات نشر حدیث، پاییز 1373، چاپ سوم – محمد امین زکی، کُرد و کُردستان، جلد اول، ترجمه ی حبیب الله تابانی، تبریز، انتشارات آیدین، 1377، چاپ اول – هنری راولینسون، گذر از ذهاب به خوزستان، ترجمه ی سکندر امان اللهی بهاروند، تهران ، انتشارات ادب و قلم- تاریخ عثمانی ج 1و2، اسماعیل حقی اوزون چارشلی، ترجمه دکتر وهاب ولی، مؤسسه ی مطالعات و تحقیقات فرهنگی، تهران 1370 مبحث ( الحاق آناتولی شرقی ) – تاریخ سیاسی و جغرافیایی مردم کُرد، غلامرضا انصاف پور، انتشارات ارمغان، 1379 – جفری هاوس هولد، بازگشت ده هزار یونانی ( گزنفون ) ترجمه ی منوچهر امینی ، تهران 1339 – مینورسکی – مردوخ ، شیخ محمد، تاریخ مردوخ ، چاپخانه ی ارتش و … . ». این قدر منابع و مآخذ در این رابطه زیاد است که نمی دانم کدام را برایت ذکر کنم، اینها تنها بخش کوچکی از این کتابها بودند که در بالا ذکر کرده ایم .
ترا خدا توران عزیز یه کمی تاریخ خودتان را بطور مفصل مطالعه کن و ببین تو و آباء و اجدادت کی بودند- از کجا آمده اند و چه غارتها و چپاولهایی کردند سپس بیا نظر بده. بدبخت! شما تقریباً 700 سال است که به ایران و دیار فارسها و کُردها آمده اید، در حالی که فارسها و کُردها به عنوان نژاد اصیل آریا تقریباً 2700 سال پیش به ایران آمده اند، شما که از نسل مغول و تاتار و چنگیز و جغتای هستید همان شخصیتهایی که تمام کتابخانه ها و میراث فرهنگی و تاریخی ما را به آتش کشیدند و از بین بردند هزار برابر رحمت به عربها. این ترکان قشقایی در استان فارس چکار می کنند؟ این به جای خود این ترکان استان همدان و اصفهان از کجا آمده اند؟ حتماً می گویی که استانهای فارس و همدان و اصفهان سرزمین ترکهاست!! چون مشتی ترک در آن زندگی می کنند که معلوم نیست از کجا و به چه قصدی آمده اند؟! ترکهای قزوین و اراک و اردبیل چطور ؟ اینها دیگه از کجا آمده اند؟ اینها نشان از این می دهد که شما صاحبان اصلی این دیار نیستید بلکه مهاجر هستید. آری مهاجرینی یغماگر و چپاولگر. آری اینها همه نشان از هجوم قبایل ترک می باشد که در طول تاریخ در امتداد و داخل مرزهای فارسها و کُردها ( ایران زمین ) مانور می زده اند و مهاجر و کوچ نشین بوده اند و هر سال سرزمینی را به یغما می برده اند. پس بدان بدبخت بیسواد، پارتها و پارسها و کاردوخها یا مادها ( همان کُردهای امروزی ) به ترکهای وحشی و مهاجر، فرهنگ شهرنشینی و یکجانشینی یاد دادند( آنهم بطور ناقص و جزئی و مقطعی یاد گرفتند، بطوریکه اوایل به عنوان برده و غلام و کنیز وارد دربار پادشاهان ایران شدند سپس کم کم وارد دستگاه اداری و حکومتی شده و سکان حکومت را با وحشیگری و خیانت به دست گرفتند

و چندین سال بر ایران فارس و کُرد حکمرانی کردند) و الا قبلاً راهزن و غارتگر و متجاوز بودند، همین پراکندگی تان در ایران ( شیراز – همدان – قزوین – زنجان ) و کُردستان عراق ( موصل و کرکوک ) و کُردستان ترکیه ( ارزنجان – آغری – غازی انتپ – ارزروم – سیواس – مرعش – الازیغ ) و کُردستان ایران ( ارومیه- میاندوآب – تکاب – نقده – سلماس – خوی – ماکو ) نشان از کوچ نشینی و غارت و راهزنی و مهاجر بودن شما ترکها دارد. اصلاً ترکها از همان موقع که در سیبری هم بودند و بعد به ایران آمدند از فرهنگ یکجانشینی و شهرنشینی چیزی بلد نبودند، باور کن من از تاریخ خودتان این را خوانده ام اتفاقاً از یکی از خواهران دانشجوی ترکمن صحرا، موقعی که دانشجوی رشته کارشناسی تاریخ در تهران بودم بهم هدیه داد، هنوز هم این کتاب را دارم که در پایان نامه ی فوق لیسانسم از آن به عنوان منبع استفاده نموده ام.

تو در اظهارات به اصطلاح روشنفکرانه ات در مورد هجوم کُردها به آذربایجان غربی ( جنوبی ) چرندیات گفته اید، من واقعاً دلم به حالت می سوزد، آخه نفهم- خیال می کنی که شهرهای مهاباد و اشنویه و پیرانشهر و بوکان و سردشت و نقده و ارومیه و روستاهای اطراف میاندوآب و خوی و سلماس و تکاب و ماکو و شاهیندژ که شهروندانش صد در صد کُرد هستند و هزاران سال است که در آنجا ساکنند، سرزمین کُردها یا کُردستان نیست؟؟!! آیا تغییر نام یک سرزمین به منزله ی نفی هویت ساکنان آن سرزمین می گردد همان طور که شما ادعا می کنید، اگر فرض بر این بگذاریم که محمد رضا شاه عکس این قضیه عمل می کرد و آذربایجان غربی را استان ” کُردستان شمالی ” می نامید آیا به کُردها حق می دادید که در مورد شما بگویند که چون نام استان شما کُردستان شمالی است پس مهاجر و غاصب هستید و با زور کُردستان را اشغال کردید؟ پس اگر نه این اراجیف در مورد هم میهنان عزیز ما یعنی کُردها برای چیست؟ می دونی این گفته ی شما به چه می ماند مثل اینکه کسی کُرد باشد ولی اسمش ترکی باشد ( یعنی نامش ریشه ی ترکی داشته باشد) و شما بگویید که چون نامت ترکی می باشد پس تو ترک می باشی درحالی که نژاداً و ملیتاً کُرد می باشد، به شما می گویم آیا به این می گویند منطق؟ اگر این طور است و می گویید که کُردها بهتر است به جای توطئه به سرزمینشان بازگردند، مگر سرزمینشان همین سرزمینی نیست که حالا در آن زندگی می کنند؟ اگر دست از این گفته های تفرقه افکنانه بر ندارید ما فارسها هم حق داریم بگوییم که به ترکان قشقایی استان فارس و نیز ترکهای استانهای همدان و اصفهان و قزوین هم تهمت توطئه نسبت دهیم و به آنها بگوییم که شما مهاجرید و در پی توطئه ی بیگانگان به اینجا وارد شده اید و بهتر است به آذربایجان بازگردید.
لازم به یادآوری است که زمانی که ترکان قشقایی به استان فارس مهاجرت کردند ( که اقلیت خیلی خیلی کمی هستند ) همزمان شاخه ای دیگر از ترکها به نام ترکمن به استانهای کُردنشین « کرکوک » و « موصل » در کُردستان عراق هم مهاجرت کردند که حالا مثل استان فارس در ایران، پنج درصد ( شاید بسیار پایین تر از این هم باشند ) ساکنان آنجا را تشکیل می دهند. در نتیجه ترکان تنها در سرزمین آناتولی و بین النهرین و میزوپوتامیا ( کُردستان کنونی ) به عنوان مهاجر، پراکنده و ساکن نشده اند بلکه در استانهای فارس نشین هم به عنوان مهاجر پراکنده شده اند و ساکن گشته اند. این را هم بدان که کُردها هیچ گاه در حال کوچ از منطقه ای به منطقه ی دیگر نبوده اند، تا آذربایجان به اصطلاح ترک شما را به مخاطره بیندازند. مگر تو در تاریخ نخوانده ای که کُردها در سرزمینشان کُردستان، قبل از بوجود آمدن دولت – ملت مُدرن در منطقه برای خود امارتهایی داشتند مثل امارتهای بابان- اردلان – بتلیس – بوتان – وان –شهرزور- گرمیان ( کرکوک امروزی در کُردستان عراق ) و … که تاحدودی شکل فدرالیسم امروزی می باشد ( نه بطور کامل و مُدرن امروزی ). شما اگر به ترکها بنگری می بینی که همه جا رخنه کرده اند ؛ یعنی پراکندگی قومی ترک را بسیار می بینیم همانطور که قبلاً اشاره کردیم در بیشتر نقاط ایران ( شیراز- همدان و اصفهان و… ) و نقاط کُردستان ( نقده – ارومیه – کرکوک – موصل – سیواس – الازیغ – ارزنجان و … ) ترکها پراکنده اند، ولی اگر به کُردها بنگریم می بینیم که چندان به اطراف پراکنده نشده اند مگر در مناطق خراسان شمالی و یا غرب ترکیه ( استانبول ) و آنهم به دلایل سیاسی حاکمان وقت بوده است بطوریکه حاکمان آن زمان آنها را یا به خاطر سلحشوری شان یا به دلیل ترس از اتحاد کُردها آنها را مجبور به کوچ نموده اند،

اگر کُردها را به خاطر حفاظت از مرزها و جلوگیری از یورش بیگانان به خراسان فرستاده اند، ترکها را که به خاطر حفاظت از میهن به شیراز یا کرکوک و موصل نفرستاده اند بلکه خصلت کوچرو بودن و مهاجر و راهزن بودنشان به این مناطق رفته اند، آخه ترکها کی مثل کُردها آنقدر سلحشور بوده اند تا آنها را برای حفاظت از مرزها به اجبار کوچ بدهند؟ تازه مثلاً اگر به استان فارس نگاه کنی به خاطر منتهی شدن به دریای عمان و خلیج فارس نگرانی از یورش بیگانگان اصلاً وجود نداشت تا آنها را به خاطر حفاظت و جلوگیری از قشون بیگانه کوچ داده باشند، پس حتماً به خاطر راهزنی و قتل و غارت به اینجا آمده اند.همین لشکرکشی ترکیه به شمال عراق ( کُردستان ) نشان از بربریت شما دارد من می توانم اثبات کنم که 40 درصد عدم توسعه نیافتگی کشورهای جهان سوم به همین خصلت و روحیه ی چپاولگری و ویرانگری شما دارد. کُردستان عراق کم کم دارد به سوی توسعه پیش می رود ولی شما این سرزمین آباد را می خواهید به بهانه سرکوب دلاورمردان کوهستان که به خاطر ظلم و وحشیگری شما به کوهها پناه برده اند به ویرانه تبدیل نمایند.

می دونی اصلاً به خاطر چی محدوده ی سرزمین اصلی محل سکونت کُردها در زمان حکومت شاهنشاهی که رسمی بودن استانها به شیوه ی مدرن امروزی معمول گشت به جای اینکه نام استان کُردستان شمالی یا مُکریان را برایش انتخاب کنند، به ناحق نام آذربایجان غربی را برایش انتخاب کردند؟ به خاطر این بود که دولت شاه تازه از دو جنبش آزادیخواهی کُرد ( جمهوری مهاباد به رهبریت مرحوم قاضی محمّد ) و ترک ( جمهوری آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه ور ) رهایی یافته بود و برای اینکه دو ملت کُرد و ترک را به جان هم بیندازد و روحیه آزادیخواهی و ملیت خواهی مخصوصاً کُردها را ( که به نسبت ترکها آگاهی و بیداری ملی شان بیشتر و وسیعتر بود ) ضعیفتر کند مجبور شد محدوده ی عظیم جغرافیایی اصلی کُردها را در محدوده ی استانهای آذربایجان غربی ( که در اصل آنزمان کل استان 15 درصدجمعیت آنرا ترکها تشکیل می دادند ) و کُردستان – کرمانشاه ( کرماشان ) و ایلام قرار دهد. بنابراین کُردها در چهار استان مذکور ( ایلام – کُردستان – کرمانشاه و آذربایجان غربی ) تقسیم شدند و تنها برای دلجویی کُردها یکی از این چهار استان را کُردستان نامیدند تا بهانه از دست کُردها گرفته شود. البته دقیق نمی دانم ولی تا جایی که بدانم سرزمین اصلی کُردها یعنی کُردستان در ترکیه هم به شانزده استان و در عراق به پنج استان و در سوریه هم به یک یا دو استان تقسیم شدند. حکومت شاه در آن زمان بر این امر واقف بود چون آن زمان بیشتر از بیداری ملی کُردها می ترسید نه از ترکها، چون براین باور بود که ترکها زیاد به ملیت و فرهنگ و زبان و آداب و رسومشان آگاه نیستند و برایشان مهم نیست، چون هنوز هم حس مهاجر بودن در وجودشان هست ، حتی اعتقاد داشت که ترکها فرهنگ و تمدنی ندارند تا بواسطه ی آن به خودآگاهی جمعی و شعور اجتماعی و بیداری ملی و ناسیونالیستی شدید برسند چون تا دیروز راهزن و کوچ نشین و غارتگر و انسان کُش بودند و در کوهها و بیابانها به مهاجرت مشغول بودند و بعید به نظر می رسید به اندازه کُردها به این خودآگاهی رسیده باشند و اگر هم تا حدودی حس ناسیونالیستی داشته باشند به برکت آگاهی و بیداری و ناسیونالیستی همسایه ی کُردشان می باشد. حکومت و دولت شاه هم در اصل می دانست که کُردها ( یا کاردوخها یا مادها ) تمدنی به عظمت تمدن فارسها ( وشاید هم بیشتر ) دارند چون هردو از تبار آریاییها هستند.

بدین ترتیب بود حکومت شاهنشاهی مصلحت را در این دید که برای سرزمین دلاورمردان کُردستان مُکریان ( مهاباد – سردشت – بوکان – اشنویه – پیرانشهر – میاندوآب- نقده و ارومیه) به جای انتخاب استان کُردستان شمالی یا مُکریان ، استان آذربایجان غربی را انتخاب نماید، پس هی نگویید که فارسها بد بودند و به نفع ترکها کاری انجام ندادند، حداقل این کار را به نفع شما انجام دادند که شما امروزه از این منفعت به زیان کُردها و خیانت به مملکت آنها سوءاستفاده می کنید.
سندهای تاریخی بسیاری در دست است که حتی شهرهای میاندوآب – نقده و ارومیه اصلاً در زمان رضاخان پنج درصد ترک داشت و آنهم مهاجر بودند بقیه کُرد بودند که بر اثر سیاستهای غلط فارسها و مجال دادن فارسها به ترکها جهت غصب آن، بافت اکثریت جمعیت آن به نفع ترکها تغییر یافت( اگر به کُردهایی که سنشان از 50 سال بیشتر است بپرسی می گوید که زمان ما ترک در نقده و ارومیه و میاندوآب اصلاً وجود نداشت)، البته در مورد صحت این گفته، روزی خانمم پیشنهاد کرد که سفری به میاندوآب و ارومیه و نقده داشته باشیم تا هم سفر و گشت و گذاری به دیار کُردهای همنژادم داشته باشیم و هم ببینیم که کُردها و ترکهایی که مسن هستند چه اظهاراتی در مورد ترکیب جمعیتی میاندوآب دارند؟ و هم برای تکمیل پایان نامه ی فوق لیسانسم لازم و ضروری بود، طبق پیشنهاد خانمم به میاندوآب سفر کردیم و از چندین نفر پرسیدیم که برای نمونه اظهارات یکی از ترکها را می آوریم که قبلاً ساکن نقده بودند که حالا ساکن میاندوآب هستند و 75 سال سن دارند به اسم مشدی قنبر، دقیق فامیلیش یادم نیست ( حالا نمی دانم زنده است یا نه؟ چون این، ماجرای 7 سال پیش است،به هر حال از اظهاراتش تشکر می کنم و اگر زنده اند از خدواند متعال برایش سلامتی و طول عمر را خواهانم ) – پرسیدیم که 60 سال پیش وضعیت ترکیب جمعیتی میاندوآب از نظر داشتن جمعیت ترک و کُرد چطور بود؟ اظهار داشت که ” آنزمان ترکها به نسبت حالا خیلی خیلی کم بودند کم کم ترکها به اینجا مهاجرت کردند و جمعیتشان زیاد شد ”
و درباره ی شهر نقده ازش پرسیدیم : که شما آنزمان که ساکن نقده بودید، هیچ خانواده ی کُردی در آنجا اقامت داشتند؟ اظهار داشت که ” من حدود 40 سال پیش به میاندوآب نقل مکان کردم ولی مدت زمانی که من ساکن نقده بودم، اصلاً تک و توک خانواده ی ترک یافت می شد همه « کُرد » بودند، این محله ای که من در آنجا سکونت داشتم تنها خانواده حاج اسدالله ترک بود و الا همه کُرد بودند دیگه کم کم ترکها بر اثر ازدواج و نیز دوره گردی به نقده زیاد شدند و جمعیتشان همتراز کُردها گردید؛ زیرا آنزمان ترکها بیشتر دوره گرد بودند و به شهرها و روستاهای کُردنشین می رفتند و اجناس پارچه و بلوریات و و عطر و النگو و انگشتر و وسایل زینتی و آرایشی زنان و پیاز و … به کُردها می فروختند “. وی در ادامه سخنانش افزود ” خیلی از کُردها به خاطر فشار دولت و عدم تخصیص امکانات به کُردها و تطمیع ترکها از جانب حکومت شاه، مجبور به ترک شهر شدند و ترکها با حمایت مستقیم دولت در شهر اسکان یافتند، یادم هست آنقدر خانواده ترک کم بودند که همه همدیگر را می شناختیم ولی کُردها آنزمان با ما خیلی خوب بودند و هیچ مشکلی نداشتیم ، تنها در زمان پدرم بود که ترکها بر اثر قتل و کشتار اسماعیل آقا سمیتقوی کُرد کمی با کُردها لج افتادند، البته گاهگاهی والیان ترک هم در آذربایجان آن زمان بطرز وحشتناک به کشتن کُردها اقدام می کردند و دست کمی از جنایات سمیتقو نداشتند، ولی بعداً ترکها و کُردها خیلی صمیمی شدند “.

سپس به ارومیه هم سفر کردیم و از مردمان ترک و کُرد آن دیار دقیقاً این تحقیقات را نمودیم در ارومیه هم وضع به همین منوال بود و هر دو طرف کُرد و ترک که مسن تر بودند ابراز داشتند که زمانی ارومیه، کُردهای زیادی داشت ولی کم کم مهاجرین ترک بدان اضافه شد، یکی از این اشخاصی که در ارومیه ازشان پرسیدیم حاج آقا رحمت الله ترک بودند و تقریباً 80 سال سن داشتند و حج هم رفته بودند ( اگر زنده اند از خدا وند منان سلامتی و طول عمر را برایش خواهانم ) که دقیقاً این گفته را اظهار داشت” از پدرانم شنیده ام که ارومیه 100 سال پیش اصلاً کُردستان بود بعد کم کم ترکها خانه و زمین خریدند و ساکن اینجا گشتند، حتی گفت که کُردها و ترکهای آنزمان مثل برادر بودند حالا زمانه عوض شده و نسلی آمده که کُرد و ترک را به جان هم انداخته است من حالا زبان کُردی هم بلدم آنزمان خیلی صمیمی بودیم و کُردها هم زبان ترکی بلد بودند و معامله ی پایاپای با هم داشتیم ، گوسفند از همدیگر خرید و فروش می کردیم “. عمق فاجعه ی این واقعیتها به حدی تکان دهنده بود که حتی خانمم که از کُردهای ایلام می باشد شروع به گریه کردن نمود و گفت “خدایا این دیگه چه بلایی است که بر سر همنژادان کُردم در این دیار آمده است، جدا از فاجعه تقسیم سرزمین کُردهای همنژادم بین چهار کشور باز هم می بینم که در طول تاریخ در این استان هم چقدر به آنها ظلم شده و مورد تهاجم واقع شده اند”. البته من هم بر اثر احساسات خانمم چشمانم پر از اشک شد.
پیرمردهای کُرد هم اظهاراتی مشابه آن را ارائه دادند ولی به خاطر اینکه شما تصور نکنی که کُردها به نفع خودشان رأی داده اند اظهارات پیرمردان کُرد را نیاورده ایم ، فقط به اظهارات پیرمردان ترک اکتفا نموده ایم تا بیشتر باور کنید، انشاءالله در تحقیقات بعدی ام همه را به نمایش خواهم گذاشت.

توران منگولی عزیزم بدان وضعیت سرزمینی کُردها در آذربایجان غربی یا همان کُردستان شمالی با ترکهای بقیه نقاط ایران فرق می کند تنها دلیل عمده ای که نشان از اثبات صحت و درستی و واقعی بودن این سرزمین به مالکیت کُردها دارد این است که هم مرزهایش همه کُرد هستند و داشتن تاریخ 2700 ساله شان با تاریخ دوران رضاخان هم سندیت آن به شمار می رود، ولی صحت و سقم این سرزمین به مالکیت ترکهای بقیه نقاط ایران مثلاً استانهای فارس و همدان ( در ایران ) و موصل و کرکوک ( در کُردستان عراق ) جعل و دروغین می باشد؛ زیرا دقیقاً مشخص است که مهاجرند؛ چرا که هم مرزهایشان ترک نیستند و تاریخ هم گواه آن است ( البته این یکی از فاکتورهای این ادعا بشمار می رود و الا اگر اسناد تاریخی را بیاوریم فاکتورهای بیشماری جهت اثبات این امر وجود دارند که از حوصله ی این بحث خارج است ). پس باید حق بدهید که ترکها را مهاجر و کُردها و فارسها را صاحبان اصلی سرزمینشان بدانیم. به خدا و به علی قسم اگر دست از این گفته ها برندارید من خودم ترکان قشقایی را برایتان کادو می کنم و آنها را به آذربایجان شرقی نه غربی ( چون آنجا کُردستان است ) بازمی گردانم . خلاصه کاری نکنید این حادثه اتفاق بیفتد. البته گلایه نمی کنم چون شما مریض هستید. به خدا به خاطر این بی منطقی شماست که به ترکها خر می گویند، و الا کسی نمی تواند به ترکها خر بگوید، خاک بر سر ملتی که روشنفکرانش شما باشید.
تو در جایی از سخنانت گفته بودی که ” درصد بسيار كمي از ايشان توانسته اند به سطوح عالي و دانشگاهي و حتي متوسطه برسند، و از طرفي فرهنگ سازي لازم نيز با روشهاي ديگر به دلايل مختلف صورت نگرفته است. لذا عموميت مردم كرد از شعور جمعي لازم جهت زندگي اجتماعي و مسالت آميز برخوردار نبوده و دچار ناهنجاريهاي متعدد اجتماعي مي باشند “: در رابطه با این یاوه گوییهایت باید بگویم که من بیشتر از شما تحصیل کرده هستم و چندین سال است که در دانشگاه مشغول تحصیل و گاهاً تدریس بوده ام ولی انصافاً همیشه آمار دانشجویان کُرد بیشتر از ترکها بوده، تازه اگر به نسبت جمعیت هم بگوییم ، توران – تو اصلاً سری به دانشگاه ارومیه یا تبریز زده ای؟ اصلاً هر غریبه ای بدانجا وارد شود احساس می کند کُردکده است؛ یعنی از بس که دانشجوی کُرد دارد. من نمی دانم شما از کجا خط می گیرید؟ آیا شما فراموش کرده اید که درصد تحصیلکردگان کُرد در اروپا هم بسیار بیشتر از ترکهاست، از این بگذریم آیا نمی بینی با وجود این محدودیتها که دولتهای مرکزی در حق کُردها روا داشته و تدریس زبانشان را در مدارس ممنوع کرده اند، ولی باز هم می بینیم که ادبیات کُردی و اشعار کُردی و داستانها و رُمانهای کُردی سر به فلک می سایند، اگر شما آثار نویسندگان و اشعار شاعران کُردی مثل شیرکو بیکس – عبدالله پشیو – لطیف هلمت – نالی – احمد خانی – خانا قوبادی – حسن زیرک – محوی – حسیب – وفایی- گوران- مستوره کُردستانی – پیرمرد- ژیلا حسینی- هژار- هیمن – سواره ایلخانی زاده – ظاهر سارایی – علی فیلی – معروف آغایی- محمد اوزون- یاشار کمال – پروفیسور جلیل جلیل – محمد قاضی – فتاح امیری – کامران محمد رحیمی ( ایلام ) – احمد زینی وند- عرب شمو – اوجالان – حاجی قادر کویه – – دکتر گلمراد مرادی – جمال نبز و … را بخوانی می فهمی که این ملت ( کُرد ) چه آثار گرانبهایی از میراث ادبی و تمدنی و فرهنگی با وجود محدودیتهای زبانی و فرهنگی موجود از طرف دولتها از خود برجای گذاشته اند،

البته چند تا از دوستان کُرد دارم که آنها را برایم فرستاده اند و برایم بحث نموده اند و حتی سایتهای معتبری را هم به من معرفی نموده اند و حتی زحمت کشیده اند ترجمه های بسیاری از آنها را برایم آورده اند تا درباره ی آنها تحقیق کنم، شما اگر شهریاری داشته باشید آنها صدتا از شهریارها را دارند، تازه من فقط نام این چند شخصیت یادم هست و الا بسیار بیشتر از این می باشند تازه اگر سری به دانشگاه « سوربون فرانسه » بزنی می بینی که تدریس زبان کُردی چطور بطور علمی و آکادمیک تدریس می شود و حتی خارجی ها را هم تشویق به تحصیل در این رشته ( زبان و ادبیات کُردی ) نموده است و شخصیتهایی فرانسوی مثل هاژه کلاوییر و ژویس بلو و … . دکترای ادبیات کُردی گرفته اند، البته من هم اگر خدا بخواهد در این رشته مشغول به تحصیل خواهم بود، تا حالا شاعران کُرد توانسته اندبه جوایز بین المللی و توخولسکی دست یابند. سوای اینها از نظر موسیقی و رقص و فیلم هر ساله جوایز بین المللی می گیرد، اگر باور نداری سری به سایت و شبکه های ماهواره ای خارجیها یزن و در مورد کُردها تحقیق کن و ببین آیا این طور است یا نه؟ آیا واقعاً ملتی با این پیشینه ی تاریخی و داشتن میراث ادبی ( اشعار و داستان و رُمان ) و فرهنگی ( رقص و آواز و موسیقی و فیلم سازی و جشن باستانی نوروز و … . ) عظیم و والا می تواند شعور جمعی نداشته باشد؟؟؟ انصفاً هر رقص و آوازی اگر ریشه در تاریخ کهن نداشته باشد نمی تواند در سراسر جهان و میان ملتها به افتخار کسب مدال نایل آید.
تازه این واقعیت را هم بهت بدم که موسیقی شرقی که کشور غاصب ترکیه به آن افتخار می کند و به موسیقی ترکی از آن نام می برد در واقع موسیقی کُردان کورمانجی می باشد که متأسفانه به خاطر قانون خرافی کمال آتاترک هویت آنرا به ترکی تغییر داده است ولی اگر خوب به این نوع موسیقی گوش فرا دهی دقیقاَ بن مایه های کُردی را در آن خواهی یافت، در واقع یک نوع موسیقی کُردی که متون و اشعار ترکی با آن خوانده می شود؛ زیرا تا همین اواخر ترکهای ترکیه به هیچ قیمتی نمی گذاشتند کُردی به زبان مادری اش گفتگو کند، توران ترا خدا اگر شما ترکها مثل کُردهای امروز ترکیه تحت حاکمیت کشوری به نام « کُردیه » یا « کُردستان » می بودید و کُردها نمی گذاشتند به زبان مادریت یعنی ترکی حرف بزنی و آواز بخوانی امروزه به کُردها حق می دادی که بگویند ترکها واقعاَ در بربریت و وحشی گری و بی تمدنی بسر می برند؟ شاید تعجب کنی ولی باور کن قریب به هشتاد سال که از تأسیس کشور جعلی ترکیه می گذرد کُردها حق گفتگو به زبان کُردی در مدارس و مراکز دولتی و زندگی خصوصی و عمومی و اجتماعی نداشتند؛ بطوریکه اگر از کُردی به دولت گزارش می دادند که به زبان کُردی سخن گفته وی را تا دو سال محکوم به حبس و شلاق می نمودند، که همین اواخر بر اثر تلاشهای اروپا و نظامیان کُرد پ ک ک ترکیه مجبور شد این حکم را لغو کند. در مورد همین موسیقی کُردی به خاطر اینکه کُردها در ترکیه حق آواز خوانی به زبان کُردی نداشتند مجبور بودند که موسیقی اصیل کُردی را با آواز ترکی بخوانند چیزی که ترکیه و ترکها خیال می کنند یک نوع موسیقی شرقی و ترکی است. همین موسیقی « شرقی » نشان از کُردی بودن دارد؛ زیرا کُردها در « شرق » و جنوبشرقی ترکیه ( شمال کُردستان ) زندگی می کنند. خوشبختانه اکیپی از اروپاییها به کمک کُردهای محبوب اروپا در حال تحقیق و اثبات این قضیه هستند که از این پس هر مدال افتخاری که از طریق این موسیقی در میان ملل گوناگون جهان کسب می شود به کُردها داده شود نه ترکها. توران عزیز مطمئن باش حقایق هیچ گاه تا ابد مخفی نمی ماند.

کاش توران ترا می دیدم که چه ریختی داری حتماً شبیه مغول و تاتار. ترکها چه چیزی از خود بر جای گذاشته اند؟ هیچی ، اصلاً این ترکها تا این اواخر ادبیات و فرهنگ برایشان مهم نبود حالا کم کم به این نتیجه رسیده اند که ادعای تدریس زبان ترکی!!! را در مدارس بنمایند زبانی که چندان مکتوب نبوده و تعدا د نویسندگانش از انگشت دستان فراتر نمی رود. توران جان گاهگاهی خنده ام می گیرد به دل نگیر چون خیلی بچه ای.
خدا وکیلی درسته من فارس هستم ولی زبان کُردی طی این چند سال پا به پای زبان فارسی پیش رفته و حتی در چندین فستیوال جهانی موفق به کسب جوایزی هم شده است اشعار عبدالله پشیو همتراز اشعار شاملو می باشد و شاید هم بیشتر. ترکان عزیز آیا این واقعیت نشان از این غلط بودن گفته ی شما ندارد که در بالا ذکر کردیم؟؟؟ تازه کجای منطق جهانی این را قبول دارد که ملتی که 2700 سال قدمت تاریخی دارد دارای شعور جمعی لازم جهت زندگی اجتماعی و مسالمت آمیز نباشد؟ به خدا اگر کُردها در حق شما خشونت نشان می دهند ( در ترکیه و استان آذربایجان غربی همان کُردستان شمالی یا مُکری ) و به قول خودتان دارای ناهنجاریهای متعدد اجتماعی می باشند به خاطر وحشی بودن و بربریت و حس اشغالگری و غاصبانه ی شما ترکها می باشد که مجبورند واکنش نشان دهند و این واکنش را به حساب ناهنجاری قلمداد نکنید، به حساب حس آزادیخواهی و آشتی جویی و رهایی از ذلت و خواری و خشونت و ترور بگذارید، کُردها می خواهند ملت آزادی باشند نه اینکه زیر بار ترکها یا عربها بروند. در طول تاریخ بیشتر کُردها در راه صلح و آزادی قربانی سیاستهای شوم شوینیستهای غاصب گشته اند. آیا کسی که به دفاع از خود و میهن خود بپردازد و در راه حفظ ارزشها و آرمانهای ملی خود مبارزه کند تروریسم و خشونت طلب و ناهنجار می باشد؟؟!!! چیزی که هم اکنون در میان کُردهای ترکیه وجود دارد، ولی دولت ترکیه کُردهای 30 میلیونی کشورش را نادیده گرفته،
جالب اینجاست تا یکی دو دهه پیش اصلاً هویت و موجودیت کُرد را در ترکیه انکار می کرد و می گفت هیچ ملتی در ترکیه به غیر از ترک وجود ندارد، مثل اینکه ایران بگوید ما در ایران اصلاً قومی به نام ترک یا سرزمینی به نام آذربایجان نداریم، آیا این واقعاً اوج توحش و بربریت نیست که ترکیه آن را ادعا می کرد؟؟ به کوری چشمان شما و ترکهای همدستت، خوشبختانه در ترکیه خیل عظیم جمعیت 30 میلیون کُرد داریم که در سرزمینی به نام کُردستان زندگی می کنند و خواستار حقوق ملی و زبانی و فرهنگی خود هستند. دولت ترکیه ترکیه در همین چند سال اخیر از روند افزایش زاد و ولد کُردها و خیل عظیم جمعیت کُرد در ترکیه اظهار وحشت و نگرانی کرد و در مجلس خواستار پیگیر این مساله شد که زاد و ولد کُردها را کنترل کند و نگذارد بیش از 2 بچه داشته باشند و در عوض به والدین ترکهای وحشی جهت تشویق به زاد و ولد بیشتر پاداش دهد هرچند ترکها به اندازه ی کُردها توانایی زاد و ولد بیشتر ندارند، کُردها به نسبت ترکها زاد و ولد بیشتری دارند این را تجربیات علمی نژاد و قومیت و ملیت شناسی اثبات کرده است که نژادها به نسبت زاد و ولد متفاوتند.

در اصل شمایید که نسبت به زندگی متمدن امروزی نابهنجار و غاصب هستید، من تعجب می کنم از خریت شما، مگر همین کُردها و فارسها نبودند که 700 سال پیش که به ایران هجوم آوردید تا حدودی به شما زندگی یکجانشینی و شهرنشینی یاد دادند تاریخ مغول را بخوان موقعی که به دیار پارسها و آناتولی و بین النهرین ( کُردستان کنونی ) هجوم آوردند چه غارتها و چپاولها که نکردند تا این که در دستگاه اداری فارسها و کُردها فنون کشورداری و یکجانشینی را تا حد کمی یاد گرفتند و حتی کسانی مثل احمد تکودار مسلمان شد و روایت است که گفت کاش قبلاً با این تمدن و مردمان ایران زمین آشنا شده بودم؛ زیرا آنها ( ترکها ) قبلاً مهاجر و کوچرو بودند و ییلاق و قشلاق می رفتند از زندگی یکجانشینی و شهرنشینی چیزی نمی دانستند، با این اوصاف چطور می گویی در میان ملتی مثل ملت کُرد با این تمدن عظیم، ( که اروپا به آن افتخار می کند و حتی فرانسوی ها با افتخار می گویند که ما با آنها « کُردها و فارسهای آریایی » از نژاد هند و اروپایی هستیم) ، فرهنگ سازی نشده و از داشتن سطح آگاهی و قوه ی تفکر و تصمیم گیری در سطح پایینی قرار دارند. تو و قومیتت ( یعنی ترکها ) از بس که از بی هویتی و بی تاریخی می نالید این اراجیف را برای کُردهای عزیز می بافید. توران جان نکند می خواهید با زور تاریخ واقعی کُردها را به خودتان نسبت دهید می دانم قبلاً از این کارها می کردید به خاطر بی هویتی تان – مثلاً همین آتشکده هایی که در اطراف دریاچه ارومیه وجود دارند نشان از تاریخ چند هزار ساله ی کُردها دارد زیرا آباء و اجداد کُردها آتشکده هایی داشتند و یا من تپه حسنلو را در آذربایجان غربی! ( کُردستان شمالی ) برایت مثال می زنم که واقعاً از نظر تاریخی متعلق به تاریخ آباء و اجداد کُردها می باشد که ترکها با زور ادعا می کنند که مال آنهاست ، البته ترکها حق هم دارند!!!! چون چیزی ندارند از تجربیات تاریخی و میراث تاریخی که به آن ببالند و در سطح بین الملل با آن مدال افتخار بگیرند، بنابراین مجبورند جدا از غارت و چپاول مادی به غارت و چپاول معنوی و میراث تاریخی کُردها هم اقدام کنند.

به شما می گویم توران عزیز در طی این 700 سال که به آناتولی و بین النهرین( کُردستان کنونی ) آمدید و به غیر از قتل و غارت و چپاول چیزی بلد نبودید، چطور این همه آتشکده و آثار باستانی را بوجود آوردید؟ در حالی که باستانشناسان در ایران و جهان آتش کده ها را به بیش از 2000 سال پیش و به کُردها نسبت می دهند. زمانی که مادها و کاردوخها ( کُردهای امروزی ) در سرزمینشان آناتولی و میزوپوتامیا و بین النهرین ( که حالا محدوده ی جغرافیایی کشورهای ایران و سوریه و بخشی بسیار زیادی از شرق و جنوبشرقی کشور ترکیه را شامل می شود) به کشاورزی و دامداری مشغول بودند؛ ترکها در مناطق سیبری پراکنده بودند تا اینکه کم کم متحد شدند و به عنوان سازمانی تروریستی در آنزمان شروع به غارت و چپاول نمودند که دامنه ی جنایات آنها به مناطق فارسها و کُردها هم کشیده شد و به سرزمین ما آمدند و کم کم وارد دستگاه اداری فارسها و کُردها شدند و قریب به چند صد سال بعد، غلام و چاکر و کنیز درباریان و پادشاهان ایران زمین گشتند. شما که تا دیروز غلام و کنیزان درباریان و پادشاهان بودید، چطور شد شعور اجتماعیتان بالاتر از کُردها شد؟!! کُردهایی که در زمان مادها امپراطوری عظیمی بنیاد نهادند و حتی کنفدراسیونی را به شیوه ی امروزی بنیاد نهادند که اتحادیه ی ماننایی از جمله ی آن بشمار می رود. حالا از شما می پرسم ملتی با این تمدن عظیم، می تواند مهاجر و غاصب و متجاوز باشد و سرزمین آباء و اجدادیش غصبی باشد؟ اگر نه پس چرا این خرافات را تحویل جامعه ی روشنفکری امروز می دهید؟ شما باید افتخار کنید که در طول تاریخ چاکر و غلام و کنیز درباریان و فرمانروایان ایران زمین بودید.

تمام کردستان تا سال 1514 میلادی یکی از ایالات ایران بود. در جنگ چالدران که بین نیروهای شاه اسماعیل اول صفوی و سلطان سلیم اول عثمانی در سال 1514 میلادی انجام گرفت بر اثر شکست ایران، بخشی از کردستان از ایران جدا شد و نصیب عثمانی ‌گردید (کردستان عثمانی). (کردستان عثمانی)، در نقشهٔ جغرافیای امروزی در سه کشور ترکیه، عراق، و سوریه قرار می‌گیرد در سال 1297 م کردها اربیل را محاصره نمودند و به لشکر مغول حمله کردند. کردها یکی از اقوام کهن ایرانی ساکن ایران و خاورمیانه‌ هستند که در بخش غربی ایران و فلات ایران زندگی می‌کنند، تمام سرزمین کُردستان یکی از ایالات ایران بوده است. در جنگ چالدران که بین نیروهای شاه اسماعیل اول صفوی و سلطان سلیم اول عثمانی در سال 1514 میلادی انجام گرفت بر اثر شکست ایران، بخشی از کردستان از ایران جدا شد و نصیب عثمانی ‌گردید (”کردستان عثمانی”). آنهم به خاطر این بود که کُردها سنی بودند و دولت وقت صفوی ( ایران ) شیعه بودند، در اینجا بود که کُردها بیشتر متمایل به دولت عثمانی بودند تا صفوی. البته باید عرض کنم که آن زمان تقسیم بندی مرزی از روی ملیت و قومیت مطرح نبود بلکه بیشتر مرزبندیها از روی مذهبی و دینی و طایفه گری بود، بعد از اینکه اروپاییان وارد عرصه ی نبرد و مبارزه در خاورمیانه شدند برای اینکه بتوانند راحت به اهداف شوم دسترسی به نفت و منابع غنی خاورمیانه موفق شوند شروع به تجزیه ی امپراطوری عثمانی و صفوی نمودند در این گیر و دار بود که از دل امپراطوری عثمانی سه کشور متولد شدند ( از سال 1923 به بعد ) به نام های ترکیه – عراق و سوریه.

مطابق قرار داد ” سور ” قرار بود که بین کشورهای انگلیس و فرانسه و کشورهای تازه استقلال یافته ی منطقه مثل ترکیه ، دولت و کشوری به نام ” کُردستان ” بوجود آید ولی متأسفانه به علت سهل انگاری کُردها و عدم حمایت کشورهای انگلیس و فرانسه و نیز توطئه ی مردی وحشی و روباه صفت و نجس و افراطی و شدیاً مفتون چنگ اندازی بر اراضی کُردستان به نام مصطفی کمال آتاتورک در پیمان ” لوزان ” مسأله ی استقلال کُردستان به مرحله اجرا در نیامد بلکه دل خاک مقدس کُردستان را پاره کرده دند و چهار تکه اش کردند و هر تکه ای را به کشوری الحاق کردند، کُردستانی که یکپارچه و بهم پیوسته بود.

پی نوشت: درج مطلب به منزله تائید آن نیست.

بسیار ممنون از علیرضا به خاطر ارسال این مطلب

Advertisements

برچسب‌ها: ,

بدون پاسخ to “جنبش ملی کرد وحقوق بین الملل ( علی رضا – نور آباد فارس)”

 1. علی رضا - نور آباد فارس Says:

  ادامه مقاله ی وارد شده ی علی رضا در وبلاگ:
  ولی متأسفانه هر کشوری گوشه ای را ضمیمه ی
  خاک خود کرد. اگر نقشه ی اصلی کُردستان با تمام قسمتهایش را بنگری سرزمینی به هم پیوسته و یکپارچه می باشد که از وسط آن مرزبندیهای مصنوعی ایجاد شده است، مثل اینکه ما بیاییم آذربایجان شرقی را از وسط به چهار قسمت تقسیم کنیم و هرقسمتی را به استانهای همجوارش بدهیم بطوریکه آثاری از نام آذربایجان نماند، دقیقاً کُردستان هم بدین شیوه تقسیم گردید منتهی واگذاری آن به کشورهای همجوار خودش بود، و الا کُردستان سرزمینی واحد و یکپارچه می باشد، تنها مرزبندی مصنوعی شده است برای صدق این ادعا اگر به هر طرف از مرزهای ایران و عراق و سوریه بنگرید می بینید مردمانش کُرد هستند. بروید از استعمارگران انگلیس و فرانسه تشکر کنید که کشور ترکیه را برای شما ایجاد کردند و به خاطر منافعشان استقلال کشوری را بنام ترکیه برای ترکها به رسمیت شناختند، و الا کمال آتاتورک ظالم و بی رحم و روباه صفت که به دروغ تظاهر به مسلمان بودن می نمود، این قدر زرنگ نبوده و فهم و شعور نداشته که کشوری به نام ترکیه را برای ترکها تأسیس نمایدو شما برای تشکر از وی، او را آتاتورک ( پدر ترکهای جهان ) بنامید.

  این به برکت انگلیس و کمک کُردهای فریب خورده بود که توانستند کشور ترکیه را تأسیس کند. اگر کُردها هم با انگلیسیها روابط خوبی می داشتند و مسأله اسلام و زنده شدن امپراطوری اسلامی را در برخورد با انگلیسیها مطرح نمی کردند و شخصیت کُردی به نام صلاح الدین ایوبی در گیر و دار جنگ صلیبیون در برابر صلیبیون مقاومت نمی کردند، بی شک انگلیستان همانند ترکیه کشوری به نام « کُردیه » یا « کُردستان » به رهبریت شیخ محمود برزنجی بوجود می آورد، ولی هزار افسوس کُردها به خاطر حس دینی و همزیستی و صادقانه و مسالمت آمیزشان در آن زمان که شرایط زمانه، ناجوانمردانه، اعتقادی به این احساسات نداشت ( دنیای سیاست این را نمی خواهد ) این شانس تاریخی را از دست دادند. اگر شیخ محمود هم مثل کمال آتاتورک، روباه صفت و ضددین و بیرحم می بودند شاید وضعیت کُردها خیلی فرق می کرد، ولی شیخ محمود آنزمان شخصی بود که همانند مصطفی کمال آتاترک دینش را برای بیگانگان نفروخت و به خاطر دینداری و صداقتش خصلت روباه صفتی نداشت. از شما می پرسم آیا کسی صادق و مؤمن باشد می تواند راهزن و مهاجر و توطئه گر باشد، چیزی که شما در نوشته هایت کُردها را متهم به طرح توطئه نموده اید.
  شما در این سایت ضد بشریت گفته اید که جنایات اسماعیل آقا سمکو در تاریخ بی نظیر است، در اینجا معلوم می شود که شما از بس که نژاد پرست هستید حاضر به قبول واقعیت نیستید، وجداناً توران جان بهم بگو جنایات داداش آتاترک شما دهشتناکتر بود یا قیام اسماعیل آقا سمکو ! به خدا قسم جنایاتی که کمال آتاترک در قبال کُردها و ارمنیها انجام داد حتی یهودیها هم این کار را نکردند، بدبخت وابسته به بیگانه، این کمال آتاترک شما یک میلیون ارمنی و 900000 کُرد را از بین برد و سپس آنها را از گفتن به زبان مادری منع کرد. آخه در کجای تاریخ ملتی تا این حد پست بوده است که جدا از قتل و عام ملتی تکلم به زبان مادریش را هم قدغن نماید تازگی همین ترکان اروپایی شما ( که ادعای تمدن و اروپایی بودن می نمایند ) و در آلمان ساکن هستند و مقیم و تبعه ی آنجا به شمار می روند طی همین چند روز پیش که ترکیه به شمال عراق لشکر کشی کرد به ساکنان مقیم کُرد در آلمان یورش می برند و آنها را مورد اذیت و آزار قرار می دهند .

  آیا نزاد پرستی تا این حد بربریت و وحشی گری و خریت نیست؟ کُردی که به خاطر حفظ زبان مادری و حقوق فرهنگی اش مبارزه می کند این تروریست بشمار می رود؟ اگر نه پس چرا آنها را از سرزمینشان بیرون می رانید و آنها را قتل عام می کنید؟ سمکو به خاطر حس میهن پرستی اش و این ظلم و ستمهایی که ترکها در قبالشان انجام می دادند قیام کرد، ولی کمال آتاترک به خاطر حس بربریت و وحشی گری اش کُردها را محو و نابود می نمود. انشاءالله بدنبال اثبات ژنوساید ارمنی که حالا کنگره ی ایالات متحده در حال بررسی آن می باشد روزی فرا خواهد رسید که مجدداً ترکها را متهم به ژنوسایدی دیگری نمایند که آنهم قتل و عام و کشتار و ژنوساید و نسل کشی ( کُردها ) می باشد که در آن صدها هزار کُرد بیگناه بدست ترکها قتل عام شده اند، اگر جهان این واقعیتها را بداند تمام جهان شما را نفرین خواهند کرد و به کُردهای مظلوم خواهند گفت ( بای ذنب قتلت ). ( به امید اینکه روزی من همراه برادران کُردم این حقایق را به زبان انگلیسی به جوامع بین الملل ارائه نماییم تا کُردهای مظلوم حقشان را از ترکهای ظالم بگیرند، به همین خاطر از کُردهای برادرم استدعا دارم که در این زمینه سهل انگاری ننمایند؛ زیرا اگر سهل انگاری کنید ممکن است این بار از طرف ترکان آذربایجان مورد سوءاستفاده قرار گیرید ).

  شما در این سایت مسخره تان خجالت نمی کشید که مرحوم قاضی محمد( رض ) را به عنوان فردی شديدا افراطي و مفتون اراضي غرب آذربايجان معروفی می کنید، به خدا قسم به علی سوگند، قاضی محمد دمکرات ترین و آزادیخواه ترین فرد آن زمان بود و هیچگاه ادعای تجزیه طلبی و دست اندازی به خاک هیچ ملت یا قومی نداشت، شما باید وضو داشته باشید اگر بخواهید نام این رهبر آزادیخواه را ببرید به نظرم از امهاتما گاندی هم فراتر بود. کاش با تفکرات دمکراتیک و آزادیخواهی اش آشنایی داشتید و می دانستید که چه شخصیت وارسته و انسانی ای داشت.ایشان آنقدر برای مردمش دلسوز بودند که فرار نکرد و فرمود که خون من از خون ملتم رنگین تر نیست اگر قرار است شهید شوم و بمیرم بگذار در کنار مردمم شهید شوم و بمیرم به همین خاطر خود را تسلیم قشون ارتش شاه کرد تا اینکه بدون اینکه قطره خونی از بینی مردم مهاباد فرو ریزد در 31 مارس 1947 به درجه ی رفیع شهادت نایل آمدند، زیرا ایشان می دانستند که اگر با بارزانیها فرار کند قشون ارتش شاه تهران، شهر مهاباد را مثل تبریز با خاک یکسان خواهند کرد و همه ی مردمانش را قتل عام خواهند کرد. ولی همین سید جعفر پیشه ور شما از ترس فرار کرد و مردمش را تنها گذاشت به همین خاطر قشون ارتش قتل عامی را در تبریز به راه انداختند که در تاریخ مشهور است. رهروان راه مرحوم قاضی محمد (رض) هنوز هم خود را از ایران جدا نمی دانند بلکه سیستمی فدرالی را برای چالش ملت کُرد می خواهند ولی شما علناً ادعای تجزیه طلبی می کنید، هیچی نشده عملاً و مستقیم به کُردها اعلان جنگ و خونریزی می دهید و ترکها را تحریک می کنید و می گویید که » وظيفه مردم كرد مي باشد كه در اولين قدم جهت اثبات حسن نيت و آگاهي خويش جهت رفع توطئه، به سرزمينهاي خويش برگشته و سعي در آباداني آنها باشند. در اين راستا تشويق و ترغيب روشنفكران كرد ضروري مي باشد».

  به نظرم کُردها مردمانی آزادیخواه و صلح طلب هستند ولی در اصل ترکها هستند که غاصب و مهاجم و اشغالگر می باشند، توران عزیز مگر همین چند روز پیش ندیدی که گریلاهای کُرد پ ک ک هشت سرباز اسیر شده ی ترک را آزاد کردند که موجب شگفتی مردمان جهان گردید، آیا اگر آنها به قول شما، شورشیان تروریستی هستند پس چطور آنها را آزاد نمودند؟ آیا این نشان از حرکت آزادیخواهی و دمکراتیک کُردها نیست؟ انصافاً توران جان بهم بگو اگه ترکها هشت تن از گریلاهای کُرد پ ک ک را می گرفتند زنده نگه می داشتند؟ به خدا قسم تکه تکه شان می کردند. پس بدان کُردها تروریست نیستند بلکه حق و حقوق خودشان را می خواهند، آیا شما به جای کُردها بودید چه می کردید؟ مطمئناً شما هم برای کسب آزادی و حقوق خود دست به اسلحه می بردید و می جنگیدید. کُردها هیچ گاه به شهر یا سرزمینی حمله ور نشده اند بلکه فقط جنگ را بر آنها تحمیل کرده اند فقط ما و شما بوده ایم که برای جنگ با آنها به سرزمینشان کُردستان رفته ایم، یعنی؛ به تبریز و استانبول و بغداد و تهران حمله ور نشده اند بلکه فقط از آنجا کُردها مورد حمله واقع شده اند، کُردها فقط حالت تدافعی داشته اند نه تهاجمی. بلکه فقط به دفاع از خاک خود در خاک خود علیه دشمنان جنگیده اند این بزرگترین نشان از ملتی است که مورد ظلم واقع شده پس باید به یاریش شتافت. حالا باز هم می خواهید برایت بگویم البته من که کُرد نیستم و الا اطلاعات بیشتری در اختیارت می گذاشتم تا قانعت کنم که… .

 2. علی رضا - نورآباد فارس Says:
  کالبدشکافی تاريخ ،زبان ، فرهنگ وسرزمين کردستان (نقدی براظهارات نژادپرستان ترک درخصوص انکارتاريخ کردها) علی رضا – نورآباد فارس برای سیلدوز و آزاد تبریز عزیز: ترک؟؟؟ تاریخ؟؟؟؟؟؟ فرهنگ؟؟؟؟؟؟ سلام بر دزدان مدرن ترکستان! سلام بر آذربایجان ترکی که تاریخش به بیش از 700 سال نمی رسد سلام بر ترکان مغول و تاتار اشغالگر که 700 سال پیش به ایران آمدند و ایران را به گند کشیدند، سلام بر سرزمین آذربایجان که اساس تاریخ و فرهنگش به دروغ بنیان نهاده شده است! سلام بر گرگان عقده ای که برای شکار بره ای از تاریخ شیرمردان و قهرمانان کُردستان در سرگردانی و سردرگمی ملی به سر می برند، سلدوز دروغگو! بهت تبریک می گم که این بار هم توانستی با کمک » آزاد تبریز » عقده ای، دوباره با دزدی نمودن وقایع تاریخی کُردها و فارسها عقده ی مغولی و آلتی و چنگیزی خود را بر سر ایرانیان اصیل خالی کنید، این آزاد تبریز کیست که تا این حد عقده ای مادرزاد بوده است که هویت ترکها را در آستین هویت کُردی می بیند، نکنه مادران و خواهرانتان با پدران و شیرمردان کُرد کُردستان عقد ازدواج بسته اند و اینطور با کُردها همخونی و همخوانی تاریخی و شباهت تاریخی با آنها پیدا کرده اید؟ شاید کُردها را خیلی متمدن و با فرهنگ یافته اید و به خاطر نداشتن کشور و پرچم مخصوص به خود در سطح کشورهای بین المللی و جهان می خواهید آثار و وقایع تاریخی شان را به خودتان نسبت دهید و گفته اید که اینها ( کُردها ) که حکومت و کشور نداشته و سرزمینشان کُردستان، صاحبی ندارد و هیچ کشور و ملتی به رسمیتشان نمی شناسد پس بیاییم و تاریخشان را به خودمان نسبت دهیم چه کسی می داند. یا اینکه این قدر کمبود شخصیتی و تاریخی دارید که مجبورید این کار را بکنید شما حتی دو کوهنورد مشهور جهانی را به نامهای محمد اوراز که کُرد نقده و مقبل هنرپژوه که کُرد بوکان می باشند و من عیناً به خدمتشان شرفیاب شده ام و حتی با پدر و مادرکُردشان هم رفت و آمد داشته ام، در حالی که شما اینقدر کمبود شخصیتی و تاریخی دارید که می گویید که آنها آذری و ترک می باشند به خاطر اینکه استانشان آذربایجان غربی می باشد؛ غافل از اینکه آذربایجان غربی 75 درصد کُرد دارد و آنها کُرد هستند، علاوه بر این، تاریخ این ملت کهن چند هزار ساله را اروپاییان و آمریکاییان و ایرانیان و اعراب و … هم اثبات نموده اند. شماها در ابتدای خودشناسی هستید و هنوز برای اثبات وجود خود درمانده اید و به دروغ با جلوه دادن تاریخ چندهزار ساله ترکها خود را از عقده ای بودن خریت خودتان خلاص کنید. آری این شما هستید که مغولان بیچاره را که پدرانتان بوده اند و نوامیس ملی تان بوده اند راحت انکار می کنید و با زور خود را به تاریخ کُردها نسبت می دهید مثل اینکه کسی پدرش فقیر باشد ولی همسایه اش هم شخص ثروتمند و هم شخص آبرومندی باشد و به خاطر فخر به مرد همسایه بگوید که این پدرم نیست بلکه پدرم همان مرد همسایه می باشد که این همه شخصیت و دارایی دارد. شما هم همینطورید تاریخ کُردها را که خیلی عظیم است جوری می خواهید که تاریخشان را دزدکی هم شده به خودتان نسبت دهید و الا دلیلی ندارد که بیایید و تاریخ مغولان را که تمام اسناد و مدارک تاریخی خارجیان و ایرانیان آنرا اثبات کرده اند که 600 الی 700 سال پیش بوده است و ترکها از نژاد اصیل آنانند ول کنید و بگویید نه این تاریخی که حالا محدوده ی سرزمینهای کُردستان ( منظور تمام کُردستانان ایران و ترکیه و عراق و سوریه؛ که همان بین النهرین و آناتولی می باشد ) را شامل می شود تاریخ ماست، درحالی که نمی دانید ایلامیها ها و هوری ها و قوتتی ها و… آباء و اجداد کُردها بوده اند اگر شما سری به منطقه ی هورامان در کُردستان ایران و عراق بزنید ( زیرا قسمتی در ایران و قسمتی در عراق می باشد ) هنوز هم طوایفی به همین نامها در آنجا وجود دارد و حتی دو تا از دوستان کُردم در دانشگاه که باهاشان ارتباط داشتم دقیقاً از اقوام قوتتی ها بودند و جالب اینکه منطقه ی آنها هم که هم مرز عراق می باشد به » قوتتیه کان» می باشد، که پسوند » کان» همان نشانه ی جمع بودن در زبان کُردی می باشد و یا حتی دوستی از کُردستان عراق دارم که در منطقه ای به نام » هوریه » زندگی می کنند و جالب اینکه اکثر مردمانش به » هوریه کانی کورد» شناخته می شوند ( یعنی هوریهای کُرد ) که در اینجا هم پسوند » کان » وجود دارد که نشانه ی جمع در زبان کُردی می باشد و لهجه ی خیلی غلیظی از زبان کُردی دارند. در ضمن زبان ترکی که حرف » ق » را ندارد تا » قوتتی ها » ترک باشند بلکه به جای حرف » ق «ØŒ حرف » Ú¯ » دارد. البته کار به این نداریم در ضمن در منطقه ی واقع در خط بوکان – سقز که کاملاً کُردنشین اند هنوز هم طوایفی وجود دارند که به «Ù…اننا » مشهورند و دارای مذهب » بهایی » می باشند و جالب اینجاست که دو سه منطقه وجود دارد که دقیقاً به اسم»Ù…انناکاروخ » مشهور اند. حتی چشمه ای هم در میان دو روستای بوکان ( دقیق این روستا یادم نیست ولی یکبار که با یکی از دوستانم به آنجا رفتیم از کنار آن عبور کردیم حتی کمی هم آب از آن خوردیم ) به چشمه ی «Ù…اننا» مشهور است. از اهالی روستا پرسیدم که چرا این چشمه به این نام می باشد که روستاییان کُرد گفتند که در روایات تاریخی این منطقه آمده که این چشمه زمانی این نام به خود گرفته که تمام قبایل و طوایف و پادشاهان این منطقه با هم متحد شده و در کنار این چشمه به ( هلپرکی ) رقص و پایکوبی پرداخته اند و جشن گرفته اند.( البته این واقعه ی تاریخی مربوط به اتحاد ماننایی در زمان مادها می باشد که تمام طوایف و قبایل منطقه با آشوریها متحد شده اند). علاوه بر اینها مگر چند سال پیش تحقیقات اروپاییان و استرالیاییها را ندیدی که در منطقه ی هورامان کُردستان ( واقع در دو طرف مرز ایران و عراق ) و نیز منطقه ی بتلیس و دیاربکر کُردستان ترکیه ( واقع در بین دو رودخانه ی دجله و فرات که به بین النهرین هم مشهور می باشد ) جمجمه های انسانی را یافتند که مربوط به 5000 هزار سال پیش که مربوط به اقوام «Ù…یتانی» و «Ù‡ÙˆØ±ÛŒ» بوده و این جمجمه را مورد آزمایش قرار دادند و به نکته قابل اطمینانی رسیدند و ابراز داشتند که این جمجمه بسیار شبیه ساختار استخوانی انسان » کُرد » می باشد. ( کُردهای کورمانجی و میتانیانجی در کُردستان ترکیه و هوریه کانی کورد در هورامان و ایلام کردستان در ایران ). البته از این آزمایشات زیاد صورت گرفته حتی در چند سال پیش دولت ترکیه از بررسی این تحقیقات توسط خارجیان در منطقه ی آناتولی شرقی ( شرق و جنوبشرقی ترکیه ) اعتراض نمود و به کنسولگری هایشان در ترکیه ابلاغ کرد که این تحقیقات خلاف کنوانسیون بین المللی می باشد. زیرا این تحقیقات دقیقاً ادعاهای ترکیه را مبنی بر انکار کُردها توسط این دولت را فاش می ساخت. در ضمن ترکها ادعا نموده اند که جشن نوروز جشن باستانی فارسها نیست و جشن ملی ترکها می باشد ولی اگر از اصل واقعیت جویا شویم در اصل این جشن باستانی نوروز متعلق به کُردها می باشد همانطور که شهردار فرانسه هم علناً در جشن نوروز 2000 اعلام کرد که این جشن مختص کُردهاست . در ضمن طی چند سال پیش دیدیم که دولت فاسد ترکیه چطور از جشن باستانی نوروز کُردها می ترسید و حتی در قانون خرافی آتاترک برای چندین سال در کُردستان قدغن گردید تا جاییکه کُردها حتی از برپایی آتش نوروز هم منع شدند آیا اگر این جشن ملی ترکان است چرا در ترکیه جشنی به این صورت وجود نداشته و اگر ادعا نموده که این جشن را نباید کُردها برپا کنند پس چرا خود ترکها اصلاً چنین جشن برای سال نو نگرفته اند؟ اصلاً چرا آتش نوروز را در سراسر ترکیه قدغن می نماید؟ اگر این جشن نوروز جشن ملی کُردها نسیت پس چرا کُردها حاضر بودند به خاطر ممنوعیت آتش نوروز خود را در کوهها در هنگام چهارشنبه سوری آتش بزنند تا جشن نوروز برای نسلهای بعدی کُردها همیشه پایدار و ماندگار بماند. حتی بر طبق تحقیقات اروپاییها ترکها معمولاً آتش را در افسانه هایشان پلید و نجس می شمارند این خود نشانه ی عدم واقعیت نسبت دادن جشن نوروز به ترکها می باشد. در حالی که کُردها مخصوصاً کُردهایی سومری که اکنون به کُردهای » سامرییه کان » که در بخشهایی از کُردستان ترکیه و عراق و سوریه بدین نام مشهورند و نیز همانطور که پیامبرشان ( زردشت ) هم بدان عنایت فرموده اعتقاد داشتند که آتش چهارشنبه سوری، هر ساله ( در پایان سال ) کلاً پلیدی و نجسی های هر سال را از بین می برد به همین خاطر در سال جدید آتش روشن می کنند. در تاریخ هست که در زمان مهاجرت مغولان ترک به ایران ، زمانی که کُردها جشن نوروز را برپا کردند مغولها به کوهها پناه بردند و گفتند که حالا بلایی از آسمانی نازل می شود و این قوم را در کام خود فرو می برد. مغولهان ترک اوایل خیلی از ایرانیها را به خاطر این جشن ها فتل عام نمودند.لازم به یاد آوری است که محققان اروپایی مخصوصاً فرانسویها از ( هلپرکی ) یا رقص منظم کُردها پی به تاریخ و جشن باستانی نوروز کُردها برده اند زیرا در تاریخ هست که اقوام سومری ( با توجه به کتیبه ها و مجسمه های موجود در موزه خانه ی ایتالیا ) دقیقاً رژه ی جنگی و مراسمات و پایکوبیهای پادشاهی را عیناً مثل رقص کُردهای امروزی بر پا می کرده اند. تا جایی که هر حرکت رقص کُردی ( دقیقاً نمی دانم ولی تا جایی که بدانم 48 نوع رقص کُردی داریم ) نشان از شناسه و علامت عملکرد هویتی اقوام مختلف بین النهرین ( دقیقاً محدوده ی سرزمینهای کُردستان ) دارد که کُردهای امروزی می باشند. حتی در کتیبه های خطی آن زمان هم رگه هایی از لهجه ی هورامی در آن وجود دارد که باستانشاسان آن کتیبه ها را که بیشتر از قبایل سومری و هوری می باشند در منطقه ی هورامان تخت و ریجاب کرمانشاه و ایلام کُرد یافته اند و دقیقاً مربوط به همان مردمان و منطقه می باشند. حتی در داخل غارها و کوههای کُردستان ( مخصوصاً هورامان و دیاربکر و ایلام ) کنده کاریهایی از رقص و پایکوبی را از دوران سومریها یافته اند که دقیقاً شبیه رقص و پایکوبی امروزی کُردها می باشد. مهم زیاد بودن قدمت تاریخی کُردها نسبت به ترکهاست که کُردها زودتر از ترکها با آمیختگی با اقوام کهن خاورمیانه ( قوتتی ها و هوریها و… یکجانشین شده و صاحبان اصلی این سرزمین ( کُردستان امروزی ) گشتند و تمدن کُردیت را تشکیل دادند در حالی که ترکها دو هزار سال بعد با وارد شدن به این سرزمین صاحب این سرزمین شدند. شما تقریباً 700 سال است که به ایران آمده اید که از نژاد تاتار و مغول هستند من تعجب می کنم که ترکها، نژاد خودشان را هم انکار می کنند، آخه عزیزم مگه در تاریخ نخوانده ای که تاتارها لقب مغولها و در بعضی از اسناد از اجداد مغولها بودند اصلاً در تاریخ مغول هرجا نام از مغول برده شود نام ترک هم همردیف آن آمده است خواهش می کنم برو کتاب » تاریخ مغول در ایران – نوشته ی برتولد اشپولر – با ترجمه ی محمود میر آفتاب » را بخوان ببین واقعاً اینطور است یانه؟ اتفاقاً این حرف را برای یکی از همشهریهایت که ترک میاندوآب و فوق لیسانس هم هستند بازگو کردم ایشان واقعاً از حرف شما شاخ درآورد و گفت که ما معتقدیم که از نژاد مغولها هستیم همانطور که شما از نژاد آریا هستید این شخص اصلاً مطالعه ندارد- اتفاقاً همین همشهری شما کلی به چنگیز و جغتای و هولاکو خان افتخار کرد و گفت که مایه افتخار ماست که سرزمینهای زیادی را با شجاعت فتح کرد و دست کمی از توانایی و رشادت رومیان نداشت. بنابراین زبان مغولی و ترکی هر دو از یک ریشه و نژادند آنهم آلتی – مغولی. این نامهای التصاقی که می گویی از همان دوران مغولها بر جای مانده است، و الا قبلاً نام اصیل کُردی و مادی و قوتتی و … را داشتند. حتی خیلی از شهرها و روستاهای کُردها و فارسها و بلوچها و لُرها هم هنوز نام ترکی و مغولی آنزمان که هجوم آوردند بر سر آن است. تو در اینجا واقعاً نشان دادی که یا نفهمی و کودن و یا بی سواد ولی من احتمال بیسوادیت را بیشتر احساس می کنم. عزیزم تو با اصرار گفته ای که هوریها و مادها و ماننها و کاسیها ترک !!!!!!!!!! بودند و دلیل غیرواقعبین التصاقی ترکی را به آن می دهید در حالی نمی دانید که این اقوام آباء و اجداد کُردها بوده و هستند. و شما از بس که تاریخ وحشیگری و ترور و خیانت و چپاول گری در طول تاریخ داشته اید با زور می خواهید که تاریخ کُردها را به خود نسبت دهید چون می دانید که کُردها بی صاحب و بدون پرچم و کشور در سطح بین المللی هستند به همین خاطر ترکان وحشی و بی تمدن چنین ادعای دروغینی را بر زبان می رانند ( بدون سند و مدرک قابل اعتبار بین المللی ) و ننگشان می آید که بگویند آباء و اجداد مغول و چنگیز و تاتار و آلتی هستند زیرا از بس که جنایاتها کردند و تمام کتابخانه ها و فرهنگ و تمدن و آثار باستانی کُردها و فارسها را نابود کردند. و خیلی از مراکز تاریخی و مناطق شهری و روستایی نام ترکی به خود گرفت در حالی که قبلاً نامی کُردی یا فارسی یا بلوچی بر روی آن بود. تو با این گفته ی خودت که می گویی «Ù…اننها ترک بودند»- می دونی اصلاً ماننا به چه معنیست؟ و به چه واقعه ای در تاریخ گفته می شود؟ ماننا همان مادهای آریایی بودند که در روستای قةلاِچی شهرستان بوکان که کُردنشین هستند اتحادیه ای را به شکل فدرالیسم امروزی بوجود آوردند و با آشوریها متحد شدند. به کوری چشمان شما و ترکهای تروریست همدستت، تحقیقات ژنتیکی و نژاد و ملیت و هویت شناختی در جهان کاری کرده است که واقعیات تاریخی را کاملاً آشکار نموده است مگر ندیدی چند سال پیش تحقیقات اروپایی نشان داد که ترکهای ایران و ترکیه 90 درصد با ترکهای ترکمنستان و مغولستان و اقوام مختلف تاتار در مناطق دور سیبری شوروی سابق شباهت دارند، اتفاقاً چند سال بعد هم اثبات شد که قوتتی ها و لولوبی ها و کاسیها و میتانی ها و مادها با کُردهای امروزی کاملاً شباهت ژنتیکی با همدیگر دارند، این تحقیقات به زبان فرانسه ارائه شده است. اگر واقعآً لولوبی ها و قوتتی ها و میتانی ها و کاسیها و غیره کُرد نبودند چرا محل حکومت و سکونت آنها دقیقاً در مناطق آناتولی و بین النهرین و میزوپوتامیا که دقیقاً مناطق کُردستان امروزی می باشد بوده است اگر آنها ترک بودند پس چرا آثاری از زندگی جمعی و فردی ترکها در این مناطق وجود ندارد تو اگر به مناطق جغرافیایی این اقوام ( گوتی ها و لولوبی ها و … ) یعنی به سیرت و حکاری و اشنویه و پیرانشهر و مهاباد و سنندج و بوکان و سقز و کرمانشاه و ایلام و وان و بتلیس و بوتان و دیاربکر و ارزنجان و ماردین و قامیشلو و کرکوک و موصل و اربیل و سلیمانیه و خانقین و حلبجه سفر کنی می بینی که اصلاً ترکی در آن مناطق وجود ندارد همه و همه کُردنشین هستند که دقیقاً این مناطق و شهرهای مذکور مناطق آناتولی و بین النهرین و میزوپوتامیا ( کُردستان امروزی ) را در برمی گیرد( یعنی دقیقاً هر چهار قسمت تقسیم شده ی کُردستان بین ایران و ترکیه و عراق و سوریه ). اگر واقعاً این اقوام ترک بوده اند چرا در محل سکونت این اقوام آثار حتی تاریخی ترکی را در این مناطق نمی بینیم چه برسد به اینکه ترک وجود داشته باشد. زبان کُردی از بس که غنی است لهجه های فراوانی دارد و آنهم به برکت اقوام گوناگون قوتتی ها و لولو بی ها و کاسیها و عیلامی ها و میتانی ها و مادها و … بوده که اینهمه لهجه های گوناگون در کُردی داریم البته این از بارزترین زبانها ی دنیاست که اینهمه لهجه دارد حتی زمانی که فرانسویها و انگلیسیها در مورد این زبان تحقیق نمودند پی به این زبان کهن و اصیل بردند و حتی اظهار نمودند که زبانی با این همه لهجه ی گوناگون نشان از تاریخ کهن این ملت دارد حتی محققان انگلیسی و فرانسوی تحقیقاتی را بر روی خط میخی اقوام کهن خاورمیانه مثل قوتتی ها و لولو بی ها و مادها و عیلامی ها انجام دادند و دقیقاً ابراز داشتند که میان متون خط میخی در این منطقه ( کُردستان ) دقیقاً با لهجه های کُردی امروز شباهتهای بسیار زیادی وجود دارد. مگر نمی بینی که ترکها هم زمانی که زبان ترکی شکل نگرفته بود با آمیختگی با اقوام مختلف مغول و تاتار و آلتی و یاج و ماجوج و … کم کم زبان ترکی شکل گرفت منتهی به قدمت هزاران سال. و الا قبلاً زبان به این صورت ترکی نداشتیم. تو اگر روند شکل گیری زبانهای دنیا را مطالعه کنی دقیقاً بدین صورت ( یعنی از برخورد و آمیختگی و اختلاط با چندین اقوام در سطح کلان در طی هزاران سال شکل گرفته و هرکدام به صورت امروزی خود در آمده است). اینقدر مدارک و اسناد در این رابطه زیاد است که علم امروزی آنرا با ابزار و وسایل پیشرفته ی امروزی کشف نموده که نمی دانم کدام را برایت بیاورم آری اینچنین است واقعیتی که برای واقعگرایان هوری و سومری کُرد شیرین و برای غیرواقعگرایان مثل مغولان ترک تلخ می باشد پس بیایید و منطقی باشید تا از این بیشتر به کام جهل و حماقت و سرخوردگی و سردرگمی تاریخی گرفتار نشوید که برای نسلهای بعدیتان زیانبار و غیرقابل جبران خواهد بود. برای برادر ترکم علی خویلو و سولدوز عزیز: من دیگه احساس می کنم حرف زدن برای شما فایده ندارد کم کم کاری می کنید که کُردها علناً اعلام کنند که ترکها در سرزمینشان ادعای مالکیت دارند از این به بعد بایستی به ترکها تروریست بگوییم زیرا شما کُردها را خیلی ترور شخصیتی می نمایید. سالدوز عزیزم نام یک منطقه به اسم ترکی به معنای صد در صد ترک بودن این مناطق نیست برگ برنده در دست کُردهاست مگه نمی بینی 75 درصد کُردها جمعیت کل استان را تشکیل می دهند – حالا دور و زمانه عوض شده بی خودی و بدون مدرک و دلیل و اسناد هیچ چیزی در دنیای امروز پذیرفتنی نیست. شما نمی توانید با زور و یا از سر نژاد پرستی بگویید که حتماً آذربایجان غربی ( کُردستان شمالی یا مُکریان ) باید همیشه جزو خاک ترکها باشد در دنیای مدرن امروز مساله رفراندوم و همه پرسی در جریان است مردم خودشان تشخیص می دهند که وایسته به چه استانی باشند. این، امروزه با زور قابل تحمیل نیست شما هزار سال بگویید که آذربایجان غربی مال ترکهاست و ما تا آخرین قطره ازش دفاع می کنیم پذیرفتنی نیست. دنیای مدرن امروز سرنوشت استان را مردمان خود آن استان تشخیص خواهند داد. تو اگه از ارومیه بیرون آیی احساس می کنی که کُردستان است ، شماها کاری می کنید که اکثریت کُردها خواستار جدا شدن از این استان گردند ( شهرهایی مثل بوکان – مهاباد و اشنویه و پیرانشهر و سردشت و … ) زیرا حق هم دارند که از این به بعد تصمیم به تشکیل استانی دیگر بنمایند. شما چرا ادعا می کنید که استانهای قزوین و همدان و اردبیل هم ترکند پس کُردها هم حق دارند که بگویند جدا از استان کُردستان – استانهای آذربایجان غربی و ایلام و کرمانشاه هم کُردند. پس هی نگو Ù¾ ژ ا Ú© باید در کرمانشاه فعالیت کند این حزب تنها و تنها در سرزمین آبا و اجدادیش مبارزه کرده و می کند در اصل از این به بعد باید به ترکها بگوییم » تروریست » زیرا از بس که کُردها را ترور شخصیتی می نمایند. مطمئن باش افکار عمومی جهان نظرات و پافشاریهای شما را برای تشخیص مردمان اصلی استان یا هر کشوری را قبول نخواهد کرد بلکه بیشتر به آرای عموم مردم مراجعه خواهند کرد شما دیگه نمی توانید در این استان که ادعا می کنید خاک ترکهاست با زور شهرها و روستاهایی که صد در صد کُرد هستند به زیر سلطه خود ببرید زیرا افکار عمومی جهان بیشتر از سالهای پیش مراقب حفظ حقوق بشر می باشد – اصلا شما بیایید در این استان آمارگیری انجام دهید اگر ترکها در اقلیت نبودند من حاضرم از طرح تمام دعاوی خود اظهار بی سوادی و بی اطلاعی کنم . می دانید شما با دست خودتان کُردها را در این استان که اکثریت قابل ملاحظه ای هستند از خود می رانید و با دست خودتان آنها را تشویق به فشار آوردن به مجلس و دولت جهت تشکیل استانی با نام کُردی می نمایید . شما منطق حالی نمی شید هزار بار گفتم که در این استان کُردها در اکثریتند ولی شما از روی حماقت می گویی که نه اینچنین نیست. تو در جایی دیگر گفته ای » بعد از حمله القائده امریکا و انگلیس عراق وافغانستان را اشغال کردند نه عکس ان که شما میگویید » در این رابطه باید بگویم که اولاً شما کاملاً لو رفته اید آخه در کجای دنیا اول معلول بوجود آمده بعد علت عزیزم تا زمانی که آمریکا و انگلیس نیایند و اقدامی انجام ندهند چطور القاعده شکل می گیرد پس بدان هر علتی معلولی دارد نه هر معلولی علتی. در مورد کاروان عروسی کُرد که شما ادعا می کنید که توسط خود کُردها ترور شدند در این رابطه باید بگویم که شما اخبار هم گوش نمی دهید. هم از اخبار کُردها و هم خارجیها و هم اخبار خود ترکها بخش انگلیسی اینطور گزارش دادند که این کاروان توسط یک گروه تندرو ترکهای ترکیه که مالبس به لباس کُردی بودند به کاروان حمله کردند تا جهانیان وانمود کنند که کُردها بوده اند این هم سیاست پشت پرده ی دولت ترکیه بود که به این گروه تندرو مذهبی ترک در منطقه ی شیرناک هجوم بیاورند و آنها را بکشند تا جهانیان بیشتر کُردها را تروریست بنامند تا ترکها. حتی سازمان مدافع حقوق بشر فرانسه و آلمان هم به خاطر این اقدام تروریستی ترکهای ترکیه از رجب طیب اردوغان انتقاد کرد و گفت که این عمل در قبال غیرنظامیان پذیرفتنی نیست. در ضمن من وابسته به هیچ حزبی نیستم ولی الحق هیچ حزب کُردی در خاک ترکها اقدام به مبارزه نکرده است بلکه این آذربایجان که شما می گویید مال همه کُردها و ترکها منتهی بیشتر مال کُردها زیرا در اکثریتند – ناراحت نشو روزی به تمام شهرها و روستاهای استان سفر کن ببین اینطور است یا نه؟ من هیچی نمی گم. پس به خاطر داشتن یک نام جعلی آذربایجان به خطه ی کُردستان به معنی آذربایجان و خاک تورکان شما نیست. شما تا کی منطق حالی می شید ولی منع نمی کنم این قدر نژاد پرست هستید که واقعیتها را نمی بینید. در ضمن شما گفته من را یعنی » چیه جوجه تو هم اظهار وجود می کنی تو مگر نمی دانی هر کسی در اوان کودکی خصلتهای مخصوص به خود را دارد و این را به حساب ملت متمدنی مثل فارس بشمار میاور – اصلاَ تو از فرهنگ عظیم فارسها چی بلدی تو باید دهان کثیفت را نگه داری تا کلمه ی مقدسی مثل کوروش کبیر بر زبانت جاری نشود» را به باد بی منطقی گرفته اید ولی مگه نمی بینید ترکها هم در سایت http://www.radist.org هم گفته اند » اینهم منطق ترکها در سایت http://www.radist.org در مبحث سوء استفاده ابزاري از ارامنه و اكراد براي ترك ستيزي ایستکلی تبریزلی گفته است : یکشنبه,Û²Û° آبان Û±Û³Û¸Û¶ در Û¶:Û´Û¹ ق.ظ غیر از همه اکاذیب این شخص بی ادب و بی اطلاع از تاریخ یعنی علی رضا -فارس که دوستان من به ان اشاره کردند یک نکته مهم اینکه واقعا بعضی افراد نباید با دهان کثیفشان نام عظیم اتا ترک را برده و او را با برخی شبه شخصیتهای گمنام و تروریست کرد در مقام مقایسه قرار دهند چون وقتی این افراد دهانشان را باز می کنند بوی گند ان انسان را به یاد بعضی از اقوام غیر ترک و وحشی تروریست کوه نشین که برخی از انها زیر سایه پرچم ترک زندگی مدرن و دموکرات را تجربه کرده و با بی شرمی طغیان می کنند می اندازد. آزاد تبریز نیوز شرق‌الاوسط 6 نوامبر 2005؛ كركوك براي ما مسئله بسيار مهمي است و علت بروز درگيري بين جنبش كردي و دولت‌هاي سابق عراق همين مسئله بود… پس از سقوط رژيم صدام، بنا بود براي حل مشکل كركوك، فورا اقدام شود. ما انعطاف زيادي هنگام تدوين قانون اداره عراق (قانون اساسي موقت عراق كه در زمان حضور پل برمر در عراق تدوين شد) در دوران انتقالي از خود نشان داده‌ايم و سرانجام به تدوين ماده مشهور 58 منجر شد كه بر پايه اين ماده، نه تنها اوضاع كركوك، كه اوضاع مناطقي مانند «خانقين» و «شيخان» و «مخمور» و… که کُرد هستند عادي شود و پس از انجام سرشماري، همه‌پرسي و در سايه ‌اين همه‌پرسي، سرنوشت اين مناطق تعيين شود. روزنامه الحيات 22 مارس 2007؛ كركوك Ø´
 3. علی رضا - نورآباد فارس Says:

  نسبت به این توهینات ساکت نمانید:

  علی رضا – نورآباد فارس

  من از برادران کٍرد خواهشی داشتم که نسبت به این توهینات ساکت نمانید و مطلب بنویسید و آنها را بطور منطقی مورد نقد و انتقاد قرار دهید. البته در آینده ای نه چندان دور سعی خواهم کرد راهکارهایی را برای حل معضل بی فرهنگی ترکها و توهین نمودنشان ارائه دهم البته سعی می کنم از نظر روانشناسی اجتماعی به این مساله بپردازم و می بینید که ترکها از نظر روانی و شخصیتی کامل نیستند . ——– اما برای برادران ترکم توصیه ای داشتم و آن اینکه دست از توهین و بی حرمتی نسبت به کٍردها بردارند. ترکها خجالت نمی کشند که در روزنامه ی احمقانه ی » اولدوز» به کردها توهین می نمایند. کردها در روزنامه ی » هاوار » چه توهینی به ترکها نموده اند فقط گفته اند در استان آذربایجان غربی کرد وجود دارد راست هم می گه ترکها هم علناَ می دانند. ولی شما چی؟ شما حتی جدا از منسوب نمودن تاریخ کردان به خود به لباس مقدس کردیشان هم توهین نموده اید به علی قسم این روا نیست این توهین به ملت چند میلیونی می باشد که در جهان امروز از خق و خقوق خود دفاع می کنند. اصلاَ می دانید فلسفه ی لباس کردی چیست ؟ این لباس مقدس در میان کردها نشان از تاریخ و تمدن این ملت دارد. اگر به لباس اقوام گوتی و لولو بی ها و کاسیها و میتانی ها نگاهی بیندازید ( که در موزه خانه های اروپایی و کنده کاریهای غارها و کوههای کٍردستان یافت می شود ) شبیه همان لباسی است که زنان و مردان کٍرد می پوشند تازه در زمان شاه سابق آمریکاییها جسد مومیایی ای را در حوالی دریاچه ی ارومیه یافتند که مربوط به دوره ی مانناها بود و جالب اینجا بود که همراه لباسی مومیایی شده بود که دقیقاَ شباهت بسیار زیادی با لباس کردی امروزی داشت.( البته دقیق نمی دانم در چه روزنامه ی در آن زمان درج شده بود و الا نام آن روزنامه با صفحه اش را برایت ذکر می کردم).

  در ضمن شما اصلاَ می دانید که لباس کردی در این منطقه از نظر روانشناسی نشان می دهد که استان کردستان شمالی ( آذربایجان غربی!!! ) واقعاَ سرزمین آباو و اجدادشان می باشد آنهم زمانی این مساله کشف شد که محققان دیدند که هر سرزمینی که کوهستانی بوده این نوع لباسها رایج بوده و ما هم می بینیم که سرزمین کردها منطقه ای کوهستانی می باشد در ضمن اشاره کنم که این شالی که کردها می بندند برای سرما نخوردن کلیه بسیار سودمند است و چون این منطقه ( کردستان ) هوا سرد است احتمال بیماریها و عفونتهای کلیوی وجود دارد. به همین خاطر کردها شال یا کمر بند می بندند. سوای اینها ما انواع لباس کردی داریم تازه این لباسی که کردهای ارومیه و خوی و سلماس می پوشند مختص دریاچه ی ارومیه و اطراف آن است اگر خوب به لباسمردانشان بنگری می بینی که در زیر بغلشان یک دریچه ای است که زمانی که تابستان می آید به خاطر اینکه دریاچه ی ارومیه و اطراف آن شور و نمکی می باشد و این شور و نمکی برای لباسهای زیر که عرق بدن و ترشحات بدنی را نمایان می سازد ضررمند بوده که این دریچه ی زیر بغل کاملاَ هوای و پتانسیل این ترشحات را آزاد نموده و از بوی نامطبوع و مسایل غیر بهداشتی دیگر جلوگیری بعمل آورده و بدن را راحت و خنک نگه داشته و بسیار سودمند است البته فواید بیشماری دارد که من زیاد از پزشکی نمی دانم فقط این چند مورد می دانم که عرض کردم. پس نشان می دهد که این سرزمین که تا حدودی شور و نمکی می باشد هزاران سال است خاک کردهاست. جالب اینجاست هرچه به مناطق گرمتر و نیمه کوهستانی کردستان برویم نوع لباسهای شیرمردان و شیرزنان کرد فرق می کند. خیلی برام جالب است کردها در عصر جهانی شدن هم از پوشیدن فرم لباس خود دست نکشیده اند این واقعاَ از اصیل بودن این ملت کهن خاورمیانه حکایت دارد. بعضی کشورها با زور به مردمشان پاداش می دهند که لباس محلی شان را حفظ کنند ولی کردها را می بینیم با وجود اینکه چندین سال است که حکومت و کشور ندارند ولی مرتب این لباسها را می پوشند و به آن افتخار می کنند. یادم رفت بگم که لباس کردی زنان برای وضع حمل خانمها بسیار مفید می باشد بدین معنی این شالی که بر کمر می بندند برای گرم نگه داشتن بچه ی داخل رحم بسیار مفید می باشد. لباس کردی از نظر پزشکی به راستی لباس راحت و مورد اطمینانی می باشد.

  تازه از اینها بگذریم مگر نمی بینید که لباس کردی بزرگترین جایزه بین المللی را در جهان کسب کرد. شوخی نیست ملتی که حتی صاحب پرچم و کشور در سطح بین المللی نیست در میان ملل جهان به چنین افتخاراتی نایل آمده است. ترکهای وحشی چی از این فرهنگ و تمدن می دانند هیچی. مگر در تاریخ نخوانده اید که زمانی که آتاترک کثیف به کردستان لشکر کشید همسر باوفایشان چقدر از لباس کردی خوشش آمد حتی به آتاترک گفت که این لباس واقعاَ قشنگ است بذار بر تن کنم ولی آتاترک گفت می دانم که لباس اصیل و قشنگی است ولی این کار باعث زنده نگه داشتن این فرهنگ اصیل شده و تمام نقشه های ما را به هم می ریزد. و کردها بار دیگر دست به قیام خواهند زد. پس بیایید منطقی باشید و به فرهنگ هیچ ملتی توهین نکنید همین لباس کردی تمام دروغهای شما را نسبت به تاریخ و فرهنگ جعلی تان نمایان خواهد ساخت پس بیایید معذرت بخواهید و بس توبه ی گرگی نمایید زیرا توبه ی گرگ مرگ است و بس. در ضمن به شرافت و ناموس این بانوی مقدس کرد» خدیجه منصوری» ( که همسرم روزها انتظار دیدنش را می کشد ) قسم که کردها در سرزمینشان اصل هستند و ترکها فرع . به درگاه فکری و ذهنیتی این بانوی بزرگوار عذرخواهی نمایید.

 4. علی رضا - نورآباد فارس Says:

  بقیه ی مقاله ی دوم ( کالبد شکافی ) :
  تو در جایی دیگر از اظهاراتت آورده ای که پ ک ک به خاطر درخواست حزب د ت پ و نیز به خاطر ارسال نمایندگانی و … مجبور به آزاد شدن سربازان ترک گردید در این رابطه باید بگویم که این اولین بار نیست که گریلاهای پ ک ک سربازان ترک را آزاد می کنند بلکه قبلاً هم که اسرای جنگی را آزاد می نمودند ولی متاسفانه به علت نبودن رسانه ها و خبرنگاران خارجی در منطقه کُردستان ترکیه انعکاس نمی یافت زیرا هم مساله فلسطین بیشتر در تیتر روزنامه ها بود و مسایل و حوادث کُردستان را ناچیز می کرد در ضمن دولت ترکیه هم تا این اواخر به رسانه ها و خبرنگان خارجی اجازه ی ورود به منطقه ی کُردستان ترکیه را نمی داد زیرا تا همین اواخر وجود هویت کُردها را انکار می کرد به همین خاطر می ترسید مساله ی کُرد در ترکیه به مساله جهانی تبدیل شود.حتی یکبار یکی از برادران شیرازی ام که به عملیات کوههای قندیل اعزام شده بود گفت که در جنگی مسلحانه علیه پ ک ک، 2 تن از دوستانم اسیر شدند ولی بعد از یکی دو ساعت برگشتند و گفتند که این گریلاها بعد از کمی سخنرانی ما را آزاد نمودند. تو در جایی دیگر از سخنانت گفته ای که ما از قوم تاتار هستیم من واقعاً از این گفته ی شما متحیرم واقعاً چقدر بی اطلاعی، و با این کارت واقعاً دستت رو شد و خودت را لو داده ای، آخه عزیزم مگه در تاریخ نخوانده ای که تاتارها لقب مغولها و در بعضی از اسناد از اجداد مغولها بودند اصلاً در تاریخ مغول هرجا نام از مغول برده شود نام ترک هم همردیف آن آمده است خواهش می کنم برو کتاب » تاریخ مغول در ایران – نوشته ی برتولد اشپولر – با ترجمه ی محمود میر آفتاب » را بخوان ببین واقعاً اینطور است یانه؟ اگر این کتاب را بخوانی از تمام این اظهاراتت پشیمان می شوی. تو باز هم در جایی دیگر خودت را لو داده ای آخه عزیزم زبانی که 70 درصدش شبیه زبانی دیگر باشد می دونی به معنی چیست؟ به معنی همخونی و همنژادی می باشد، اگه اینطور است پس باید بگوییم که شما هم چندان نسبتی با ترکهای استانبولی و یا ترکمنهای ترکمنستان و عراق ندارید.

  تو که می گویی که زبان فارسی سی و دومین لهجه ی زبان عربی می باشد می دونی چقدر با هم شبیهند 30 درصد پس در این صورت باید باید به شما بگویم که زبان مغولی و ترکی هر دو از یک ریشه و نژادند آنهم مغولی – آلتی. تو انگار که اصلاً اطلاع نداری. یا اینکه گفته ای که نژاد خالصی در دنیا وجود ندارد البته این را قبول دارم ولی این به معنی منتسب نبودن به آن نژاد نیست، چطور ممکن است زبانی 70 درصد از کلماتش مغولی باشد ولی منتسب به مغولها نباشد اتفاقاً این حرف را برای یکی از همشهریهایت که ترک میاندوآب هستند بازگو کردم ایشان واقعاً از حرف شما شاخ درآورد و گفت که ما معتقدیم که از نژاد مغولها هستیم همانطور که شما از نژاد آریا هستید این شخص اصلاً مطالعه ندارد- اتفاقاً همین همشهری شما کلی به چنگیز و جغتای و هولاکو خان افتخار کرد و گفت که مایه افتخار ماست که سرزمینهای زیادی را با شجاعت فتح کرد و دست کمی از توانایی و رشادت رومیان نداشت.

  در جایی دیگر گفته ای که زبان ترکی سومین زبان زنده ی دنیاست اولاً باید بهت بگم که واقعاً دارد علم و سواد شما کم کم فروکش می کند و جوری می خواهید از معرکه دربرید آخه کی زبان ترکی سومین زبان زنده ی دنیاست؟ در اینجا پاک آبروی خودت را برده ای ، بهم بگو آخه چه کتابهای فلسفی و حقوقی و پزشکی و ریاضیات و منطق و ادبی والا به این زبان توسط ملت شما نوشته شده که کشورهای دیگر بیایند ترجمه کنند دوست عزیزم ما به زبانی می گوییم زبان زنده ی دنیا که فیلسوفان و دانشمندان و مخترعان و کاشفان و ادیبان برجسته در میان ملت آن زبان بوجود بیایند که کشورهای دیگر با افتخار بیایند آن را به زبانهای خاص خودشان ترجمه کنند تا زبانهای فرانسه و آلمانی و روسی و اسپانیایی و سوئدی و … وجود داشته باشند اصلاً زبانی به نام ترکی جایگاهی ندارد مثلاً کی زبان ترکی مثل زبان آلمانی توانسته بزرگترین مکاتب فلسفی همانند فرانکفورت و یا روشنفکرانی مثل هابر ماس و منتیسکو و هانیه و کارل بوخر و … که اصلاً با نوشته هایشان علم جهان را در زمینه فلسفی و جامعه شناسی به نقطه ی ترقی رساندند در دامن خود پرورش دهد واقعاً تو مرا مسخره نمی کنی واقعاً اگر جای ترکها بودم شما را خائن و بانی و مسبب ساختن جُک علیه ترکها قلمداد می کردم اصلاً به اینها فکر کرده بودی؟ فکر کنم شما همینجوری حرفی از دهن می پرونی. اصلاً زبان کشورهای جهان سوم مثل علم و صنعتشان چندان نسبت به کشورهای پیشرفته نتوانسته بطور مدرن و جهانی در عرصه ی علمی و فلسفی و تجربی و جامعه شناسی خود را بنمایاند. تازه اگر نسبت به پیشرفت ادبی در زبانی بگوییم بایستی زبان عربی و فارسی و کُردی و … را در صدر بنشانیم نه زبان ترکی. زیرا زبان ترکی تقریباً 80 سال است بطور مدون در آمده است. آخه ترکها کی در زمینه ی ادبی اینقدر اشعار و رمانهای قوی و مدرن دارند که قابل شناسایی باشند، مگر هر زبانی از طریق نوشتاری و مدون کردن مطالب علمی و فلسفی و جامعه شناسی و حقوقی و … آنهم از میان فیلسوفان و دانشمندان و مخترعان برجسته در میان آن ملت که با این زبان گفتگو می کنند تحقق پذیر است تازه ترکها کی آنقدر فیلسوف و دانشمند داشته اند که مثل کشورهای اروپایی مظهر ترقیات علمی و صنعتی پیشرفته باشد آنهم ترکانی که هنوز هم به حدی پیشرفت نکرده اند که اعتراف به وجود ملت کُرد را در داخل کشور خود بنمایند

  حتماً می گویید که چون جمعیت ترک در جهان زیاد است می گویی که سومین زبان دنیاست اگر اینطور باشد عربها و چینیها بیشتر از شما جمعیت دارند.زبان ترکی 87 مین زبان دنیاست که تقریباً مرده است که من آنرا در آرشیو تحقیقات و مطالعات زبانی خاورمیانه و جهان بدست آورده ام.
  در پایان گفته ای که من دارای جامعه ی دمکراتیک نیستم ولی در عوض ترکیه دمکراتیک است ولی من به شما می گویم ترکیه ای که حتی حاضر به قبول کُرد بودن کُردهای خود نیست و نمی گذارد به زبان کُردی در کوچه و خیابان و بازار و مدرسه به کُردی صحبت کنند آیا این نشانه ی دمکراتیک است ما هر چه باشیم حداقل این اجازه را داده ایم که به زبان خود گفتگو کنند و نشریات و مجلاتی به زبان کُردی برای خود داشته باشند. در مورد د ت پ که می گویی در داخل پارلمان ترکیه فعالیت می کنند به خاطر محدود کردن و ناچیز شمردن فعالیتهای پ ک ک است و نیز به خاطر اینکه دلخوشی برای اروپاییان باشد این کار را انجام داده است تا از این طریق به عضویت اتحادیه ی اروپا درآید و الا این دولت ( ترکیه ) این قدر هم ناروباه صفت هم نیست که این کار را انجام ندهد. تازه حزب د ت پ هم در مجلس ترکیه حق گفتگو به زبان کُردی را ندارند آیا این واقعاً ارفاق به کُردهاست یا خیانت به آنها ؟ دولت ترکیه این حزب را برای به دام انداختن گریلاهای پ ک ک داخل پارلمان کرده است البته اعتراض کشور فرانسه از ترکیه طی چند سال پیش به خاطر این موضوع بود. من آخرش در مورد شما به این نتیجه رسیدم که شما معنی خیلی از واژه های جامعه شناسی و تاریخی را بلد نیستید

  در پایان اشاره کرده اید که کسی مخالف حضور کُردها در آذربایجان نیست پس چرا به تاریخ و سرزمینشان می تازید و هر روز شاهد تبلیغات منفی در سایت و وبلگهایتان مبنی بر اینکه هیچ معامله و ازدواج با کُردها انجام ندهید و خانه و زمین خودتان را در نقده و ارومیه و … به کُردها نفروشید.سری به www. بزن و ببین که ترکهای همنژادت چه طرحهای ناجوانمردانه ای دارند. http://www.radist.org سایت
  در ضمن در پایان باید اشاره کنم که درسته من فارس هستم ولی باور کن دشمن هیچ ملتی نیستم همانطور که شما ادعا کرده اید من از خداوند منان می خواهم که شما به حق و حقوق مساوی در کنار کُردها و بلوچها و ترکمنها و عربها برسید در چهارچوب ایرانی آزاد. انشاء الله روزی این کینه و دشمنی ها نسبت به همدیگر به دوستی و صلح و صفا و آرامش در منطقه تبدیل شود دوست من به دل نگیر من آخه کمی در برابر گفتن غیر واقعیات عصبی هستم آنهم به سرشت طبیعت انسان بر می گردد نه هویت واقعی ملت فارسم. به امید فردایی بهتر برای تمام ایرانیان از ترک و فارس و کُرد و بلوچ و عرب و ترکمن و … .

  سیلدوز عزیزم تو از دل سخن رانده ای ولی تو که دلی نداری تا دلت به حالم بسوزد اگر اهل دل بودی اول دلت به حال خودت می سوخت بعد به حال دیگران. می دونی تو مشمول این حدیث امیرالمؤمنین علی ( ع ) هستی که فرمودند : تعصب انسان را کور و کر می کند. تو از بس غیر واقع بینی که همه ی داده ها و فاکتورها ی تاریخی و جامعه شناسی را زیر پا می گذاری و تفکر و تعقل را به دست احساسات و عواطف می سپاری، از همین نقشه ی توران بزرگ که به نظر بشریت بزرگترین خیانت به تاریخ بشریت است در بالا آورده ای که کاملاً مضحکانه و احمقانه و کوته بینانه و جنگ افروزانه و غیر دمکراتیک می باشد نقشه ای که تمام کُردستان ترکیه و ایران و عراق و سوریه و فارسها و گیلکها و رشتیهای شمال ایران و بخشهای زیادی از مناطق تهران و قزوین و همدان که فارس و لر هستند را هم جزو خاک ترکان بشمار آورده است،از اینجا معلوم است که شما خریت جهانی را به اثبات رسانده اید از این تاریخ ما فارسها و کُردها نیت پست و خریت شما را تا این حد شناختیم ما اوایل انقلاب به خاطر شیعه بودنتان کُردهای هم آریایی خودمان را سرکوب می کردیم ولی ما فارسها کاملاً اشتباه کردیم نمی دانستیم که ترک هزار سال هم ادعای مذهبی نمایند باز هم ادعایش از روی روباه صفتی و بربریت و وحشیگری و خشونت و غیردمکراتیک می باشد کاش سنی بودید آنوقت می فهمیدید که کُردها چه زجر و ناراحتی ای از دست ما و شما ترکان تروریست کشیده اند.( من فارسها را هم مقصر می دانم ) اگر هم واقعاً این حرف فقط مال خودتان است و مال همه ترکها نیست شما مستحق مجازات هستید چون شما اولاً با اینکه ملتت اینهمه امکانات دارند ( به نسبت کُردها می گویم ) ولی ناسپاس هستید و علیه امنیت ملی مطالب می نویسید شما با زور جنگ بین ترک و فارس و کُرد راه انداخته اید آنهم توسط نقشه ی القاء شده ی بیگانگان که اصلاً واقعیت نداشته و حقیقت ندارد.

  1- در رابطه با بند یک شما باید بگویم که شما با زور می خواهید لشکرکشی قشون روس را هم کُرد بشمار بیاورید جریان سال 1300 هجری شمسی مربوط به قوای روس تزاری می باشد که به محال قشلاق روی آوردند و روستاهای اطراف آنرا که هم کُردنشین و هم ترکنشین بودند به تاراج بردند و کُردها به یاری آذربایجانیها شتافتند و با قشون ارتش شوروی جنگیدند. ببین چقدر مغرضانه قضاوت می کنی خیال می کنی که قوای ارتش روس هم کُرد بودند. 2- در رابطه با مزخرفاتت باید بگویم که اولاً چه قبل و چه بعد از سال 57 اصلاً ترکی در شهر خانا ( پیرانشهر ) و مهاباد و اشنویه وجود نداشته همه کُردند تو اینقدر بچه هستی خودت هم نمی دانی چه می گی- این حرف شما مثل این است که کُردها هم بگویند و ادعا کنند که در اوایل انقلاب 57 تمام کُردهای تبریز و مراغه و بناب و آزادشهر از ترس ترکها مجبور به ترک خانه های خود شدند. تازه اگر مهاباد ترک نشین باشد چرا مرحوم قاضی محمد(رض) جمهوری مهاباد را همزمان با تآسیس جمهوری آذربایجان توسط مرحوم پیشه وری تآسیس کرد. و در زمان پیشه وری، محدوده ی مهاباد و شهرهای مجاورش جزو جمهوری آذربایجان نبود همانطور که تبریز و شهرهای مجاورش جزو جمهوری مهاباد ( کُردستان ) نبود. تازه قاضی محمد و پیشه وری خیلی هم روابط خوبی با هم داشتند. پس در اینجا ادعای دشمنانه ی شما با ملت کُرد مبنی بر تهدید به اسلحه گرفتن علیه ترکان توسط حزب دمکرات منتفی است تو به خاطر اینکه اطلاعاتت فروکش کرده می خواهید جوری از معرکه دربرید. اگر هم پافشاری می کنید که مهاباد و اشنویه و پیرانشهر ترک هستند برو به شهرهای مذکور و اگر تنها فقط یک خانواده یا خانه ی عادی ترک زبانی را ( به غیر از خانواده ی کارمندان دولتی ترک که به خاطر کارشان به این شهرها منتقل شده اند ) یافتید من را هم خبر کنید تا از شما معذرت بخواهم. تو حرفی بزن که حداقل به درک و فهم آدمی نزدیک باشد من کُرد و یا ترک هم نیستم ولی بیشتر از شما اطلاع دارم البته اگر خودت را به نفهمی و خری و کودنی نزده باشی!!!!!!!!!. البته همین بند نشان می دهد که واقعاً دروغگو و بی سواد و بی اطلاع و متعصب هستید و برای ترکها حاضرید شرف و کرامت و وجدان انسانیت را زیر پا بگذاری، آنهم به خاطر حس دشمن گرایانه ات علیه کُردها و فارسها. همین بند مُهر باطلی را بر تمام ادعاهای قبلی ات هم خواهد زد.

  3- تو می گویی که در شهر نقده 60 خانوار بدست کُرد کشته شدند ولی در رابطه با این ادعایت ممکن است تا حدودی درست باشد ولی می دونی چند خانواده ی کُرد بدست ترکها و نیروهای دولتی قتل عام شدند؟ قریب به 636 خانوار عادی کُرد قتل عام شدند تنها دلیل بارزش من بودم آن موقع که به ما دستور دادند که همراه تانکی به نقده لشکر کشی کنیم من سرباز بودم و عیناً مشاهده کردم که چطور ترکها همراه نیروهای دولتی ما، کُردها را قتل عام کردند و بیرونشان کردند. در این گیر و دار کُردها هم در دفاع از خود به مقابله پرداختند . من خودم شاهد بودم که احزاب کُرد برای آشتی و برادری میان ترک و کُرد به آنجا آمده بودند حتی ما در روستای بارانی عجم بودیم که یکی از اکراد به نزد ما آمد و گفت که کُردها اتحاد دوستی و برادری با ترکها بسته اند و برای جنگ نیامده اند حتی فرمانده ما باور نکرد و خود شخصاً اطلاعات را از طریق ترکها کسب کرد دقیقاً همین طور بود و ما خواستیم که بدون درگیری وارد شهر شویم ولی حسنی گفت که کُردها سنی هستند و امام زمان(عج) از ما خوشش نمی یاد که با گروهی نجس و سنی دست دوستی و اتحاد برقرار کنیم پس نباید به آنها اعتماد کرد ما باید آنها را غافلگیر کنیم و با تملق و چاپلوسی وانمود کنیم که ما هم طرفدار این احزاب کُرد هستیم و حتی حسنی لباس کُردی هم به تظاهر پوشید و بر روی تانک تصویر رهبر کُردها ( قاسملو ) را هم نصب کرد و به ما گفت همین که به شهر نزدیک شدیم آنها به استقبال ما خواهند آمد و ما هم در اولین فرصت به طرفشان شلیک می کنیم که دقیقاً همین طور شد و نیروهای کُرد همراه صدها نفر مردم عادی کُرد به استقبال ما آمدند و ما هم ناجوانمردانه آنها را به گلوله بستیم و مردم عادی ترک را هم فوراً مسلح کردیم تا کُردها را قتل عام کنند به خدا قسم من در جریان ماجرا بودم این قدر کُرد از زن و بچه و کودک کشتیم که یکی از سربازانمان که اهل خرم آباد بود شروع به گریه کردن نمود.

  آنموقع نقده ساکنان کُردش بیشتر از ترکها بودند بعد کُردها بعد از این قتل عام به شهرهای مهاباد و اشنویه و پیرانشهر و بوکان مهاجرت کردند. تازه ترکها به این هم رحم نکردند خانه های کُرد را که خالی از سکنه شده بود به تاراج بردند و بعد آتش زدند. تازه به عقب نشینی کُردها به خارج از شهر هم اکتفا نکردیم به روستاهای کُردنشین هم حمله نمودیم حمله ای که نبایستی انجام می شد حتی طبق فرمایش خداوند متعال در قرآن مجید که می فرماید» فراریان را تعقیب مکنید و اسیر شدگان را آزاد کنید » عمل نکردیم و حسنی با دروغ گفت که من خواب دیدم امام زمان(عج) گفت اینها سنی هستند پس باید به تعقیبشان شتافت و همه آنها را از زن و کودک و بچه بکشید.( خدایا این منطق را نگاه کن ) ما تمام کُردهای عادی هم که اسیر کرده بودیم ( 18 بچه هم در میان آنها دیده می شد ) به دستور حسنی و سران ارشد سپاه و ریش سپیدان ترک، سر بریده شدند. حتی دستور دفنشان را بطور دسته جمعی و بدول غسل دادند. و بنا به دستوری به روستاهای قارنا و قلاتان که کُردنشین بودند هجوم بردیم عمق جنایات این دو روستا بیشتر شبیه به ژنوساید می باشد تا یک کشتار معمولی – ما زمانی که به روستای قارنا رسیدیم آخوند روستا که قرآنی بدست داشت و به استقبال ما آمد و گفت » ترا خدا به خاطر این کلام الله به مردم عادی داخل روستا رحم کنید در اولین فرصت دستور صادر شد که سر آخوند کُرد سنی بریده شود. در اینجا بود که حتی یکی از ترکها گفت که آنها قرآنشان هم با قرآن ما فرق می کند وی را بکشید. در اینجا بود که فاجعه ای روی داد که در تاریخ همیشه ماندگار خواهد شد تمام اهالی روستا از زن و کودک و خردسال توسط ترکها و نیروهای ما سربریده شدند من یادم هست که یکی از ترکها بچه ای را که در گهواره به خواب کودکانه اش فرو رفته بود با سر نیزه شکمش را پاره کرد حتی من اعتراض هم نمودم وی گفت نباید به کودکانشان هم رحم کرد

  آری اینچنین این حادثه ی دهشتناک روی داد. به شما می گم آیا این جنایت اندوهناکتر بوده یا این 60 خانوار شما که ادعا می کنید – در مورد این 60 خانوار باید بگویم که اولاً 60 خانوار نبود بلکه کمتر از این هم بود آنهم نه اینکه کُردها همه ی اعضای خانواده شان را بکشند و بعد خانه شان را به غارت ببرند و بسوزانند بلکه از این خانوار احتمالاً یک یا دو فرد کشته یا زخمی داده باشند آنهم به خاطر حمله ی این چند خانوار ترک بود که آنها هم مجبور شدند دفاع کنند و کشته و زخمی بدهند خودت هم می دانی در جنگ چه بخواهی چه نخواهی از هر دو طرف کشته می شود منتهی باید ببینیم که اولاً جنگ با تقصیر کدامیک از دو طرف و نتایج مصیبت بار آن بیشتر روی کدامیک از ترکها یا کُردها صورت گرفته است – همانطور که ماجرا را توضیح دادم مقصر و جانی اصلی ترکها و نیروهای ما بودند و اشتباه لفظی آقای حسنی و الا نه اینهمه کُرد و نه ترکی کشته می شد. اگر در این جنگ 100 ترک کشته شده باشند مطمئناً 1000 کُرد کشته شده اند؛ چون من خودم شاهد ماجرا بودم و اگر دروغ بگویم خدا رویم را سیاه گرداند. البته کتابهایی از این خاطرات را هم به زبان فارسی سراغ دارم و می ترسم که بهت معرفی کنم تهیه کنی ولی می دانم آنرا نمی خوانی. نکته ای که در اینجا هست که باید بگویم که واقعاً بسیج کردن مردم عادی شهر ارومیه علیه مردم عادی کُرد نقده توسط حسنی کاری بس ناجوانمردانه و غیر اسلامی بود که در حد تروریستی می باشد – مثل اینکه کُردهای مهاباد و پیرانشهر علیه مردم عادی ترک نقده مسلح شوند و بروند به شهری که مال خودشان نیست و مردمان ترک آنجا را بکشند- آیا این دور از انصاف نیست؟ 5- تنها راه نجات پاسدارهای دولت بودند و حسنی جُک شما که جنگ را علیه مردم کُرد تحریک کردند و کُردها را قتل عام کردند. کُردها هم اگر پاسدارها و نیروهای دولتی ازشان حمایت می کردند مطمئناً وضع به گونه ی دیگر بود.

  6- اولاً جریان عروسی را شما برعکس شنیده اید ما زمانی که به شهر نقده لشکرکشی کردیم اتفاقاً خانواده ای بتازگی عروسی کرده بودند و با حمله ما و سقوط شهر ، آنها به اسارت ما درآمدند و یکی از اهالی ترک گفت که چند روز پیش این خانوده احزاب کُرد را هم به عروسیشان دعوت کرده بودند بنابراین نیروهای ما هم هم عروس و هم داماد را در وسط شهر اعدام نمودند چند روز پس از آن حزب دمکرات به ما خبر داد که ما عاملان این جنایت را در جشن عروسی به سزایشان خواهیم رساند. من گفتم که شما جریان را اشتباه فهمیده اید. 7- اولاً اینها به خاطر قتل عام مردم ترک نیامده بودند بلکه علیه قتل عام سربازان و نیروهای سپاه و بسیج اقدام می کردند مردم ترک خودشان به خاطر اینکه شیعه بودند و توهم توطئه داشتند می ترسیدند که کُردها آنها را قتل عام کنند خودشان را به ما آویزان کرده بودند و الا کُردهای مسلح دمکرات کاری به مردم عادی ترک نداشتند. 8- البته این سربازان و افسران که شما می گویی همه شان ترک نبودند در ثانی این مسآله مسآله حزبی و دولتی و سیاسی می باشد و ربطی به مردم عادی آذربایجان ندارد. 9- تو در جایی می گویی که اینقدر سرباز و افسر شهید داده ایم و در جایی دیگر می گویی که رژیم شوینیستی فارس با احزاب مخالف کُرد همدست است من نمی دانم این 65 سرباز و 20 افسر به دستور چه کسی به جنگ رفته اند و شهید شده اند ؟ مگر به دستور دولت یا تهران نبوده؟ پس اگه اینطور است پس دولت تهران چطور از کُردها علیه آذربایجان دفاع می کند؟ دولت تهران که با مردم آذربایجان دشمنی ندارد مگر آذربایجان شما جزو خاک ایران نیست پس چطور این کار را می کند. مگه نمی بینی اینهمه سرباز به مرز عراق و ترکیه فرستاده تا با پ ژ ا ک و پ ک ک مقابله کند. 10 – در رابطه با عابد فتاحی باید بگویم که اولاً این مسأله خلاف آن است که شما می گویید؛ اتفاقاً عابد فتاحی تلاشهای گسترده ای را برای واگذاری أراضی شهرک محمدیار که نزدیک نقده و ارومیه است به ترکها نموده است و حتی به وی دستور داده شده است که زمینها را میان کُردها توزیع نکنند. گفتم که شما از روی توهم توطئه به کُردها می نگرید. این اراضی را اگر کُردها هم تفکیک کنند طبق قوانین بین المللی حق خودشان است؛ زیرا تمام روستاهای این محدوده که شما اشاره کرده اید کُردنشین هستند نه ترک نشین.

  11- در مورد رمضانزاده که شیعه هستند باید بگویم که چنین چیزی روی نداده و اگر هم روی داده راست گفته نقده و ارومیه شهر کُردهاست زیرا 60 در صد جمعیت آن کُرد هستند. من قبلاً کُردی بودن آنرا برایت اثبات کرده ام. ولی شما از روی تعصب آنرا نیاورده ای. ملت فارس هم از این به بعد همدوش کُردها از کُردی بودن ارومیه و نقده دفاع خواهند کرد. 12- در این مورد هم دروغ محض بیش نیست پ ک ک خودش به کمک مردمی نیاز دارد چطور پول را در اختیار مردم برای انتخابات قرار می دهد. تازه دولت همه جا در تعقیب پ ک ک است چطور این ممکن است. 13- در این مورد شما بزرگترین دروغ تاریخ این عصر را مطرح ساخته اید. ترکمن های عراق 120 هزار نفر بیش نیستند پس چطور به 2 میلیون نفر رسیدند؟ انتخابات سال 2004 ترکمن های کرکوک نشان داد که ترکمن ها چقدر در اقلیتند حتی ادعای ترکیه را که ادعا می کردند 900 هزار نفرند ابطال کرد و وادار به عقب نشینی کرد. شما هر جا که پنج ترک وجود داشته باشد می گویید که یک میلیون ترک دارد چرا اینقدر کودن و نفهم هستید. مطمئن باشید کرکوک قلب کُردستان و پایتخت کُردهاست و ترکها با صد هزار نفر جمعیت ترکمن حق هیچ گونه ادعایی ندارند زیرا کُردها به نسبت جمعیتشان حق و حقوقشان را داده اند. پس بی خودی جوش نزنید، ترکمنها بیشتر کُردها عراق را قبول دارند تا شما را . از مصاحبه هایی که به زبان کُردی انجام می دهند دقیقاً در ماهواره ها معلوم است و کُردها یک کُرسی را به نسبت جمعیتشان در پارلمان کُردستان برایشان تعیین کرده اند حتی ترکمنها در جریان لشکر کشی ترکیه به شمال عراق به خیابانها ی کرکوک آمدند و علیه دولت ترکیه اعتراض نمودند شما چه منفعتی برای آنها دارید در حالی که کُردها در کنار زبان کُردی ، زبان ترکمنی را هم اجازه داده اند که در مدارس تدریس شود. این در حالی است که ترکیه هنوز این اجازه را به زبان کُردی نداده است.

  پس کمی به عقل آیید و منطقی باشید که منطق با کُردهاست منطق با احساسات و نژادپرستی و تعصب نیست مطمئن باشید شما با این کارها بیشتر کُردها را علیه خودتان می شورانید و این بار باعث اتحاد بیشتر فارس و کُرد خواهد شد. دست از تفرقه برادار و انسانی و منطقی بیندیش و واقعیت را قبول کن. متعصب نباش چرا که کُردهای هر چهار کشور که سرزمینشان متصل و پیوسته به یکدیگر است بیدار شده اند و حق و حقوق خود را می خواهند و تروریست نیستند. ،( تازه از روی نقشه فهمیدم که از کجا دقیقاً به ایران سرازیر شده اید و همه جا تخم ریزی نموده اید، از همان نقطه ی کور شوروی ( بالا بالاها ) که بیشتر با رنگ قرمز نشان داده شده است شروع به مهاجرت به ایران نموده اید و الا چطور این همه نقاط قرمز رنگ ( مخصوصاً نقطه نقطه های قرمز رنگ ) از هم پراکنده هستند و بعضی نقاط فاصله ی بیشتری هم دارند در اصل ترک بشمار می آیند، این نقشه تحقیقات مهاجرت شما را از سیبری تکمیل تر نمود و به یقین من مبنی بر نبودن صاحبان اصلی این سرزمین به مالکیت ترکها قوت بخشید)… .

  در کجای سایتهای کُردی حمله ای به ترکهای آذربایجان شده به علی قسم من تمام وبلاگها و سایتهای کُردی کُردهای ایران ( کاری به کُردهای ترکیه و عراق و سوریه و ارمنستان ندارم ) را جستجو کرده ام و ولی اصلاً توهینی به ترکهای آذربایجان نشده است شاید از سرزمینهای اشغال شده شان توسط ترکان مثل نقده – میاندوآب و شاهیندژ و خوی و سلماس آنهم نه اینکه با دروغ و ناسزا ترکها را تروریست و خائن و انسان کش و غیر دمکراتیک بنامند. اتفاقاً من حسن نیت کُردها را در دانشگاه می دیدم به علی قسم همین چند سال پیش ( از دوران خاتمی به بعد ) ترکها که کم کم مثل کُردها ابراز مطالبات قومی نمودند ( مخصوصاً دانشجوها ) برادران کُرد واقعاً از ترکها استقبال نمودند حتی گفته اند که اگر برادران ترک ما هم مثل ما ادعای مطالبات قومی بنمایند برای ما هم دلگرمی بوده و خشونتهای اوایل انقلاب علیه ما برایشان روشن شده و به ما حق خواهند داد و خواهند دانست که ما اوایل انقلاب خشونت طلب نبودیم بلکه فقط مطالبات ملی و قومی را خواستار بودیم ولی آنها این مطالبات را به خاطر سنی بودنمان حمل بر اشغالگری و سرکشی و خیانت و وابسته به بیگانگان نمودند و الا ما انسان کش نبوده و نیستیم و کاملاً با برادران ترک حسن نیت داریم . پس هم واقع بین باشید آخه چطور کُردها با این حسن نیت به شهرهای ترک نشین می آیند و با زور ترکها را اخراج می کنند آنهم در این عصر. شاید در رابطه با نقشه ی کُردستان بزرگ اشکال بگیرید ولی در واقع باید بدانید که این نقشه بر خلاف نقشه ی شوم شما همه ساکنانش کُرد هستند و ترکی وجود ندارد مثلاً اگر به اشنویه یا سردشت یا مهاباد یا دیاربکر یا وان یا بتلیس یا اربیل یا سلیمانیه یا قامیشلو سفر کنید اصلاً ترک وجود ندارد اگر می خواهید یقین پیدا کنید برو در خیابان عربده بکش و بگو این شهر ترک نشین است و شما ای مردمان کوچه و بازار ترک هستیدو یا بگو چه کسی ترک است؟ اگه کسی به تو آری گفت که من ترکم من حاضرم به پایت بیفتم و عذر خواهی کنم. ولی مطمئن باش همه دیوانه خطابت می کنند و بهت می خندند. اما نقده و ارومیه و سلماس و خوی و میاندآب هم کُردنشین و هم ترک نشین هستند.

  سلدوز عزیز ، واقعاً برای شما متأسفم چونکه شما واقعاً کمبود جمعیتی در مناطق کُردنشین دارید و می خواهید با آمار و ارقامی نجومی کاملاً خنده دارت جمعیت دونفری را بسیار مبالغه آمیز نشان دهی. اما در رابطه با پاسخهایت: شما گفته ای که » شما چند روز پیش شمار کُردها را 75 درصد رصد کرده بودید » در این رابطه باید بگویم که تو خیلی احمقی من تنها درصد کُرد شهر نقده و ارومیه را 60 درصد ذکر کرده ام و این 75 درصد ی که قبلاً ذکر کرده ام درصد کل جمعیت کُردها در کل استان بوده است. البته گلایه نمی کنم چون از ارقام جمعیت شناسی چیزی بلد نیستی. درصد جمعیتی یک شهر یا دو شهر با درصد کل جمعیتی استان فرق می دهد. در ضمن تو مرا دروغگو و شیاد معرفی نموده ای ولی در واقع تو شیاد و دروغگو هستی تویی که هویت کُردها را در شهرهای خودشان هم نفی می کنی تویی که با به رخ کشیدن تخم ریزی ترکان سیبری در ایران و جهان علناً ابراز فارس و کُرد و ایرانی ستیزی می نمایی، تویی که علناً دروغ می گویی ؛ یکبار می گویی که جمعیت ترکمنهای عراق 2 میلیون ولی این بار در اظهارات اخیرت 3 میلیون به شمار آورده ای، تویی که حادثه ی کُردکشی نقده و قارنا را انکار می کنی و به دروغ ادعا می کنی که ترک کشی روی داده نه کُرد کشی. تویی که خیلی نفهم هستی و حرفهای مرا جزو نیروهای مردمی ارومیه به شمار می آوری در حالی که من به دستور شهید بروجردی ( فرمانده سابق نیروهای دولت ) به عنوان سرباز در بهار 58 به ارومیه و سپس نقده اعزام شدم، حسنی آن موقع امام جمعه ی شهر ارومیه بود. من گفتم که پس از حادثه ی نقده ، ما همراه ترکها به این جنایات اکتفا نکردیم و با اصرار حسنی و نیز روی دادن واقعه ی گردنه ی دوآب در نزدیک نقده که در آن ترکها به کُردهای مسلح یورش بردند و کُردهای مسلح هم به مقابله پرداخته و تعدادی از هر دو طرف کشته شدند به همین خاطر حسنی بهانه ی خوبی را برای قتل عام کُردها بدست آورد تا اینکه در پی تعقیب و گریز روستای قارنا را که به قول ترکهای تروریست قبلاً حزب دمکرات در آن وارد شده بود و در سر راهمان قرار داشت محاصره کردیم و تمام زن و بچه و کودکانش را قتل عام کردیم، تنها به خاطر کشته شدن 15 نفر ترک که قبلاً در درگیری با کُردهای مسلح کشته شده بودند .

  آیا واقعاً جان این 15 نفر ترک ( آنهم توسط مسلحیون کُرد صورت گرفت نه مردم عادی کُرد ) به این 186 نفر کُرد روستا می ارزید که اینگونه ناجوانمردانه قتل عام شدند. من منظورم از این اظهارات قبل ادامه جنگ علیه کُرد بود نه اینکه این همه کشتار در ظرف یک یا دو روز اتفاق افتاده باشند، حزب دمکرات حق هم داشت این 15 نفر را در گردنه ی دوآب کشت زیرا ما قبلاً در نقده به آنها خیانت کردیم و به دستور حسنی از پشت به آنها خنجر زده بودیم به همین خاطر تمام این جنگ و دعواها از گور مردم عادی ترک برمی خیزد…. تو در مورد جمعیت ترکمنها نظر داده ای ولی من مطمئنم که شما یا مطالعه ندارید یا اینکه با زور می خواهید نظزات دروغت را بر ما تحمیل کنی. تو به من گفته ای که سری به آنجا بزن ولی من به شما می گویم که آیا شما تا به حال به آنجا سرزده ای که به من می گویی به آنجا برو و تحقیق کن، تو هنوز مطمئن نیستی که استان کُرذستان شمالی یا آذربایجانغربی اکثریت کُرد وجود دارد چطور شما در مورد کشوری دیگر قضاوت می کنی؛ آنهم هر بار یک چیزی می گویی، با این آمار مضحکی که داده ای سؤالی دارم و آن اینکه چرا طبق این گفته ی شما ترکمنها مثل کُردها حکومت محلی و خودمختاری ترکمنستان را تشکیل ندادند، تو که می گویی که کُردها فقط یک میلیون نفر بیشتر از ترکمنها جمعیت دارند پس چرا حکومت محلی ترکمنستان !! ندارند و یا در مجلس و پارلمان عراق فقط یک نماینده دارند مگر دولت ترکیه پشتبیبان آنها نیست؟ پس چرا نفوذ خیلی کمی در اداره ی حکومتی عراق دارند. حتماً خیلی بی عرضه هستند نه؟ تو با بیشرمی تمام شهرهای سیرت و حکاری کرذستان ترکیه را هم کُرد به شمار آورده ای در حالی که اصلاً ترکی دز این مناطق وجود ندارد اگر اطلاع نداری پس بدان :شبكه تلويزيوني العربيه 18 اكتبر 2004؛ كركوك پس از اينكه صدام در سال 1968 به قدرت رسيد، در معرض تغيير هويت به عربي قرار گرفت. البته ‌اين طرح پس از سال 1975 به صورت جدي اجرا شد… بيش از 250 هزار نفر از كردهاي كركوك از اين شهر اخراج شدند و به جاي آنان، اعراب جنوب عراق در اين شهر اسكان يافتند. … رژيم صدام در هويت شهر كركوك تغييراتي ايجاد كرد تا كردها به صورت اقليت درآيند.

  ای سالدوز عزیز ، بانی تروریستهای ترک ایران ستیز، من احساس می کنم در اظهاراتت هم خودت را گم کرده ای و هم همنژادان تروریست نژادپرستت، من هم قبول دارم که صرف ادعا داشتن به سرزمین ملتی دیگر باعث تعلق ان خاک نمیشود به همین خاطر من بهت می گویم که شما استان آذربایجان غربی ( کُردستان شمالی یا مُکریان ) را صرفاً ترک قلمداد نکنید، در ضمن هر جا حرف از مطالبات ملی و قومی و حقوق شهروندی در جریان باشد و مسآله ی مرگ و زندگی ملتی با پیشینه ی چند هزار ساله در میان باشد در ادبیات سیاسی جهان تروریسم به حساب نمی آید اما هرگاه تعرضی یا انکاری از طرف ملیتی دیگر در رابطه با این فاکتورها بروز کرد عملکرد همان ملیت دیگری عملی تروریستی خواهد بود در اینجا من هم به این نتیجه رسیدم که شما حتی به انسانیت هم احترام نمی گذارید شما خیال می کنید که انسان فقط ترک و بس. من با هزار دلیل بهت گفتم که استان آذربایجان غربی کُردها در اکثریتند ولی باز هم با لجبازی و یکدنگی ات می گی نه خیر کُردها در اقلیتند و ترکها در اکثریتند. ولی به خدا به علی قسم من می دانم که شما میدانید که کُردها 75 درصد کل استان کُردستان شمالی یا مُکریان ( آذربایجان غربی ) را تشکیل می دهند ولی از بس که متعصب و نژاد پرست و تروریست هستید که حاضر به اعتراف به این واقعیت نیستید. قدمت نامگذاری این استان در اصل بیش از 35 سال نیست که بطور جعلی این اسم را بر روی آن گذاشته اند و الا قبلاً خاک مقدس کُردستان نام جعلی استان! آذربایجان غربی را با خود یدک نمی کشید، خدا لعنت کند حکومت شاهنشاهی که به دلایل سیاسی کُردها را با نام نهادن سرزمینشان به استانهای مختلف ( آذربایجان غربی – ایلام – کرمانشاه – کُردستان ) اتحاد و همبستگی کُردها را از بین برد و به نوعی احساس ملی شان را با قرار دادن سرزمینشان در استانهای مذکور از هم گسست. من شما را مثل بچه ای می بینم که هی به هش میگن این درست است از روی تفکر کودکانه اش گوش نمی دهد و باز هم همان کاری را می کند که قبلاً انجام می داد.

  من هم هزار دلیل برات بیارم باز هم می گویی همان است و بس. قسم به علی شما در اصل در استان کُردستان شمالی یا مُکریان ( آذربایجان غربی ) مهمان و مهاجر هستید و شما باید حرمت میزبان خودتان که کُردها هستند نگه دارید. شما در این استان آمار ترک و کُرد را به حساب ترک بودن می گذارید اتفاقاً سال 77 در طی اقدامی و با همت فراکسیون نمایندگان کُرد مجلس شورای اسلامی جمعیت کُردهای استان را برآورد نمودند که در این آمارگیری دقیقاً 74 درصد کُرد برآورد شد. من تعجب می کنم در استانی مثل این استان که 8 شهر خالص کُرد باشند شما می گویید این 8 شهر تنها 27 درصد کُرد دارد طبق این گفته ی شما باید 8 شهر کُردنشین و 24 شهر ترک نشین باشند، تو حرفی بزن که منطقی باشد. شما به خاطر اینکه فکر می کنید که این 75 درصد ترک بودند و من هم می گویم 75 درصد کُرد هستند تو از روی گیجی و حماقتت به جای اینکه واقعیت این دو داده را از هم تمییز دهید می آیید آنها را با هم جمع می کنی به همین خاطر در این نتیجه گیری من هم باشم می گم که جمعیت استان به دهها میلیون نفر می رسد. نکنه درصد کُردهای استان آذربایجان غربی را به نسبت جمعیت ترکهای استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و استان اردبیل، 27 درصد به حساب بیاورید آنوقت می گویم اگه منظورت این است من قبول دارم. ولی وقتی تنها منظورت فقط کُردها و ترکهای آذربایجان غربی می باشد کوته بینی است. کاش سری به بوکان و مهاباد و سردشت و پیرانشهر و اشنویه و نقده می رفتید آنوقت کم کم از دوران کودکی به دوران بلوغ می رسیدید و به سخنانم ایمان می آوردید.

 5. علی رضا - نورآباد فارس Says:
  در ضمن تو گفته اید که با 16 شهید و 200 زخمی در شهری مثل نقده بهترین شاهد از بافت جمعیتی آنهم منطقه است در این رابطه با خنده بهت می گم که واقعاً شما خودتان هم می دانید چی می گید؟ تو شیعه هستی و باید هم بیشتر هم شهید و زخمی بدهی تو در ایران نسبت به کُردها از اکثریت امتیازات و حق و حقوق شهروندی برخوردار هستی- اینهمه کارخانه در تبریز و شهرهای دیگر ترک نشین در آذربایجان شرقی دارید و تو در مجلس چندین وزیر داری در اکثر کارهای کلیدی و مهم اداری و دولتی در تمام نقاط ایران دست دارید حتی تا چند سال پیش رئیس تمام ادارات و بانکها در شهرهای کُردستان ترک و شیعه بودند. ولی کُردها سنی هستند سنی ها هم در ایران تاحدودی محدودیت برایش ایجاد می کنند و دارای هیچ کدام از این امتیازات ویژه شما نیستند. بنابراین درصد شهدای هر شهری را به حساب بافت جمعیتی نگذار شاید روستایی هم بیشتر از یک شهر هم شهید و زخمی داده باشد. تو مرا متهم به توطئه چینی می کنید در حالی که خودتان توطئه چینی می کنید یکبار به فارسها می گویید فارسهای سگ – فارسهای فاسیست و یکبار شخصیتهای بلند مرتبه ی جمهوری اسلامی را ( مثل رئیس جمهور محبوب کشور ؛ احمدی نژاد ) زیر سؤال می برید. شما لیاقت این همه امکانات را ندارید. در رابطه با تآیید صلاحیت نمایندگان در مجلس سخن رانده اید در این رابطه باید بگویم که در شهرهای مذکور بیشتر کسانی را می پذیرند که شیعه باشند و سنی ها را رد صلاحیت می کنند اینهم مقامات استان شما که به ناحق همه ترکند کاری می کنند که اولاً کُردها را از نام نویسی برای نامزد انتخابات ناامید کنند و اگر هم نامنویسی کنند آنها را رد صلاحیت می کنند آخه ترکها کُردهای شهروند و غیر نظامی کُرد را تروریست و مهاجر می پندارند در حالی که این طور نیست تو انگار که در ایران نیستی من فکر می کنم شما ترک باکو هستید که این قدر بی اطلاع هستید یا اینکه خودت را به خریت می زنید و یا اینکه من را خر می پندارید. دولت مقدس جمهوری هیچ گاه به خاطر کُردها ترکها را تنها نگذاشته است بلکه همیشه مدافع ترکها بوده است . شما در این استان با تئوری توطئه می گویید که انتخاب هر نمایندگی کُردی در شهری مثل نقده حمل بر توطئه ی فارسها یا دولت تهران می کنید می دونی هر ملتی که تئوری توطئه را برای هر داده یا رخدادی داشته باشد احتمال تروریسم بودن در میان آنها بیشتر است، دیگه نمی گویی که این شهر هم کُرد در آن وجود دارد. در رابطه با نکته ی پایانی ات بهت بگم که اولاً هیچ آواره ی کُرد عراقی در میان کُردها و ترکهای کُردی کُردستان شمالی ( مُکریان ) وجود ندارد زیرا با آزاد سازی عراق همه به کُردستان عراق عزیمت کردند. من گفتم که تو ترک آذری ایرانی نیستی و الا خبر داشتی. در پایان یک خواهشی از شما داشتم که دیگر بین کُردها و ترکها تفرقه افکنی نکن به خدا قسم به علی قسم امثال مثل شما هستند که به اتحاد ایرانیان لطمه وارد می کنید شما با دستان خودتان کُردها را تشویق به تجزیه طلبی می کنید و الا کُردها هیچ گاه مخالف ایران نبوده و نخواهد بود و اگر شما دست از تفرقه بردارید آنها حتی کُردهای ترکیه و سوریه را که زمانی جزو خاک ایران بود تشویق به ملحق شدن به خاک ایران می نمایند اگر احزاب کُرد خشونت را به خاطر روحیه ی تروریست بودنتان به خرج می دهند مردم عادی کُرد که مقصر نیستند. شما خجالت نمی کشید که اجساد کُردها را در وبلاگتان می آورید و بعد می گویید که به دست تروریسم کورد کشته شده اند به خدا قسم من در جریان کشته شدن این کُردها در اوایل انقلاب حضور داشتم ( آن زمان من سرباز بودم که ناگهان جنگ و درگیری میان مردم عادی کُرد و ترک به خاطر شیعه و سنی بودن در نقده در گرفت در این گیر ودار ارتش به یاری مردم ترک شتافت و ترکها هم با پشتیبانی ارتش کُردهای زیادی را قتل عام کردند و کُردها مجبور به ترک شهر شدند و حتی ترکها به خانه هایشان در نقده هم رحم نکردند و تمام اثاثیه ی خانه هایشان را تا زمانیکه به خانه هایشان بازگشتند ربودند و بعضی منازل خالی از سکنه ی کُردها را هم آتش زدند دقیقاً این تصاویری که در وبلاگت آورده ای بدست تروریستهای ترک کشته شده اند نه کُرد شما هم مثل ترکیه می خواهید جوری سوابق کُردها را در پیش افکار عمومی جهان خراب کنید که فردا کسی از کُردها حمایت نکند. ولی این را بدان ملت فارس هم بیدار شده و در برابر توطئه ی ترکان علیه هم آریاییهای کُرد خودشان سکوت نخواهند کرد و هر توطئه ی ای را خنثی خواهند کرد. شما به جای اینکه با کُردها برادر باشید هر روز به آنها توهین می کنید. شماها ضد انقلاب هستید ضد ایران هستید.ضد انسانیت هستید نژاد پرست محض هستید. زنده باد ایران و ایرانیان ( ترک – فارس – کُرد – بلوچ سلام بر دوست بی سوادم من واقعاً خنده ام می گیرد وقتی می گویید که ما تمدنهای بزرگ شرقی را بنیان نهاده ایم واقعاً ثابت کردید که ترک هستید آخه بدبخت چه تمدنی مگر نمی بینی خاورمیانه به چه بلایی گرفتار است من مطمئنم اگر مغولان گرگ صفت که نسل شماست 700 سال پیش به ایران نمی آمدند خاورمیانه حالا از کشورهای توسعه یافته و پیشرفته بود ما کم کم داشتیم تمدن سازی می کردیم که شما یک دفعه آمدید و تمام کتابخانه های ما را از بین بردید و آثار تاریخی بسیاری داشتیم فقط جنگ در ایران زمین نگذاشت که پا به پای غربیها پیشرفت کنیم می دونی این صفوی ها و سلجوقی ها و غزنوی ها و آق قویونلوها که وارثان چنگیز و مغول بودند اصلاً ایران را به باد دادند ما به خاطر اینکه جنگ طلب نبودیم و متمدن بودیم حکومتهای ایرانی را با زور به دست گرفتید همین امپراطوریهای شما بودند که حالا در منجلاب عدم توسعه گرفتار شده ایم. به آذربایجان مقدس شما سوگند که شما بیشتر به آن اعتقاد دارید تا خداوند متعال شما اصلا در مورد تاریخ حتی کتابی را درست و حسابی نخوانده اید اصلاً چرا شما فقط گزینه ای از اظهاراتم را آورده ای ترسیدی که حقایق روشن شود می دانی با این افکار کودکانه ات آبروی ترکها را برده ای شما خجالت نمی کشی تاریختان را به 5000 سال پیش نسبت می دهید با چه اسناد و مدارکی تو که بدون مدرک و اسناد قضاوت کرده ای در حالی که من چندین منبع را برایت ذکر کرده ام – در کجای مقاله من دست نیاز به بیگانگان دراز کرده ام فقط گفته ام این حقایق را به جهانیان انعکاس می دهم تا بیشتر آبرویتان برود- تازه من دکتری تاریخ نیستم فقط کارشناسی تاریخ گرفته ام و رشته ی دکتریم جمعیت شناسی می باشد که شاخه ای از جامعه شناسی می باشد خوب لو رفتی پس معلوم شد که تو فقط تکه ای از اظهارات بنده را خوانده ای و از خواندن بقیه ی مطلب عاجز مانده ای پس اگه اینطور نیست حتماً خیلی گیجی یا خیلی بیسوادی که رشته ی تاریخ را با جامعه شناسی و جمعیت شناسی اشتباه گرفته ای اول برو این دو رشته را از هم تشخیص بده بعد نظر بده من کلاً در اظهارات عنوان کرده ام که چه مدرکی دارم نکنه شما مقطع کارشناسی را با دکتری اشتباه گرفته ای مگر در اظهاراتم نگفته ام که من رشته کارشناسی یا لیسانسم تاریخ می باشد ولی رشته ی دکتری ام جمعیت شناسی با تکیه بر مسایل خاورمیانه و جهان سوم می باشد. لطفاً دوست من تمام اظهاراتم را به نمایش بگذار تا مردم خود قضاوت کنند یعنی خارجیها و روشنفکران فارس و کُرد و ترک و بلوچ و عرب و … در خاورمیانه خود قضاوت کنند و ببینند که این حقایق درست است یا غلط ؟ تو از امپراطوری حرف زده ای آخه امپراطوری عثمانی کی این قدر متمدن بوده که باعث پیشرفت و توسعه ی خاورمیانه گردد دفعه ی دیگه حرف از تمدن امپراطوری بزنی جکی را برای شما خواهند ساخت که آن سرش ناپیدا باشد تو واقعاً سالم هستی؟ آخه کی لولوبی ها و کاسیها و مادها ترک هستند؟؟!! مگر مغولان غارتگر و چنگیز خونخوار 600 سال پیش به این سرزمین نیامدند؟ تو اول برو تاریخ را مطالعه کن من گفتم که از بی هویتیتان، تاریخ دیگران را به خود نسبت می دهید به خدا قسم شما مریض هستید می دونی بعضی از آثار باستانی و یا بناهای تاریخی کُردها و فارسها که اسم یا ریشه ی ترکی دارند در اصل در زمان مغولاها و تاتارها نامهایشان به ترکی تغییر یافت و الا قبلاً نامهای اصیل آریایی داشتند. به خدا برادر ترکم من متعصب نیستم و کاملاً بدون پیش داوری قضاوت می کنم ترا خدا بهم بگو شما که علناً می دانید که این واقعیتها وجود دارند ولی چرا از این واقعیتها ابا دارید؟ به خدا قسم من می می دانم که تاریخ شما هم تمام این حقایق بنده را بازگو نموده چرا آنرا انکار می کنید؟ اگر فرض بر این بگذاریم که شما تمدنهای بزرگ شرقی را بنیان نهاده ایم پس کو آثار مثبت این تمدنهای دروغینتان مگر نمی بینی غیر از غارت و چپاول و جنگ و خونریزی در منطقه اثری از تمدن به اصطلاح شرقی شما نیست ؟ این به جای خود چرا کشورهای اروپایی گفته اند که» ترکها به هر منطقه ای هجوم آوردند تمدن شهرنشینی در آنجا از بین رفت.» شما همیشه با توسعه در تضاد بوده اید کُردستان عراق کم کم به سوی توسعه پیش می رود ولی ترکهای ترکیه با توجه به خصلت جنگ طلبی و ویرانگریشان سعی در روند تضعیف این توسعه دارند. آخه کُردها کی تروریست بودند مگر کُرد در ترکیه حق ندارد به زبان مادری اش درس بخواند؟ چرا شما این حق را در ایران به خود می دهید ولی برای کُردها ترکیه هیچ. هنوز هم تکلم به زبان مادری کُردی در ترکیه چندان آزاد نشده است چه برسد به تدریس در مدارس. کمی منطقی باش ، وجداناً راستش را بگو کسی که به خاطر دفاع از آرمانهایش و حقوق فرهنگی اش مبارزه می کند تروریست است؟ تازه ملتی که چندین هزار سال سابقه ی تاریخی بیشتر از ترکها دارد. ترا خدا بگو این کُردها چه گناهی کرده اند که هر روز آنها را تروریست قلمداد می کنید شما به جای اینکه با کُردها آشتی کنید تا روند توسعه در کشورهای جهان سوم بالاخص خاورمیانه رو به جلو برود ولی شما با تحریف و انکار تاریخشان می خواهید که ژنوساید دیگری را مثل ژنوساید ارمنی ها و کُردها توسط رژیم غاصب ترکیه در آذربایجان شرقی بوجود بیاورید و 100 سال دیگر خاورمیانه را به عقب برگردانید. مگه نمی بینی هر روز کشورهای خاورمیانه و جهان برای شما جُک می سازند. اگر می گویید کُردها چرا از ترکیه می کشند به خاطر این است که کُردها قریب به 80 سال است که از ترکیه می خواهند حداقل حقوق فرهنگی و زبانی شان را بدهد ولی ترکیه حتی از تکلم نمایندگان کُرد در پارلمان ترکیه امتناع ورزیده و قدغن نموده است، شما هم به جای کُردها بودید کاسه ی صبرتان تمام می شد و علیه ترکیه می جنگیدید انصافاً جای کُردها بودید این کار را نمی کردید؟ در ضمن چیه هی بحث کشتار و قتل عام ترکها توسط پ ک ک به میان می آورید مگر ترکیه هم کُردها را قتل عام نمی کند؟ شما چرا یک روی سکه را می بینید؟ آخه سردمداران حکومتی ترکها در ترکیه با گفتگو و منطق حالیشان نمی شود کُردها مجبورند دست به اسلحه ببرند. به شما می گویم اگر شما با کسی هم اتاق شوید و شما را به آدم حساب نکند و به حرف شما گوش ندهد و هرکاری خلاف میل شما خواست انجام دهد شما ناراحت نمی شوید؟ فقط بار اول و دوم ازش قبول می کنید بار سوم باهاش دعوا می کنید و از خود دفاع می کنید. کُردها هم دقیقاً اینطورند. پس هی نگویید تروریست پ ک ک . بلکه یا باید بگویید تروریسم ترکیه یا اگر کُردها را تروریست قلمداد می کنید هم کُرد و هم ترک را تروریست قلمداد کنید. به خدا قسم نگو که من با کُردها همدستم اصلاً کُردها که ملت من نیستند که ازشان با تعصب دفاع کنم من فقط از این ناراحتم که شما چرا واقعیتهای کُردها را انکار می کنید چرا بی خود می گویید که کرکوک مال ترکهای آذربایجان است ؟ اگه اینطور است چرا این همه از شما فاصله گرفته اند ؟ واقعاً نشان از کوچ ترکها به این منطقه دارد و الا ملصق به خاک آذربایجان می بود اصلاً فاصله ی مکانی بین تبریز و کرکوک همه اش که ترک نیستند بعد از ملکان و میاندوآب کلاً تا داخل شهر کرکوک همه کُرد هستند پس چطور شد کرکوک را شهری ترکی به حساب آوردید همین گفته برای شما کافی است که شما خصلت دروغ و تهمت و دزدی به میراث سرزمینی و فرهنگی و زبانی کُردها دارید. من واقعاً دیگه خسته شدم از بی منطقی شما… . برادران ترک عزیز چرا علیه مردم کُردستان اراجیف می بافید مگر همین شما ها نبودید که گفتید که کُردها به آذربایجان غربی هجوم آورده اند و آذربایجان غربی!! را از ما می گیرند پس باید از این به بعد مردم استان کُردستان هم حق دارند بگویند که ترکهای 3 درصدی قروه و بیجار با زور می خواهند کُردستان را اشغال کنند آخه احمقهای ضد امنیت ملی ایران، چرا نمی فهمید تقسیم بندیهای استانی طی سالهای قبل از انقلاب غلط بوده و الا حساب ترکها و کُردها جداست اگر این مهران بهاری مریض و بی هویت ( که احتمال می دهم پدرش فارس باشد و مادرش ترک ) واقعاً می گوید که به فریاد بخشهای ترک نشین و آذربایجانی کُردستان برسید و در اصل سرزمین آباء و اجدادی آنهاست- به کُردها هم حق بدهد که بگویند به فریاد بخشهای کُردنشین و کُردستانی آذربایجان برسید که در اصل سرزمین آباء و اجدادی آنهاست. اگر دست از این تفرقه بر ندارید انشاء الله در آینده ای نزدیک با تشکیل استان مُکریان در محدوده ی ارضی کُردستان در استان به ناحق آذربایجان غربی، کُردها را که 75 درصد کل استان می باشند از ترکها که 25 درصدند جدا خواهیم کرد این در حالی است که اگر تمام ترکهای استان کُردستان و کرمانشاه را آمارگیری نمایی به 5 درصد نمی رسد اگر شک دارید بروید و خودتان آمارگیری نمایید و قضاوت کنید. در ضمن ترور ناکام بارزانی هم شایعه ای بیش نبوده و فقط ترکها و دولت ترکیه دنبال بهانه می گردند تا کُردها را به جان همدیگر بیندازند و جنگ برادر کشی میان کُردها روی دهد و الا کُردهای ترکیه و عراق هیچگاه ضد همدیگر نبوده بلکه در این شرایط حساس مجبورند بطور سیاسی عمل کنند. البته تمام رسانه های داخلی و خارجی این خبر را مبنی بر ترور ناکام ایشان تکذیب نمودند حتی خود مسعود بارزانی هم از این خبر شگفت زده شد و گفت واقعیت ندارد. شرمتان باد که با خیانت و دروغ و ترور شخصیتی می خواهید باز هم علیه کُردهای این مرز و بوم توطئه کنید و دوباره روحیه ی دوران چنگیز و مغول به رگ و غیرت ناجوانمردانه تان خطور کرده و این بار به شیوه ای دیگر می خواهید ایران را به باد دهید من تا حالا کُردها را منع می کردم که ترکها را بکشند ولی از این به بعد ما فارسها به کُردها حق می دهیم که علیه شما بجنگند و الا دلیلی ندارد در این کشور تفرقه افکنی کنید باز هم ازتان خواهش می کنم به فکر امنیت ملی ایران باشید با کِردهای همسایه تان آشتی کنید و نگذارید که دوباره جنگی خانمانسوز روی دهد که به نفع کسی نیست بلکه به نفع دشمنان ماست مگر نمی بینی که دشمن بزرگ آمریکا در کمین ماست پس به یاری کُردها بشتابید و با آنها منطقی باشید تا آنها مجبور نشوند به خاطر بی منطقی و عدم مسؤلیت شما دست به اسلحه ببرند ایران را دوست داشته باشید ایران سرای همه ایرانیان است و بس. ترکها همسایه ی خوبی برای شما نبودند آنها شما را بیگانه به حساب آوردند به خدا قسم ( خطاب به ترکها می گویم ) اگر ترکها با کُردها خوب بودند و ما فارسها را بر علیه کُردها تحریک نمی کردند نه این جنگ و خونریزی بوجود می آمد و نه کُردها ادعای تجزیه طلبی می کردند من مطمئنم اگر با کُردها خوب رفتار شود و از روی انسانیت با آنها رفتار کنیم آنها هیچ گاه از ایران جدا نمی شوند بلکه کُردهای ترکیه را هم تحریک به ملحق شدن به خاک ایران می نمایند. اگر ترکیه ادعای ارضی بر سر دو شهر کُردنشین « موصل » و « کرکوک » را دارد ایران هم حق دارد ادعای ارضی بر سر کُردستان ترکیه داشته باشد که در دوران عثمانی از ایران جدا شد. ای کُردان سراسرجهان به زادگاه آبا و اجدادیتان افتخار کنید و از زیر ستم ترکیه به در آیید تا در کنار بقیه ی ایرانیان به حقوق پایمال شده ی خود دست یابید ما انسان هستیم حداقل وحشی و بی تمدن نیستیم ترا خدا دست از سنی بودن هم بردارید همین سنی بودن شما اتحاد را در میان شما سست کرد و کرمانشاه و ایلام و درسیم و و خانقین و … که شیعه هستند از خود رنجاندید و دور نمودید. همین سنی بودن شما را مجبور به تبعیت از آتاترک و صدام و … کرد و در نهایت باعث حادثه ی انفال و حلبچه و جنایات غیر انسانی کُردهای استان آگری و درسیم کُردستان توسط ترکیه گردید که به نظرم به نسل کشی بیشتر شبیه اند تا یک کشتار معمولی ( البته این، موضوع بحث مدرک دوره ی دکترایم خواهم بود که انشائ الله به زبان انگلیسی به سازمان ملل هم ارائه خواهم داد )، طبق آماری که سازمان ملل بدون حکومت جهانی در طی اقدامی منتشر کرد جمعیت واقعی ترکها را در ترکیه 56 درصد برآورد کرد و جمعیت کُردها را به نسبت کل جمعیت ترکیه 43 درصد برآورد کرد، تازه ترکیه در همین چند سال اخیر از روند افزایش زاد و ولد کُردها در ترکیه اظهار وحشت و نگرانی کرد و در مجلس خواستار پیگیر این مساله شد که زاد و ولد کُردها را کنترل کند و نگذارد بیش از 2 بچه داشته باشند و در عوض به والدین ترکهای وحشی جهت تشویق به زاد و ولد بیشتر پاداش دهد هرچند ترکها به اندازه ی کُردها توانایی زاد و ولد بیشتر ندارند، کُردها به نسبت ترکها زاد و ولد بیشتری دارند این را تجربیات نژاد و قومیت و ملیت شناسی اثبات کرده است که نژادها به نسبت زاد و ولد متفاوتند ( پایان نامه ی فوق لیسانس جمعیت شناسی اینجانب می باشد که شاخه ای از جامعه شناسی است؛ در ضمن یادم رفت عرض کنم که من حالا دانشجوی دکترای جمعیت شناسی « بر روی مسایل خاورمیانه و جهان سوم» هستم ). تمام این وحشی گری و بربریت به تفکر سیبری بودن شما برمی گردد چون که شما متعلق به این سرزمین نبوده و نیستید شما از سرزمین سیبری آمده اید منطقه ای که تمدن شهرنشینی نداشت. چرا شما در استان آذربایجان غربی کُردها را از شهر اصلی خودشان ( نقده ) بیرون می کنید از نظر تاریخی متعلق به کُردهاست و هیچ شکی در آن نیست و شما باز هم دست از آنها بر نمی دارید و شهرک محمد یار را در سرزمینی ایجاد نمودید که هر چها طرفش روستاهای کُردنشین می باشد و شما با زور می خواهید شهرکی ترک نشین را در آن ایجاد کنید تا فردا ادعای ارضی بر سرزمین کُردستان داشته باشید. ترا خدا ترکها بدانند که اگر جهان این واقعیتها را بداند تمام جهان شما را نفرین خواهند کرد و به کُردهای مظلوم خواهند گفت ( بای ذنب قتلت ) . همین حسنی شما در شهر کُردنشین ارومیه خون کُردها را مباح نموده است به خاطر چی؟ چونکه کُرد و سنی هستند؟ آیا کُردها انسان نیستند؟ این خلق کُرد در طی تاریخ این قدر فروتن بوده است که از حق دولتی مستقل چشم بپوشد و تا حالا که دستش به خونی آلوده نشده و در طول تاریخ مهاجم و متجاوز نبوده نشان از تمدن سه هزار ساله اش در این سرزمین دارد این ملت تاریخی به قدمت 2700 ساله دارد این مردم – مردم آریا و زردشت هستند که از کوههای قفقاز تا کوههای توروس کشیده شده است. متاسفانه باز هم ترکیه می خواهد گریلاهای پ ک ک را از میان بردارد و به ناحق آنها را تروریست خوانده است ولی در واقع آنها به خاطر بربریت ترکها شورش نموده اند انصافا از شما می پرسم کسی که زبان مادری را از کسی قدغن نماید ( چیزی که سالهاست در ترکیه اعمالل می شود ) دور از انسانیت نیست؟ چرا نمی گذارید کُردها به زبان مادری در ترکیه گفتگو کنند آیا شما جای کُردها بودید قبول می کردید ؟ می دانی چرا به ترکها خر می گویند به خاطر این است که ترکها در سرزمین کُردها به کُردها ظلم می کنند و آنها را می کشند و می گویند اینجا کُردستان نیست و شما ترکان کوهی هستید آیا این واقعا مسخره نیست؟ تازه همین ترکان اروپایی شما ( که ادعای تمدن و اروپایی بودن می نمایند ) و در آلمان ساکن هستند و مقیم و تبعه ی آنجا به شمار می روند طی همین چند روز پیش که ترکیه به شمال عراق لشکر کشی کرد به ساکنان مقیم کُرد در آلمان یورش می برند و آنها را مورد اذیت و آزار قرار می دهند . آیا نزاد پرستی تا این حد بربریت و وحشی گری و خریت نیست؟ کُردی که به خاطر حفظ زبان مادری و حقوق فرهنگی اش مبارزه می کند این تروریست بشمار می رود؟ اگر نه پس چرا آنها را از سرزمینشان بیرون می رانید و آنها را قتل عام می کنید؟ حالا باز هم می خواهید برایت بگویم البته من که کُرد نیستم و الا اطلاعات بیشتری در اختیارت می گذاشتم تا قانعت کنم که… . برادران ترک عزیزم من یک فارس هستم ولی ترکها را خیلی دوست دارم چون به انسانیت احترام می گذارم ولی می خواستم عرض کنم که متاسفانه تاریخ ترکیت شما پر از جنایت و قتل و کشتار می باشد من به عنوان مثال کردهای بدبخت و بی دولت را برای شما مثال می زنم که داداش آتاتورک شما صدها هزار کرد را همراه ارمنی ها قتل عام کرد و صدها روشنفکر کُرد را در کیسه های بسته به دریاچه ی «وان» انداخت و آنها را ناجوانمردانه غرق کرد و زنان و کودکانشان را در دره ای در خاک و میهن خودشان ( کُردستان ترکیه ) با هواپیماهای آن زمان گلوله باران کرد و حتی در تاریخ هست که به سربازان ترک دستور داده شده بود که هر وقت به جنوبشرقی ترکیه ( که در اصل کُردستان است )رسیدند آزادی تام را دارند که هر جنایتی که دلشان بخواهد بکنند مثلا به صدها زن و دختر جوان کُرد و ارمنی تجاوز جنسی نمودند – برادر ترکم آیا واقعا این نشان از وحشی و بربریت ترکها نیست مگر آنها انسانت نبودند چرا دولت پستی به نام ترکیه این اقدامات را در حقشان اجرا نمود و یا هزاران کودک کُرد را در گهواره آتش زدند و زنده زنده شکمشان را با سر نیزه پاره کردند. ویا مگر شما نبودید که در نغده ی کُردستان ایران جنگ کُرد کشی را به راه انداختید شما همسایه ی دربه در کُردها بودید پس چرا هزاران کُرد را در نقده سر بریدید و در عوض کُردها را متهم به سربریدن نمودید هیچ گاه کُردها چه در آذربایجان غربی ( که75 ) درصد کُرد هستند) و ترکیه که 40 درصد جمعیت ترکیه کُرد هستند به ترکها توهین و بی احترامی و تهاجم نموده اند بلکه فقط ترکها بوده اند که به خاک و میهنشان تجاوز نموده اند برادر ترکم عصر بربریت و وحشی گری به سر آمده است عصر انترنت و ماهواره و تمدن است نمی دانم شما به کجای تاریختان افتخار می ورزید تاریخی که پر از جنایت و قتل علیه انسان باشرف کُرد است. آیا آیندگان از شما نخواهند پرسید که چرا تاریخ ترکها پر از جنایات می باشد. برادر ترک عزیزم کُردستان ترکیه بخشی از خاک ایران بود که به خاطر سنی بودنشان ملحق به امپراطوری دروغین سنی ترکان عثمانی شدند و الا ترکیه حالا به این وسعت نبود و نام ترکیه در سال 1923 ورد زبان مردم شد و نامگذاری گردید و الا قبلا نامی از ترکیه در میان نبود بلکه نامش سرزمین آناتولی و کُردستان بود که داداش آتاترک وحشی و بی تمدن به خاطر حس نژاد پرستی اش تمام ساکنان آناتولی و کُردستان را با کُرد و ارمن و آشوری و … ترک قلمداد کرد و به جای اسم « کردیه » اسم « ترکیه» را برای آن انتخاب کرد. در فرصتی دیگر وسعت خاک ایران را در طی نقشه ای در طول تاریخ به نمایش خواهم گذاشت تا ترکها بدانند که شرق و جنوبشرقی ترکیه زمانی خاک « ایران زمین » بود نه خاک ترکستان مغولان غارتگر وحشی و بی تمدن. من یک خواهشی از برادران کُرد دارم که دست از تعصب مذهبی و سنی گرایی بردارند و خواستار ملحق شدن به خاک ایران باشند. من از طرفی کُردها را مقصر می دانم و به آنها می گویم که چرا به خاطر سنی بودن باامپراطوری عثمانی متحد شدید؟ مگر نمی دانستید که ترک اگر مسلمان هم باشد مسلمان بودنش هم از روی خریت است. حالا از کُردستانی های عزیزم دعوت می کنم که هر چه سریعتر مواضعشان را تغییر دهند و در سازمان ملل خواستار ملحق شدن به ایران زمین گردند برادران کُرد عزیزم شما با ما فارسها از نژاد « آریا » هستید و مشترکات فرهنگی زیادی با هم داریم مثل نوروز و … . پس چرا نمی آیید و از قلمرو حکومت ترکیه بیرون نمی آیید و به ما فارسها ملحق نمی شوید به خدا ملت فارس بد نیستند شاید سردمداران حکومتی در زمان شاه با شما بد بوده باشند و در زمان حاضر هم مطمئن باش بد نیستند بلکه ترکها که همسایه شما بودند اخبار و شایعات بد سربریدن را منتشر می کردند و تمام ایرانیان را بر ضد کُردها تحریک کرده بودند و الا فارس هیچ گاه اینقدر بی رحم نیست که کُردها را در ایران زمین قتل عام کند، چرا شما در استان آذربایجان غربی کُردها را از شهر اصلی خودشان ( نقده ) بیرون می کنید از نظر تاریخی متعلق به کُردهاست و هیچ شکی در آن نیست و شما باز هم دست از آنها بر نمی دارید و شهرک محمد یار را در سرزمینی ایجاد نمودید که هر چها طرفش روستاهای کُردنشین می باشد و شما با زور می خواهید شهرکی ترک نشین را در آن ایجاد کنید تا فردا ادعای ارضی بر سرزمین کُردستان داشته باشید. ترا خدا ترکها بدانند که اگر جهان این واقعیتها را بداند تمام جهان شما را نفرین خواهند کرد و به کُردهای مظلوم خواهند گفت ( بای ذنب قتلت ) . همین حسنی شما در شهر کُردنشین ارومیه خون کُردها را مباح نموده است به خاطر چی؟ چونکه کُرد و سنی هستند؟ آیا کُردها انسان نیستند؟ این خلق کُرد در طی تاریخ این قدر فروتن بوده است که از حق دولتی مستقل چشم بپوشد و تا حالا که دستش به خونی آلوده نشده و در طول تاریخ مهاجم و متجاوز نبوده نشان از تمدن سه هزار ساله اش در این سرزمین دارد این ملت تاریخی به قدمت 2700 ساله دارد این مردم – مردم آریا و زردشت هستند که از کوههای قفقاز تا کوههای توروس کشیده شده است. متاسفانه باز هم ترکیه می خواهد گریلاهای پ ک ک را از میان بردارد و به ناحق آنها را تروریست خوانده است ولی در واقع آنها به خاطر بربریت ترکها شورش نموده اند انصافا از شما می پرسم کسی که زبان مادری را از کسی قدغن نماید ( چیزی که سالهاست در ترکیه اعمالل می شود ) دور از انسانیت نیست؟ چرا نمی گذارید کُردها به زبان مادری در ترکیه گفتگو کنند آیا شما جای کُردها بودید قبول می کردید ؟ می دانی چرا به ترکها خر می گویند به خاطر این است که ترکها در سرزمین کُردها به کُردها ظلم می کنند و آنها را می کشند و می گویند اینجا کُردستان نیست و شما ترکان کوهی هستید آیا این واقعا مسخره نیست؟ ؟ تازه همین ترکان اروپایی شما ( که ادعای تمدن و اروپایی بودن می نمایند ) و در آلمان ساکن هستند و مقیم و تبعه ی آنجا به شمار می روند طی همین چند روز پیش که ترکیه به شمال عراق لشکر کشی کرد به ساکنان مقیم کُرد در آلمان یورش می برند و آنها را مورد اذیت و آزار قرار می دهند . آیا نزاد پرستی تا این حد بربریت و وحشی گری و خریت نیست؟ کُردی که به خاطر حفظ زبان مادری و حقوق فرهنگی اش مبارزه می کند این تروریست بشمار می رود؟ اگر نه پس چرا آنها را از سرزمینشان بیرون می رانید و آنها را قتل عام می کنید؟ حالا باز هم می خواهید برایت بگویم البته من که کُرد نیستم و الا اطلاعات بیشتری در اختیارت می گذاشتم تا قانعت کنم که … . برادر ترک عزیزم من یک فارس هستم ولی ترکها را خیلی دوست دارم چون به انسانیت احترام می گذارم ولی می خواستم عرض کنم که متاسفانه تاریخ ترکیت شما پر از جنایت و قتل و کشتار می باشد من به عنوان مثال کردهای بدبخت و بی دولت را برای شما مثال می زنم که داداش آتاتورک شما صدها هزار کرد را همراه ارمنی ها قتل عام کرد و صدها روشنفکر کُرد را در کیسه های بسته به دریاچه ی «وان» انداخت و آنها را ناجوانمردانه غرق کرد و زنان و کودکانشان را در دره ای در خاک و میهن خودشان ( کُردستان ترکیه ) با هواپیماهای آن زمان گلوله باران کرد و حتی در تاریخ هست که به سربازان ترک دستور داده شده بود که هر وقت به جنوبشرقی ترکیه ( که در اصل کُردستان است )رسیدند آزادی تام را دارند که هر جنایتی که دلشان بخواهد بکنند مثلا به صدها زن و دختر جوان کُرد و ارمنی تجاوز جنسی نمودند – برادر ترکم آیا واقعا این نشان از وحشی و بربریت ترکها نیست مگر آنها انسانت نبودند چرا دولت پستی به نام ترکیه این اقدامات را در حقشان اجرا نمود و یا هزاران کودک کُرد را در گهواره آتش زدند و زنده زنده شکمشان را با سر نیزه پاره کردند. ویا مگر شما نبودید که در نغده ی کُردستان ایران جنگ کُرد کشی را به راه انداختید شما همسایه ی دربه در کُردها بودید پس چرا هزاران کُرد را در نقده سر بریدید و در عوض کُردها را متهم به سربریدن نمودید هیچ گاه کُردها چه در آذربایجان غربی ( که 75 ) درصد کُرد هستند) و ترکیه که 40 درصد جمعیت ترکیه کُرد هستند به ترکها توهین و بی احترامی و تهاجم نموده اند بلکه فقط ترکها بوده اند که به خاک و میهنشان تجاوز نموده اند برادر ترکم عصر بربریت و وحشی گری به سر آمده است عصر انترنت و ماهواره و تمدن است نمی دانم شما به کجای تاریختان افتخار می ورزید تاریخی که پر از جنایت و قتل علیه انسان باشرف کُرد است. آیا آیندگان از شما نخواهند پرسید که چرا تاریخ ترکها پر از جنایات می باشد. برادر ترک عزیزم تمام این وحشی گری و بربریت به تفکر سیبری بودن شما برمی گردد چون که شما متعلق به این سرزمین نبوده و نیستید شما از سرزمین سیبری آمده اید منطقه ای که تمدن شهرنشینی نداشت. علی کوچولو ی عزیزم به خاطر پدرت هم که شده متعصب نباش تو علناً به کُردها توهین می کنی و بعد می گویی که من به کُردها توهین نمی کنم. جالب است که واقعیت گفته ای که بچه از سر ناعلاجی به گریه پناه می برد دقیقاً این مصداق شماست هیچ دلیل مستندی ندارید می خواهید با تحریف مسایل تاریخی و زبان شناسی و نژاد شناسی و … بر روی کمبود شخصیتی ترکها پرده پوشی کنید، شما تقریباً 700 سال است که به ایران آمده اید ترکها از نژاد تاتار و مغول هستند من تعجب می کنم که ترکها، نژاد خودشان را هم انکار می کنند، آخه عزیزم مگه در تاریخ نخوانده ای که تاتارها لقب مغولها و در بعضی از اسناد از اجداد مغولها بودند اصلاً در تاریخ مغول هرجا نام از مغول برده شود نام ترک هم همردیف آن آمده است خواهش می کنم برو کتاب » تاریخ مغول در ایران – نوشته ی برتولد اشپولر – با ترجمه ی محمود میر آفتاب » را بخوان ببین واقعاً اینطور است یانه؟ اتفاقاً این حرف را برای یکی از همشهریهایت که ترک میاندوآب و فوق لیسانس هم هستند بازگو کردم ایشان واقعاً از حرف شما شاخ درآورد و گفت که ما معتقدیم که از نژاد مغولها هستیم همانطور که شما از نژاد آریا هستید این شخص اصلاً مطالعه ندارد- اتفاقاً همین همشهری شما کلی به چنگیز و جغتای و هولاکو خان افتخار کرد و گفت که مایه افتخار ماست که سرزمینهای زیادی را با شجاعت فتح کرد و دست کمی از توانایی و رشادت رومیان نداشت. بنابراین زبان مغولی و ترکی هر دو از یک ریشه و نژادند آنهم مغولی – آلتی. این نامهای التصاقی که می گویی از همان دوران مغولها بر جای مانده است، و الا قبلاً نام اصیل کُردی و مادی و گوتی و … را داشتند. حتی خیلی از شهرها و روستاهای کُردها و فارسها و بلوچها و لُرها هم هنوز نام ترکی و مغولی آنزمان که هجوم آوردند بر سر آن است. اما در رابطه با یاوه گوییهایت : 1- شما با بیشرمی تمام گفته اید که آریاییها ( فارسها و کُردها و بلوچها ) از سیبری آمده اند !!!! ولی من فکر می کنم که شما با این گفته ات بزرگترین خیانت را به هویت و تاریخ ترکان تاتار و مغول نموده اید اگر این حرف را ترکان بشنوند می ترسم برایت سنگین تمام شود تو انگار نقشه ی ترکستان بزرگ را ندیده ای که بیزیم سولدوز آنرا در سایتش آورده و دقیقاً مناطق سیبری را با رنگ قرمز آورده همراه با بقیه ی نقاط ایران و کُردستان و شمال ایران و ترکمنستان و نقاطی از ارمنستان که همه با رنگ قرمز و بعنوان پراکندگی سکونت ترکان نشان می دهد. تازه آریاییها 2700 سال پیش به ایران آمدند در حالی که ترکان مغولی و تاتار 700 سال پیش به ایران آمدند خیلی از منابع و مآخذ از ایرانیان و خود ترکها و حتی کتابهای نویسندگان خارجی وجود دارد که دقیقاً این نکته را اثبات می کنند. اگر می خواهید آنها را برایت ذکر می کنم البته به شرطی که همه ی آنها را بخوانی و مطالعه کنی. حتی شاعر بزرگ فارسها » حافظ شیرازی » هم دقیقاً به حمله مغولان به ایران اشاره کرده است» 656 » ه.ق- 2- در رابطه با مورد دوم باید بگویم که تو دروغ می گویی تو علناً حرکت آزادیخواهی کُردها را ( هرچند از نوع مسلحانه است ) عملی تروریستی قلمداد می کنی و بعد می گویی که توهین نکردم. شما علناً هویت کُردی را انکار می کنید در حالی که خودت را به نفهمی زده اید و خود را کاملاً غیر افراطی بشمار می آوری. 3- آری من تو را خوب می شناسم و لازم به فاش کردن هم نیست تو همینکه از روی کمبود شخصیتی ابراز وجود می کنی کافی است و برای شناسایی نیت پستت کفایت می نماید. 4- تو در اینجا واقعاً نشان دادی که یا نفهمی و کودن و یا بی سواد ولی من احتمال بیسوادیت را بیشتر احساس می کنم. عزیزم تو با اصرار گفته ای که لولوبی ها و مادها و ماننها و کاسیها ترک !!!!!!!!!! بودند و دلیل غیرواقعبین التصاقی ترکی را به آن می دهید در حالی نمی دانید که این اقوام آباء و اجداد کُردها بوده و هستند. و شما از بس که تاریخ وحشیگری و ترور و خیانت و چپاول گری در طول تاریخ داشته اید با زور می خواهید که تاریخ کُردها را به خود نسبت دهید چون می دانید که کُردها بی صاحب و بدون پرچم و کشور در سطح بین المللی هستند به همین خاطر ترکان وحشی و بی تمدن چنین ادعای دروغینی را بر زبان می رانند ( بدون سند و مدرک قابل اعتبار بین المللی ) و ننگشان می آید که بگویند آباء و اجداد مغول و چنگیز و تاتار و آلتی هستند زیرا از بس که جنایاتها کردند و تمام کتابخانه ها و فرهنگ و تمدن و آثار باستانی کُردها و فارسها را نابود کردند. و خیلی از مراکز تاریخی و مناطق شهری و روستایی نام ترکی به خود گرفت در حالی که قبلاً نامی کُردی یا فارسی یا بلوچی بر روی آن بود. تو با این گفته ی خودت که می گویی «ماننها ترک بودند»- می دونی اصلاً ماننا به چه معنیست؟ و به چه واقعه ای در تاریخ گفته می شود؟ ماننا همان مادهای آریایی بودند که در روستای قةلاِچی شهرستان بوکان که کُردنشین هستند اتحادیه ای را به شکل فدرالیسم امروزی بوجود آوردند و با آشوریها متحد شدند. تو در جایی می گویی که کُردها آریایی بوده و به ایران آمده اند در اینجا هم می گویی که اصلا مانناها کُرد نبودند من آخرش نفهمیدم شما گیج هستید یا بی سواد هستید تو را خدا بهم بگو مدرک دانشگاهیت چیست؟ تو از طرفی آریایی بودن کُردها را تأیید می کنی از طرف دیگر اقدامات آریاییها مبنی بر تشکیل اتحاد ماننایی توسط آنها را به ترکان نسبت می دهی. دفعه ی دیگر این حرف را بزنی پاک آبروی خود و ترکان تروریست همدستتت را می بری. واقعاً شما تا این حد به خود اجازه می دهید که تاریخ کُردهای این مرزو بوم را با بیشرمی تمام به ترکان نسبت می دهی واقعاً بی خود نیست که برای ترکها جُک می سازند و خر خطابشان می کنند شما به اصطلاح خودتان روشنفکر هستید وای به حال مردم عادی ترک!!!! تازه به کوری چشمان شما و ترکهای تروریست همدستت، تحقیقات ژنتیکی و نژاد و ملیت و هویت شناختی در جهان کاری کرده است که واقعیات تاریخی را کاملاً آشکار نموده است مگر ندیدی چند سال پیش تحقیقات اروپایی نشان داد که ترکهای ایران و ترکیه 90 درصد با ترکهای ترکمنستان و مغولستان و اقوام مختلف تاتار در مناطق دور سیبری شوروی سابق شباهت دارند، اتفاقاً چند سال بعد هم اثبات شد که گوتی ها و لولوبی ها و کاسیها و میتانی ها و مادها با کُردها و لُرهای امروزی کاملاً شباهت ژنتیکی با همدیگر دارند، این تحقیقات به زبان فرانسه ارائه شده است. اگر واقعآً لولوبی ها و گوتی ها و میتانی ها و کاسیها و غیره کُرد نبودند چرا محل حکومت و سکونت آنها دقیقاً در مناطق آناتولی و بین النهرین و میزوپوتامیا که دقیقاً مانطق کُردستان امروزی می باشد بوده است اگر آنها ترک بودند پس چرا آثاری از زندگی جمعی و فردی ترکها در این مناطق وجود ندارد تو اگر به مناطق جغرافیایی این اقوام ( گوتی ها و لولوبی ها و … ) یعنی به سیرت و حکاری و اشنویه و پیرانشهر و مهاباد و سنندج و بوکان و سقز و کرمانشاه و ایلام و وان و بتلیس و بوتان و دیاربکر و ارزنجان و ماردین و قامیشلو و کرکوک و موصل و اربیل و سلیمانیه و خانقین و حلبجه سفر کنی می بینی که اصلاً ترکی در آن مناطق وجود ندارد همه و همه کُردنشین هستند که دقیقاً این مناطق و شهرهای مذکور مناطق آناتولی و بین النهرین و میزوپوتامیا ( کُردستان امروزی ) را در برمی گیرد( یعنی دقیقاً هر چهار قسمت تقسیم شده ی کُردستان بین ایران و ترکیه و عراق و سوریه ). اگر واقعاً این اقوام ترک بوده اند چرا در محل سکونت این اقوام آثار حتی تاریخی ترکی را در این مناطق نمی بینیم چه برسد به اینکه ترک وجود داشته باشد. تو دلایل زبانی را آورده ای ولی از اینجا معلوم می شود که خیلی بیسوادی تو ادعا می کنی که اقوام گوتی و لولوبی و ایلامی و… زبانشان قبلاً ترکی بوده !!!!!!!!!!!! و برای اثبات آن تاریخ 80 ساله را برایم آورده ای و گفته ای که چرا زبان ترکی در تهران در طی این هشتاد سال عوض نشد؟! آخه احمق تو تاریخ 2700 ساله را با تاریخ 80 ساله یکی می دانی؟ تازه زمانی که آریاییها با اقوام قبلی ساکن در ایران آمیختگی پیدا کردند آمیختگی آنها در دو منطقه ی جداگانه صورت نگرفت بلکه در کنار همدیگر و در شهرهای و روستاهای آنزمان با یکدیگر زندگی کردند و در طی 2700 سال زبان مادها با اقوام گوتی ها و لولو بیها و کاسیها و عیلامی ها و … به شکل کُردی امروزی منتهی با لهجه های متفاوت شکل گرفت ( لهجه های گوناگون کُردی در سراسر کُردستانات نشان از این مسأله می دهد )، نه اینکه مثل حالا ترکها در آذربایجان ساکن باشند و فارسها هم در مناطق خودشان در این صورت من هم می گویم که تشکیل زبان آنهم طی 80 سال اصلاً صورت نمی گیرد و ادعای شما را تأیید می کنم ولی این قضیه مربوط به هزاران سال است شوخی نیست مربوط به 80 یا صد یا دویست یا پانصد سال نیست. مگر نمی بینی که ترکها هم زمانی که زبان ترکی شکل نگرفته بود با آمیختگی با اقوام مختلف مغول و تاتار و آلتی و یاج و ماجوج و … کم کم زبان ترکی شکل گرفت منتهی به قدمت هزاران سال. و الا قبلاً زبان به این صورت ترکی نداشتیم. تو اگر روند شکل گیری زبانهای دنیا را مطالعه کنی دقیقاً بدین صورت ( یعنی از برخورد و آمیختگی و اختلاط با چندین اقوام در سطح کلان در طی هزاران سال شکل گرفته و هرکدام به صورت امروزی خود در آمده است). تو در جایی دیگر گفته ای که زبان ترکی بطور یکسان در تمام مناطقی که ترک وجود دارد قابل فهم است ولی زبان کُردی نه – در این رابطه باید بگویم که اولاً این قدر احمق هستی که نمی دانی هرچه زبانی لهجه های گوناگون داشته باشد غنی بودن آن زبان را می رساند، زبان کُردی از بس که غنی است لهجه های فراوانی دارد و آنهم به برکت اقوام گوناگون گوتی ها و لولو بی ها و کاسیها و عیلامی ها و میتانهی ها و مادها و … بوده که اینهمه لهجه های گوناگون در کُردی داریم البته این از بارزترین زبانها ی دنیاست که اینهمه لهجه دارد حتی زمانی که فرانسویها و انگلیسیها در مورد این زبان تحقیق نمودند پی به این زبان کهن و اصیل بردند و حتی اظهار نمودند که زبانی با این همه لهجه ی گوناگون نشان از تاریخ کهن این ملت دارد حتی محققان انگلیسی و فرانسوی تحقیقاتی را بر روی خط میخی اقوام کهن خاورمیانه مثل گوتی ها و لولو بی ها و مادها انجام دادند و دقیقاً ابراز داشتند که میان متون خط میخی در این منطقه ( کُردستان ) دقیقاً با لهجه های کُردی امروز شباهتهای بسیار زیادی وجود دارد. در ضمن تو گفته ای که بعضی لهجه های کُردی قابل فهم بسیاری از کُردهای دیگر نیستند – در این رابطه باید بگویم که اولاً شما یا در میان کُردها نبوده اید و اطلاع ندارید و یا خودت را به نادانی می زنید ولی طبق گفته شما بهت جواب می دهم مگر تو نگفتی که اگر لغات یک زبا تغییر هم کند ولی ساختار آن زبان مهم است؟ طبق این گفته ی شما زبان کُردی هم هر چند لهجه ها از نظر دایره ی لغات متفاوتند ولی ساختار زبان کُردی در تمام لهجه های آن یکسان می باشد و طوری نیست که ساختار و گرامر زبانیشان هم تغییر کند. هم مطالعات تاریخی و ژنتیکی و هم زبانشناسی در جهان این مسأله را ثابت کرده اند و علی کوچولوی عزیزم لزومی نیست خودت را به خاطر ترکها به زحمت بیندازی. من تعجب می کنم از خریت شما، مگر همین کُردها و فارسها نبودند که 700 سال پیش که به ایران هجوم آوردید تا حدودی به شما زندگی یکجانشینی و شهرنشینی یاد دادند تاریخ مغول را بخوان موقعی که به دیار پارسها و آناتولی و بین النهرین ( کُردستان کنونی ) هجوم آوردند چه غارتها و چپاولها که نکردند تا این که در دستگاه اداری فارسها و کُردها فنون کشورداری و یکجانشینی را تا حد کمی یاد گرفتند و حتی کسانی مثل احمد تکودار مسلمان شد و روایت است که گفت کاش قبلاً با این تمدن و مردمان ایران زمین آشنا شده بودم؛ زیرا آنها ( ترکها ) قبلاً مهاجر و کوچرو بودند و ییلاق و قشلاق می رفتند از زندگی یکجانشینی و شهرنشینی چیزی نمی دانستند، به خاطر بی هویتی تان – مثلاً همین آتشکده هایی که در اطراف دریاچه ارومیه وجود دارند نشان از تاریخ چند هزار ساله ی کُردها دارد زیرا آباء و اجداد کُردها آتشکده هایی داشتند و یا من تپه حسنلو را در آذربایجان غربی! ( کُردستان شمالی ) برایت مثال می زنم که واقعاً از نظر تاریخی متعلق به تاریخ آباء و اجداد کُردها می باشد که ترکها با زور ادعا می کنند که مال آنهاست ، البته ترکها حق هم دارند!!!! چون چیزی ندارند از تجربیات تاریخی و میراث تاریخی که به آن ببالند و در سطح بین الملل با آن مدال افتخار بگیرند، بنابراین مجبورند جدا از غارت و چپاول مادی به غارت و چپاول معنوی و میراث تاریخی کُردها هم اقدام کنند. به شما می گویم توران عزیز در طی این 700 سال که به آناتولی و بین النهرین( کُردستان کنونی ) آمدید و به غیر از قتل و غارت و چپاول چیزی بلد نبودید، چطور این همه آتشکده و آثار باستانی را بوجود آوردید؟ در حالی که باستانشناسان در ایران و جهان آتش کده ها را به بیش از 2000 سال پیش و به کُردها نسبت می دهند. زمانی که مادها و کاردوخها ( کُردهای امروزی ) در سرزمینشان آناتولی و میزوپوتامیا و بین النهرین ( که حالا محدوده ی جغرافیایی کشورهای ایران و سوریه و بخشی بسیار زیادی از شرق و جنوبشرقی کشور ترکیه را شامل می شود) به کشاورزی و دامداری مشغول بودند؛ ترکها در مناطق سیبری پراکنده بودند تا اینکه کم کم متحد شدند و به عنوان سازمانی تروریستی در آنزمان شروع به غارت و چپاول نمودند که دامنه ی جنایات آنها به مناطق فارسها و کُردها هم کشیده شد و به سرزمین ما آمدند و کم کم وارد دستگاه اداری فارسها و کُردها شدند و قریب به چند صد سال بعد، غلام و چاکر و کنیز درباریان و پادشاهان ایران زمین گشتند. 5- از سری اقوام التصاقی زبان مادها را می توان به اقوام کورمانجی و هورامی و زازایی و یارسانی و کلهری و لولوبیان و… اشاره کرد که حتی خط میخی دوران مادها هم این مسأله را تأیید کرده اند ( موزه خانه ی ایتالیا 1960 ).6 – در رابطه گفتیم که زبان کُردی زبان واحدی است با ساحتار و ستراکچر یکسان منتهی با لغات متفاوت که اینهم غنای زبان کُردی را می رساند، زبان کُردی با تمام لهجه های آن به عنوان زبانی واحد در دانشگاههای اروپا مثل دانشگاه شرقی سوربون فرانسه که حتی فرانسویان هم مثل خانم هاژه کلاوییر و ژویس بلو در این رشته ( ادبیات کُردی ) دکترا گرفته اند، تدریس می شود. زبان ترکی هم آمیخته از مجموعه ی اقوام مغول و تاتار و آلتی و چنگیز و… بوده است پس جای هیچ جر و بحثی وجود ندارد. . 7- من در رابطه با کُردهای سنی می گویم که توحش و بربریت به خرج دادید. کُردهای قارنا و قلعه تان و نقده را ژنوساید نمودید به خاطر چی؟ به خاطر اینکه کُرد و سنی بودند و مطالبات ملی را می خواستند؟ من خودم در جنگ نقده شاهد بودم که چطور این ترکهای شیعه با پشتیبانی ارتش خمینی ( ره ) کُردها را مثله می کردند و زنان و کودکانشان را سر می بریدند. تو کشتن زن و کودک بی دفاع کُرد را غیورمردی آذربایجان می نامید تو که در جنگ نبوده ای چرا نظر می دهی؟ کُردها هم حق داشتند از خود دفاع کنند و ترکها را بکشند. ترکهای تروریست ترکیه چی ؟ آنها هم مگر همنژاد شما نیستند چرا سر کُردها را می برند؟ مگر کُردهای ترکیه چه می خواهند؟ مگر آنها نمی خواهند که زبانشان در ترکیه قدغن نشود و در مدارس تدریس شود، آخه ترکیه
 6. علی رضا - نورآباد فارس Says:

  آخه ترکیه تا همین چند سال پیش اجازه ی تکلم به زبان مادری کُردی را در خانه و کوچه و بازار نمی داد چه برسد به اینکه در مدارس اجازه بدهد. 8- الکی نظر نده در اینجا هم حق با من است و ترکها دقیقاً این کار را می کردند ولی به شما می گویم اگر کُردها این کار را می کردند و شما به جای کُردها بودید به من و کُردها حق می دادید؟ علی کوچولو این حرفهای من چرندیات نیست واقعیات از گلوخفه شده ی ملتی است که تاریخی به قدمت چند هزارسال دارد و امروزه به خاطر حفظ ارزشها و آرمانهای ملی خود مبارزه ی مسلحانه را در پیش گرفته است زیرا که مثل شما در ایران پستهای حساس حکومتی و اداری را به خاطر سنی بودنشان در دست ندارند اگر کُردها ی سنی مثل ترکهای شیعه چندین وزیر و مسؤل بالای حکومتی را در ایران داشتند و یا در ترکیه می گذاشتند به زبان کُردی حرف بزنند مسلماً مثل شما مبارزه ی مدنی را در پیش می گرفتند. کاش ترکها به جای کُردها بودند آنموقع خوب قضاوت می کردند. 9- تو مرا متهم به تحریک نمودن کُردها علیه ترکها می نمایید ولی بدان که اولاً من کُرد نیستم تا از ملتم دفاع کنم ثانیاً من وابسته به هیچ حزب یا سازمان سیاسی خاص کُرد نیستم.

  من به خاطر وجدان انسانی و ایرانی ام نظر می دهم و برای من فرق نمی کند کُرد یا ترک یا بلوچ باشد به علی قسم اگر ترکها مثل کُردهای امروزی این بلا بر سرشان می آمد من متقابلاً از ترکها حمایت می کردم آنهم نه از روی غرض بلکه از روی واقعیات و حقایقی که دارند. ما اگر با کُردها خوب باشیم و سنی بودن را به رخشان نکشیم هیچ وقت آنها ادعای تجزیه طلبی نمی نمایند ولی متأسفانه می بینم که ترکها واقعاً با کُردها دشمنی به خرج می دهند. کُردها هم مجبورند از خود دفاع کنند. 10- تو از ناسونالیسم افراطی سخن رانده ای ولی علی کوچولوی عزیزم شما علناً دم از ناسیونالیسم می دهید خودت هم متوجه نیستی. اگر کُردها ناسیونالیست افراطی باشند مسلماً شما ها بیشتر از کُردها افراطی تر هستید چرا که شما ترکها با توجه به اینکه نسبت به کُردها امکانات اقتصادی مثل داشتن کارخانه و کارزگاهها و پروژه های عظیم اقتصادی در شهرهای ترک نشین دارید و اکثر پستهای حساس وزارتی و اداراتی را در دست دارید و چندین وزیر در مجلس دارید ولی باز هم ناسپاس هستید و در پی توطئه هستید و یکبار کُردها و یک بار فارسها را متهم به تروریست بودن و فاشیزم بودن و… می نمایید.
  علی کوچولوی عزیزم اولا نباید ناراحت شوی که می گویم پدرت کُرد است بلکه باید افتخار هم کنی که پدرت کُرد است من هم اگر پدرم کُرد می بود افتخار می کردم زیرا با این تاریخ و فرهنگ عظیمی که کُرد دارد هرکسی به آن افتخار می کند. ولی احمق خر منظور من این نیست که واقعاً پدرت کُرد است بلکه منظورم همسایه ی دربه در بودن ترکها با کُردها هستش که در استان کُردستان شمالی یا مُکریان ( آذربایجان غربی !) با همدیگر زندگی می کنند. و همسایه ی در به در همدیگر هستند.و الا من کی تورا دیده ام تا تو را و پدرت را بشناسم. من که نه همسایه ترکها و نه همسایه کُردها هستم فقط شما و کُردها هستید که در کنار همدیگر زندگی می کنید و 75 درصد استان آذربایجان غربی یا کُردستان شمالی یا مُکریان، کُرد هستند. پاک آبرویت رفت، به علی قسم بی خود نیست که برای شما جُک می سازند. در مورد سیبری بودن سخن رانده اید ولی این را بدان که من هر ملتی را که از هر نقطه ای آمده باشد برایم مورد احترام است منتهی واقعیت تاریخ مهاجرت آنها برایم مهم است، مهم این است که این ملت در چه تاریخی به سرزمین دیگر آمده است، زیرا قدمت تاریخی برای اثبات واقعیتهای فرهنگی و زبانی و آثار باستانی و غیره ی یک ملت برای شناساندن و شناسنامه داشتن آن ملت در سطح بین المللی بسیار مهم است که بواسطه ی آن از اعتبار و ارزش و منافع بین المللی بهره مند گردد. آریاییها یا ترکان مغولی از هر سرزمینی آمده باشند مهم نیست مهم این است که قدمت تاریخی کدام یک بیشتر از دیگری است و نیز مهم این است که هر دو از نژاد متفاوتی بودند. من اصلاً در نوشته هایم ننگ بودن یا برتر بودن مناطق سیبری یا هر جای دیگر را ابراز نکرده ام منتهی فقط از این تعجب کرده ام که شما و ترکان تروریست همدستت، مهاجرت ترکان را از سیبری انکار می کنید و در عوض مهاجرت آریاییها را از سیبری تأیید می کنید. انسان در هر کجا بوده و یا از هر کجا آمده باشد انسان است. مهم زیاد بودن قدمت تاریخی کُردها نسبت به ترکهاست که کُردها زودتر از ترکها با آمیختگی با اقوام کهن خاورمیانه ( گوتی ها و لولوبی ها و… یکجانشین شده و صاحبان اصلی این سرزمین ( کُردستان امروزی ) گشتند و تمدن کُردیت را تشکیل دادند در حالی که ترکها دو هزار سال بعد با وارد شدن به این سرزمین صاحب این سرزمین شدند.

  در ضمن تو برای ادعایت سایتی را آورده ای و گفته ای که آریاییها از سیبری – اوراسیا آمده اند ولی از شما سؤالی دارم و آن اینکه اوراسیا چه منطقه ای می باشد مگر اوراسیا میان دو قاره ی آسیا و اروپا نمی باشد آیا اوراسیا در قسمتهای شمال شرقی آسیا قرار دارد؟ یا قسمتهای شمال غربی آسیا؟ یامنطقه ی واقع بین دریاچه ی آرال و خزر ؟ تازه اگر بگوییم که حرف شما درست است و آریاییها از آنجا آمده اند لطمه ای به شخصیت و تاریخ 2700 ساله ی آریاییها نمی زند مهم این است که قدمت تاریخی آریاییها چند هزار سال بیشتر از ترکها می باشد. همانطور که لطمه ای هم به شخصیت و اعتبار ترکان نمی زند که 700 سال پیش از سیبری آمده اند، خودت هم می دانی که من بیشتر روی قدمت تاریخی و اعتبار و ارزش تاریخی تأکید کرده ام تا مکان شروع مهاجرت دو طرف ترکان و آریاییها. در اینجا بحث بر سر این است که شما این واقعیت خودتان را که می گویم از سرزمینی دیگر ( سیبری ) با قدمت 700 سال آمده اید انکار می کنید. در ضمن در پایان تو مرا متهم به فحاشی نموده اید ولی در این رابطه باید بگویم که این شما هستید که شروع به فحاشی نموده اید تو چرا در برابر واقعیات کُردها موضع می گیری و بدون مطالعه و سواد نظر می دهی و آبروی خود و ترکان را می بری. من اصلاً بی خود و بی جهت به هیچ کس توهین نمی کنم مگر اینکه این شخص خودش بخواهد. ومن مجبور به اینکار شوم. من کمی عصبی هستم و خودبخود در برابر مسایل غیر واقعی واکنش نشان می دهم این را هم به حساب لمپن بازی به حساب میاور. کمی واقع بین باش شما اگر با من و کُردهای هم آریایی خودم در نیفتید من و کُردها کاری به شما نداریم.
  در رابطه با این گفته ات » پيش از ورود اقوام آريايی در حوالی درياچه چيچست (اروميه) اتحاديه به نام ماننا از ترکيب آشورها و اورارتوها وجود داشت که چون بسيار کوچک و بی قدرت بود گاهی تحت تسلط آشوری ها و زمانی اورارتوها بود » باید بگویم که من قبلاَ گفتم که آریاییها با اقوام کهن ساکن در منطقه در آمیختند و این اتحادیه هم در اصل در منطقه ی قلایچی بوکان که بعضی منابع حوالی دریاچه ارومیه فرض می کنند صورت گرفت و این اتحادیه هم با آشورییها و ساکنان دیگر منطقه صورت گرفت البته چون در قدیم نقشه ای به این صورت وجود نداشت شهرها و مناطق نزدیک دریاچه ی ارومیه را به حوالی دریاچه ی ارومیه می شناختند. زمانی که اصلاَ هویت ترکی در منطقه وجو نداشت. و از ترکان مغولی خبری نبود. اگر شک داری تحقیقاتی در مورد روستای قلایچی انجام بده یا منابع تاریخی این خطه را بدست بیاور و مطالعه کن و ببین واقعاَ این طور است است یا نه؟ من نمی دانم شما چرا دوست دارید بیشتر در مورد آبا’ و اجداد کٍردها بدانید در حالی که این تاریخی که می گویید مربوط به هزان سال پیش که کٍردها در این سرزمین ساکن بودند می باشد. نکنه اوارتوها را هم مثل ماننها ترک به حساب آورید البته از شما بعید نیست زیرا از بس که کمبود شخصیتی و تاریخی دارید.

  چیه علی خویلو، باز هم ول کن نیستی، مسخره! من بهت احترام گذاشتم و به نظریاتت ارزش قایل هستم که می گویم علی خویلو هم بدان اشاره کرده و الا من خودم اکثر مناطق آذربایجان غربی! را گشته ام و می دانم کجاها کُرد یا ترک وجود دارد تازه من به گوشه ای از نظرت اشاره کرده ام تا یاشر ماری کوری جُکم بیشتر بدان پی ببرد. لزومی ندارد شما بگویید کجا کُرد هست یا نیست؟ چون شما مریض بوده و متعصب هم هستید و با زور ماری کوری بدبخت ! را هم همدست خود کرده ای که این خربازی را در بیاورید. تازه برای من خیلی مهم است که می گویی اطراف قطور و الند خوی کُرد وجود دارد، بعضی از ترکها این را هم انکار می کنند ولی خودمونیم ها یهو واقعیت از دهانت پرید زیرا بعضی از واقعیتها را انسان از روی فطرت انسانی اش ناخودآگاه بر زبان می راند البته اگر هم نمی گفتی من می دانستم که این اطراف خوی کُرد وجود دارد ولی شما که تازه واقعیت را گفته بودید می خواهید جوری ماسمالی کنید که زیاد واقعیت آشکار نشود و از روی مسخره بازی ات می گویی صدها روستا وجود دارد و فقط قطور و الند «خوی» کُرد وجود دارد در حالی که من خودم تحقیق نموده ام که 95 درصد روستاهاش کُرد نشین ( کُرد شکاک ) هستند. البته این را هم انکار نمی کنم که داخل شهر» خوی «، ترکها در اکثریتند. ولی در روستاها کُردها در اکثریتند. در ضمن این جُکهایی که گفته ای من در مورد ترکها شنیده ام نه لُرها ( البته هرچند من لُر نیستم ولی مطمئنم لُرها از ترکها متمدن ترند و با فرهنگ تر- حداقل مثل ترکها خر غاصب و اشغالگر و وحشی نیستند. ).
  بدبخت برو تاریخ 700 سال پیش خودت را مطالعه کن زیرا هنوز تاریخ 700 ساله ات را به تمامی نمی دانی می آیی در مورد تاریخ چند هزار ساله ی کٍردها نظر می دهی. واقعیتی هست که باید بهت بگویم که زمانی که مغولان ( 700 سال پیش ) به ایران آمدند اصلاَ سرزمینی به نام آذربایجان وجود نداشت و حوالی دریاچه ی ارومیه همگی کٍرد و آریایی بودند کم کم ترکان مغولی کٍردها را از سرزمینهای حوالی تبریز و دریاچه ارومیه به طرف مناطق کوهستانی نقده و میاندوآب و ارومیه و شاهیندژ و … عقب راندند و الا همه کٍردنشین بودند. همین بودن آتشکده ها و تپه های باستانی نشان از تاریخ کٍردها دارد این را بی خود و بی جهت نمی گویم این را باستانشناسان و تاریخدانان خارجی که بدون پیش داوری نظر می دهند اثبات شده است من و شما اگه دروغ هم بگوییم آنها دروغ نمی گویند و واقعیت را بیان می کنند.

  در ضمن تحقیقات اروپایی نشان داد که زبان کردی بر خلاف ادعای شما ( که می گویید اصلاَ کردی زبان نیست ) واقعاَ یکی از زبانهای اصیل و کهن هند و اروپایی است البته این تحقیقات در زمان کمال آتاترک ترکیه ( بنیانگذار جمهوری ترکیه ) روی داد آنگاه که در پی شورش و قیام کٍردهای شیعه ی درسیم ( منطقه ای در کردستان ترکیه ) به رهبری سید رضا درسیمی صورت گرفت این جریان زمانی پیش آمد که دولت فاسد ترکیه بعد از اینکه قیام کردهای شیعه ی درسیم را سرکوب کرد تمام زنان و کودکان و خردسالان کٍرد که به غارها پناه برده بودند با آتش زدن درب غارها کردها را زنده زنده در آتش سوزاندند و خفه نمودند در این گیر و دار بود که فرانسوی ها اعتراض نمودند و گفتند این بر خلاف کنوانسیون بین المللی می باشد و از بین بردن ملتی مثل کرد روا نیست ( آنهم غیرنظامیان ) اما دولت ترکیه که از هویت کردی در ترکیه وحشت داشت اظهار داشت که اینها کرد نیستند تا ملتی باشند بلکه آنها ترکان کوهی و یاغی هستند که علیه همنژادان ترک خود قیام نموده اند تا اینکه پژوهشگران اروپایی به تحقیقات در مورد این ملت مظلوم و کهن آریایی و ایلامی پرداختند و اظهار داشتند که این مردمان از نظر نژاد و ملیت و زبان با ترکها فرق اساسی دارند این تحقیقات باعث اعتراض دولت ترکیه گردید و به کنسولگریهایشان در ترکیه اعتراض نمود که این تحقیقات بر خلاف کنوانسیون بین المللی می باشد آری این چنین است برادرم مظلومیت کٍردها در تاریخ جهان.

  در پایان محض رضای خدا مسایل مذهبی و دینی را در بین خودتان پیش نکشید مساله ی کردها ملی می باشد نه مذهبی. کردهای کردستان و آذربایجان غربی خیلی شما را قبول دارند حتی در تمام سایتها و وبلاگها و شبکه های ماهواره ای می بینیم که کردهای کرمانشاه و ایلام در صدر اولند این خوشبختانه نشان از بیداری هویت ملی می دهد. من با کردهای سنی زیاد بوده ام به خدا قسم اصلاَ دین و مذهب برایشان مهم نیست فقط ملیت برایشان مهم است حتی می گویند که ما بواسطه ی تمدن ایلام و کرمانشاه می باشد که در جهان فخر و مباهات می ورزیم که کٍرد هستیم و حتی فرانسوی ها و آلمانیها کٍردها را بواسطه ی تمدن ایلام و کتیبه ی بیستون کرمانشاه می شناسند اگر بدانی کٍردهای درسیم و ترکیه و عراق و سوریه چقدر شما را قبول دارند از خوشحالی می گریید حادثه ی قتل عام و ترور کٍردهای ایزدی نشان داد که کٍردها خیلی بی کس اند در جهان پس بیایید متحد باشید و ایران را سرای خود بپندارید.

 7. kormanj Says:

  به خاطر ارسال مقالات و مطالب خود از علی رضا بسیار سپاس گذاریم.

  و آرزوی سربلندی برای ایشان داریم.

 8. علی رضا - نورآباد فارس Says:

  به فریاد همنژادان کُرد خود در نقده بشتابید:
  نویسنده: علی رضا – نورآباد فارس
  ای مردم با شرف کرد نقده گرمترین سلام من را پذیرا باشید من در حالی این نامه ی گلایه آمیز را می نویسم که کم کم شهر نقده خالی از جمعیت کرد می شود و کم کم مردم کرد نقده شهر را ترک می کنند و میدان را برای ترکان مهاجر خالی می کنند من واقعاَ از هم وطنان و برادران کردتان در شهرهای دیگر کردستان و هم چنین از همشهریهایتان در خود شهر نقده اننقاد داشتم و آن اینکه چرا شما این قدر بی مبالات هستید و با دست خودتان کاری می کنید که هم دولت و هم ترکها از این موقعیت سوء استفاده کنند و با انقلابی سفید کردهای این مرز و بوم را بیرون کنند. شهری که ناموس ملی و تاریخی و فرهنگی شما می باشد شهری که از نظر داشتن زمینهای کشاورزی دارای حاصلخیزی بسیاری می باشد تا جاییکه با زمینهای کشاورزی خوزستان برابری می کند جدا از منابع طبیعی دیگری که دارد. شهری که اگر کردها آنها را با دست خود به ترکها واگذار نمایند بزرگترین خیانت تاریخی و فرهنگی و ملی و کردیت در جهان خواهد بود. شهری که اگر ترکان مهاجر آن را بطور کامل غصب کنند مثل این است که قوانین نظام طبیعی الهی به هم می ریزد ترکها متعلق به این سرزمین نیستند آنها مهاجران وحشی هستند که به گرگهای انسان خور مشهورند و دوباره می خواهند دوران مغول و تاتار را برای ایرانیان زنده کنند به نظرم این بزرگترین جنایات تاریخ در قرن بیست و یکم خواهد بود اگر کردها در این زمینه سهل انگاری نمایند.البته در این رابطه چندین راهکار به نظر می رسد که کردها باید بدان توجه کنند که در زیر به آن اشاره می کنیم:

  1- برای جلوگیری از تهاجمات گرگهای انسان خور ترک- بایستی کردها در وهله ی اول از شهر نقده شروع کنند و آن جمع آوری مسالمت آمیز امضا و بیاننامه و … در اعتراض به آن و ارجاع آن به مقامات بالا. بطوریکه نه یک بار و دو بار بلکه تا می توانند از طریق شخصیتهای بانفوذ دولتی اقدام به این کار نمایند و ناامید نشوند.
  2- شهرهای دیگر استان مثل مهاباد و پیرانشهر و بوکان و اشنویه و سردشت از طریق نمایندگانشان در مجلس و یا سایر ادارات و شخصیتهای بانفوذ دولتی اقدام به اعتراضی مسالمت آمیز نموده و مسولان را از این محرومیتی مناطق کردنشین نقده و عملکرد ترکها و مسولان اداری شهر نقده و حتی استانداری ارومیه آگاه و یادآوری نمایند.
  3 – و یا اینکه مردم شهرهای کردنشین مذکور هم به جمع آوری امضا وبیاننامه و … اقدام کنند و آن را به مقامات بالای کشور مثل دفتر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله حامنه ای و یا ریاست محترم حمهوری آقای دکتر احمدی نژاد عزیز ارجاع دهند در ضمن کردها باید بطور سیاسی عمل نمایند و احساسی برحورد نکنند و بار اول و دوم که جواب نگرفتند دست نکشند بلکه مرتب و بطور مداوم از طریق نمایندگانشان و یا شخصیتهای نفوذی دولت این کار را انجام دهند.
  4- دانشجویان محترم کرد دانشگاهها مخصوصاَ دانشگاههای استان شروع به اعتراضات مسالمت آمیز و تحصن دسته جمعی و تحقیقات میدانی نموده و از این طریق اعتراضات مدنی شان را به مقامات بالای حکومتی برسانند من مطمئنم اگر دانشجویان دست بکار شوند خیلی بهتر است به همین خاطر از دختران و پسران دانشجوی کرد تقاضا مندم که در این زمینه نهایت کوشش خود را به عمل آورند و با تشکیل انجمنهای وابسته به دولت این کار را بکنند زیرا ممکن است کمی مشکل ساز باشد.

  5- در ضمن روشنفکران کرد ( مخصوصاَ روشنفکرهای کردی که حالا در ایران نیستند ) بایستی این مساله را به جوامع بین المللی و سازمان ملل و یا از همه مهمتر به سازمانهای حقوق بشر و NGO ارجاع دهند و این مساله را بین المللی کنند. البته این بر عهده ی نشریات کردی هم در خارج می باشد.
  6- آگاهانیدن کردهای ایلام و کرمانشاه و خراسان که شیعه هستند و بیشتر از کردهای سنی می توانند بانفوذتر در کارهای دولتی باشند – بدین معنی که دانشجویان و کارمندان کرد دولت بایستی این مسولیت را بپذیرند. مطمئن باش کردهای ایلام و کرمانشاه اگر بدانند که کردها تحت ستم ملی هستند به یاری تان جهت جمع آوری امضا و … اقدام می کنند و راهپیماییهای مسالمت آمیز نشان می دهند. البته به شرطی که دین و مذهب را کنار بگذارید و این مساله را زنده نکنید پس محض رضای خدا مساله ی مذهبی را پیش نکشید هر چند می دانم کردهای استان جعلی آذربایجان غربی چندین سال است دین و مذهب را در برخورد با برادران کردشان کنار گذاشته اند.
  7- اتحاد نمایندگان شهرهای کردنشین استان با نمایندگان کرد شهرهای استان ایلام و کرمانشاه و کردستان و خراسان در این زمینه- بدین معنی در انتحابات مجلس شورای اسلامی که قرار است نمایندگانی انتخاب شوند واجب و ضروری می باشد که این مساله را در آینده مطرح کنند و پیگیر باشند و کاری کنند که این مساله را آنقدر در مجلس مهم و جدی بگیرند که حتی به رسانه ای خارج هم خطور کند و انعکاس داده شود و خارجیان آن را در خبرهایشان تحت پوشش قرار دهند. و در تلویزیونهای ماهواره ای آن را پخش کنند. این بند خیلی خیلی مهم می باشد.
  8- کردهای استان کردستان و کرمانشاه بایستی اول به مقامات تذکر دهند و بگویند که در صورت ادامه کردستیزی در نقده و محمدیار -ما هم نسبت به ترکهای 5 درصدی استان کردستان و کرمانشاه رفتار ترک ستیزی داشته و از این مساله چشم نمی پوشیم و ما هم حق داریم که چنین شهرکهای کردنشینی در مناطق ترک نشین استانهای مذکور ایجاد کنیم. مطمئن باشید مفید واقع می شود حد اقل ایران در چنین موقعیتی که در آستانه ی جنگ با آمریکاست و کلی مشکلات و چالشهای خارجی و داخلی دارد باعث توقف روند کردستیزی در منطقه ی نقده یا شهرهایی مثل ارومیه و ماکو و سلماس و … می شود. البته در این زمینه همکاری دولتمردان کرد استانهای مذکور خیلی ضروری است.

  9- بازگشتن کارمندان دولتی و آموزگاران و معلمان و مردم دیگر عادی کرد که زمانی ساکن نقده بوده اند- تا برای کردهای داخل شهر دلگرمی شده و از روند مهاجرت تدریجی از شهر متوقف شود.
  10 – سرمایه گذاری نمایندگان هر چهار استان مذکور در این مناطق و تشویق سرمایه داران دیگر شهرهای کردنشین مخصوصاً کردهای مرکز- تهران- که سرمایه و بودجه کافی دارند ) جهت خرید زمین و بهبود اوضاع مناطق فقیر و زاغه نشین شهر نقده- اگر نمایندگان کرد و سرمایه داران روشنفکر و آگاه شده به مسایل ملی خود خواستار خدمات رسانی به کردهای شهر نقده و فشار آوردن به شهرداری و فرمانداری و حتی استانداری استان باشند مفید واقع می شود.
  11- دانشجویان کرد باید با ارایه ی پایان نامه های دوره های مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و حتی دکترا در رشته های تاریخ و جامعه شناسی و روانشناسی و جمعیت شناسی و ادبیات سعی در شناساندن این فجایع نموده و استادان و روشنفکران فارس و بلوچ و عرب را هم آگاه نمایند. بایستی این آسیب شناسی بطور جدی در این منطقه صورت گیرد.
  12 – نمایندگان کرد باید نمایندگان بلوچ و عرب و گیلکی و لر را هم از این چالش آگاه نمایند و سعی کنند آنها را در این زمینه با خود همراه کنند.

  13 – اهمیت دادن به این خطر بزرگ از جانب نمایندگان و کارمندان دولتی و مخصوصا دانشجویان و انعکاس مداوم آن در روزنامه ها.
  14 – عدم معامله و خرید و فروش با ترکهایی که قصد تخریب و خیانت را دارند.
  15- سعی در رشد جمعیت روستاهای اطراف نقده و محمدیار و افزایش ساخت و ساز در روستاهای مذکور – این راهکار نسبتا خوبی می باشد هرچند زیاد آسان هم نیست که در روستاهای نزدیک نقده و اطراف محمدیار، کردهای وطن پرست و هویت طلب روستاهای دیگر شهرهای کردنشین با رفتن به آنجا و ساخت منزل و اماکن مسکونی سعی در وحشت ایجاد نمودن میان ترکها و در نهایت ترس ترکها از ادامه ی این روند و در نهایت ناامید نمودن آنها در افزایش ساخت و ساز در شهرک قلابی محمدیار نقده.
  16 – کردهای هویت طلب و ملی کرد زمینه ای را فراهم کنند که کردهای خراسان را جهت خرید زمین با قیمت ارزان تشویق نموده و آنها را به ساخت و ساز در روستاهای اطراف آن تشویق نمایند البته چون شیعه هستند زود به ثمره می رسد. البته هرجند این راهکار خیلی محتمل به نظر نمی رسد ولی کردها سعی کنند اگر هم نتوانستند ضرری که به آنها نمی رسد البته این مساله باید از طریق دانشجوها صورت گیرد.
  17 – نام نهادن وبلاگها و سایتهای بیشتر به نام نقده از طرف کردها و حتی گرفتن مجوز و نشریه ی کردی به نام نقده خود بی تاثیر نیست. در ضمن ادامه و پیگیر نمایندگان استانهای ایلام و کرمانشاه و کردستان و کردهای خراسان جهت تشکیل استانی به نام کردستان شمالی یا مکریان و همراه نمودن نمایندگان اقلیتی عرب و بلوچ و لر و گیلکی نسبت به این طرح- در اینجا از نمایندگان و مردم هر چهار یا پنج استان کردنشین تقاضامندم که جهت تسریع این طرح به بیاننامه و جمع آوری امضا و … اقدام کنند.

  18 درد دل با کردها و دانشجوهای کرد نقده و زنده کردن جنایات نقده و قارنا در محیط روشنفکری و دانشجویی باعث تعصب نسبت به شهر اصیلشان نقده شده و حداقل از ادامه روند کرد ستیزی و مهاجرت کردها از شهر اصیلشان نقده جلوگیری می شود.
  19 – تبادل نظر با تمام اقشار کرد نقده و ارائه ی کنفرانسها و فستیوالهای ادبی و فرهنگی و جامعه شناسی کردی و برگزاری آنها به جای شهرهای دیگر کردستان در شهر نقده ضروری می باشد.
  20 – از محققان کرد تقاضامندم که به تحقیقات فرهنگی و تاریخی و از همه مهمتر جمعیتی در گذشته در این مناطق بپردازنند و تا زمانیکه اشخاص پیر و سالخورده زنده اند از آنها در مورد ترکیب جمعیتی این شهر و کل استان بپرسند و به عنوان سند قابل اعتبار که مطمئنم در قوانین بین المللی مفید واقع می شود اقدام کنند. راهکار زیادی در نظر دارم ولی فعلاً اینها راهکار اساسی هستند که باید در نظر گرفته شود. موفق و پیروز و سربلند و ترک ستیز باشید. ) البته منظورم ترکهای تندرو و افراطی که از کشورهای همجوار خط می گیرند منظورم است.

 9. محمد Says:

  مدیر وبلاگ عزیز از اینکه نظرات علی رضا را در وبلاگت درج نموده ای بسیار سپاسگذارم من خودم نقده ای هستم و از احساسات دوستانه شما کردهای خراسانی همیشه کردستانی ام و علی رضا متشکرم. لطفاَ این بیاننامه را در بین دانشجویان پخش کنید تا در ایران عزیز که هرگز قصد جدایی از آن را نداریم به ژنوساید سفیدی که در انتظار شهرم است دچار نشویم. آفرین بر برادران کردم و فارسهای دلسوزی مثل علی رضا و شهین بروجردی و … که در رابطه با نقده مطلب می نویسند. ترا خدا یه کاری کنید ترکهای نژاد پرست که از آذربایجان شوروی تحریک می شوند دارند ما را از شهر بیرون می کنند دیروز بود که در همسایه یگی ما دو خانواده به مهاباد نقل مکان کردند. باور کن آنقدر گریستم که حتی ترکهای همسایه ام دلشان به حالم سوخت و همراه خانواده ی کٍرد همنژادم به دلجویم پرداختند و من که دخترشان دوست دخترم می باشد آنقدر با همدیگر گریستیم و در پایان بهش گفتم ترا خدا شهر را ترک نکنید ما که پولی نداریم مثل شما به مهاباد بیاییم و در آنجا خانه بخریم ترا خدا نگذار پدرت این شهر را ترک کند هر چند نیشتمان در جوابم گفت که پدرش کار و کسبی ندارد تازگی در شهرداری به خاطر حس وطن پرستی اش و با دروغ نسبت دادن وی به پ ژ ا ک از جانب ترکها از کار اخراج شده و آنها به خاطر اینکه تمام فامیلهایشان در مهاباد هستند و شرکت خصوصی دارند و برای پدرش کار پیدا کرده اند مجبورند به مهاباد نقل مکان کنند و بعد به من گفت که محمد جان ناراحت نباش در آینده ای نزدیک در همین شهر جشن عروسیمان را به کوری دشمنان ترکمان برگزار خواهیم کرد و هیچ گاه در این شهر که سرزمین آبا’ و اجدادمان می باشد تنهایت نخواهم گذاشت و با عشق و علاقه و دوستی و صمیمیتمان شهرمان را هم آباد خواهیم کرد و تا آخرین قطره در این شهر خواهیم ماند مطمئن باش دوستی و عشق ما فراتر از اینها می باشد که ترکها خیال می کنند که کردها شهر را ترک می کنند کور خواندند و مرتب با هم ارتباط تلفنی خواهیم داشت. آری این است سرنوشت من و صدان کرد دیگر در این شهر ژنوساید سفید زده خدایا به کمک برادران کردمان در کردستان و خراسان و کرمانشاه و ایلام و استان همیشه جعلی آذربایجان غربی به دادمان برس.

 10. kormanj Says:

  برای محمد عزیز

  این دیگه چه جور نظر دادن است . شده اید مانند یک ویروس و در همه پست ها نظر داده اید آن هم مشابه.

  یک نظر می دادید هم ما می دیدیم.

  ابراز همدردی ما را بپذیرد. به امید روز شادی شما

 11. محمد Says:

  برادر کرمانجی ام از اینکه با مهمانی همچون من اینطور رفتار می کنی اشکالی ندارد ولی آنقدر دلم از دست این ترکان رنجیده است که خیال کردم این فریاد نامه ی من به شما نمی رسد زیرا هر بار که نظرم را وارد می کردم کارت انترنتی ام قطع می شد و دوباره مجبور بودم آنرا بفرستم. اگر می دانستم در یکی از نظرها ثبت شده آنرا به خاطر روی گل شما که حیف است ویروس بگیرد نمی فرستادم. عذر من را پذیرا باشید ای همشهری و هم ولایتی کردم در دیار غربت خراسان، به امید روزی که شما ها هم بر طبق نظر علی رضای عزیز به سرزمین آباء و اجدادیتان برگردید و کردستان را آباد کنید. کردستان عزیز به شیرمردانی همچون شما خیلی نیاز دارد. به امید دیدار تا روز بازگشتنتان از دیار غربت خراسان به دیار نقده و ارومیه و خوی و سلماس و ما را می دیدید که در چه منجلابی گرفتار شده ایم.

 12. kormanj Says:

  برای محمد عزیز
  آقا محمد ما ایمیلی برای شما فرستادیم اما از آن جا که ادرس وارد شده از سوی شما صحیح نبوده این ایمیل به دست شما نرسید
  و برگشت خورد .
  ما در آن پیام برای شما به صورت مفصل توضیح داده بودیم اگر ایمیل خود را درست وارد کنید ما ان را دوباره برای شما خواهیم فرستاد.
  از گفته طنز ما هم نارحت نشوید ما خواهان خوشی تمام کورد ها هستیم.
  موفق و موید باشید.

 13. محمد Says:

  سلام
  در مورد آقای دکتر!!

  محمد عزيز ما قبلا» تذكر داده ايم كه به هيچ يك از اقوام نبايد توهين كرد و بدين دليل نظر شما كلا» از وبلاگ پاك شد

 14. یک هموطن Says:

  آقای علی رضا ی بدون نام فامیل

  من هم چون شما نه ترکم و نه کرد بلکه ایرانی ام. کاری هم به ترک و کرد و فارس و بلوچ بودن آدمها ندارم فقط آنها را با میزان انسان بودنشان می سنجم. ولی بسیار متاسف شدم که نوشته شما را در پاسخ به آن نویسنده ترک خواندم (نوشته آن نویسنده را نخواندم چون با هر نوشته ی متعصبانه ای مخالفم و اینجور که شما نوشته اید ایشان هم داد سخن از ملیت خود و زبان و تاریخ خود داده و در نفی دیگران، البته نباید از روی نوشته ی شما درباره ایشان قضاوت کنم، ولی تنها کاری که نوشته ی شما کرد این بود که باعث شود حوصله خواندن نوشته ی او را نداشته باشم ولی در موردش قضاوتی هم نخواهم کرد) البته نوشته شما را هم همه اش را نخواندم چون ارزش خواندن نداشت( حتی اگر اطلاعات مفیدی در آن داده باشید) چون از همان ابتدا چند چیز شدیدا در آن به چشم میخورد: 1ـ به تحصیلات دانشگاهی بسیار می نازید در حالی که دانشگاه رفتن دلیل بر داشتن شعور و فهم و آگاهی نیست و من شخصا بسیاری دانشگاه رفته ی جاهل و عقده ای و بیشعور می شناسم. (برای اینکه فکر نکنید به تحصیلات شما حسادت میکنم بگویم که من خود فوق لیسانس از دانشگاه دولتی دارم نه آزاد نورآباد فارس) 2ـ میخواهید خطا بودن نظر کسی را ثابت کنید ولی با لحن تمسخر و توهین از اول شروع کرده اید و من مانده ام که اگر دانشگاه رفته ی ما این است وای به حال آدم عامی ما. 3ـ اینقدر به دنبال تاریخ چند هزار ساله برای خودتان نگردید، نگاه کنید ببینید حال چه هستید؟ چه کرده اید؟ جز اینکه یک حکومت جاهل را برای 30 سال است تحمل کرده و پذیرفته اید که سنگسار میکند، دست قطع میکند، نویسنده را برای یک داستان به زندان می اندازد، کارگر را برای شرکت در روز کارگر جریمه می کند و به زندان می اندازد و شلاق میزند، دانشجو را با اتهامات واهی ماه ها در انفرادی میگذارد، اجازه تحصیل و تکلم به زبان مادری به ملیت های ایرانی نمیدهد و مقدمات تجزیه کشور را فراهم می کند، آن وقت شماها بنشینید بزنید توی سر همدیگر که کرد بهتر از ترک است و این بهتر از آن است.
  تا دیروز فکر میکردم که آیا ما مردم استحقاق حکومتی بهتر از این را نباید داشته باشیم؟ چه زمانی به رشد فرهنگی میرسیم؟ کی دموکراسی در کشور ما نهادینه میشود؟ چه زمان تحمل دگراندیش را داریم؟ چگونه باید تمرین مدارا کنیم؟
  امروز فکر میکنم با آدم هایی مثل شما رسیدن به این خواست ها کاری بسیار سخت است، شاید اصلا ایده آلیستی اندیشیدن باشد. واقعیت ما این است. ما مردم خودمان پر از مسئله ایم. گور بابای حکومت. برویم خودمان را درست کنیم. گیرم حکومت را هم گرفتند دادند دست ما. و شما آقای دکتر را گذاشتند وزیر آموزش . به بچه های ما چه آموزشی می دهید؟ کمی فکر کنید.

  یک هموطن شما که از خواندن این گونه مطالب حالش به هم می خورد

 15. بهرام Says:

  با عرض سلام
  راستش من همه این مطالب شمارو خوندم
  فقط 1 درصد این گفته هاتون درستن,با توجه به اینکه خودم یه کرد هستم و در شهر مهاباد سکونت دارم,میتونم بگم تاریخ تمدن ترک ها تو کل دنیا از همه تمدن ها بیشتره,اینکه بیاییم به تاریخ و تمدن تورکها اهانت کنیم هیچ مشکل ما کردهارو حل نمیکنه,همه ما میدونیم که اکثر کردها مخصوصا تو اذربایجان غربی تو کوه و دشت بودن,اصلا زمانی که تورکهای اذری تو این قسمت تشکیل شهر و تمدن داده بودن,ما هنوز سرگرم جنگ و ادم کشی بودیم,متاسفانه مشکل ما کردها اونقدر زیاده که تو یکی دو خط نمیشه گفت
  پس بهتره قبل از اینکه بخواهیم زبان غنی و فرهنگ دیرین تورکهارو که یه افتخاری برای تمدن ایران هستن,به فکر عزت خودمون باشیم که ترکیه نسل هممونو داره منقرض میکنه,ضمنا کجای تاریخ نوشته که ارومیه و نقده یه زمانی مال کردها بوده,من قصد بی احترامی به شمارو ندارم,ولی باید بگم که حرفاتون فقط فرهنگ کردهارو زیر سوال برده و بس.
  ممنون

 16. كرمانج رزمان Says:

  سلام و تأسف مرا به خاطر عدم شعور اخلاقي ،فرهنگي برادران تورك ،كورد وفارسي(!)را كه به جاي پرداختن به اصل ماجرا به فهش و ناسزا گفتن پرداخته اند بپزيزيد .
  از مدير سايت هم اين گله را دارم كه اقدام به درج مطالبي از طرف آقاي علي رضا از فارس در سايت مي كنند كه نه دردي از توركها دوا مي كند نه از كوردها !!!
  جوال دوزتان را به جاي حواله كردن به ما بهتر است به اين تفرقه افكنان حواله كنيد تا شايد كمي به درك درست از مسائل روز برسند .پيغمبر شما 1400 اندي سال مشكل سياه وسفيد را حل كرد اما شما هنوز اندر خم كوچه قوميت و تعصب گردو مي شكنيد!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: